بهترین میکروفون‌ها برای ضبط گفتار و سخنرانی

بهترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط گفتار و سخنرانی

میکروفون‌های بی‌شماری در بازار وجود دارد که می‌توان از آنها برای ضبط گفتار متن، کتاب صوتی، سخنرانی، دوبله و محتواهای صوتی مشابه استفاده کرد. در واقع، اگر بخواهیم فهرستی از میکروفون‌هایی که برای این هدف مناسب نیستند ارائه کنیم، آسان‌تر خواهد بود و فهرستی کوتاه‌تر حاصل خواهد شد!

اما در این مطلب، قصد داریم تا برخی از مشهورترین میکروفون‌هایی را به شما معرفی کنیم که سالهاست در ضبط دوبله و سخنرانی به کار می‌روند و به انتخاب‌هایی استاندارد در این زمینه تبدیل شده‌اند.

Elecro-Voice RE-20

برترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط گفتار

یکی از شناخته‌شده‌ترین و مشهورترین میکروفون‌هایی که در زمینه ضبط سخنرانی و دوبله به کار می‌رود، RE-20 از شرکت آمریکایی الکتروویس (Electro-Voice) است. این میکروفون داینامیک از طراحی end-fire برخوردار است؛ به این معنا که کارتریج آن به‌صورت افقی در بدنه قرار گرفته است و برای استفاده از میکروفون، باید انتهای آن را به سمت منبع صوتی بگیرید. اما دیده شده است که برخی از افراد، از RE-20 به شکل یک میکروفون کاندنسر دیافراگم بزرگ نیز استفاده می‌کنند و بخش جانبی آن را به سمت دهان خود می‌گیرند.

یکی از مزایای اصلی Elecro-Voice RE-20، عدم تغییر عملکرد آن با تغییر فاصله منبع صوتی است. در بسیاری از مواقع، زمانی که منبع صوتی بیش‌ازحد به یک میکروفون نزدیک می‌شود، ماهیت صوتی میکروفون بم‌تر می‌شود و کیفیت آن تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. این پدیده که اثر مجاورت یا proximity effect نامیده می‌شود، می‌تواند برای مهندسین صدا کمی کلافه‌کننده باشد؛ زیرا تغییر فاصله، ماهیت صوتی میکروفون را به شکلی مشهود تغییر می‌دهد و تنظیم آن دشوار می‌شود. اما RE-20 به لطف برخورداری از طراحی آکوستیک پیشرفته، واکنش بسیار کمی نسبت به فاصله منبع صوتی نشان می‌دهد و هر چه آن را دور یا نزدیک از دهان خود بگیرید، ماهیت صوتی آن ثابت خواهد بود. همچنین این میکروفون نسبت به طراحی داینامیک خود، از نویز بسیار پایین و دوامی بسیار بالا نیز برخوردار است.

ماهیت صوتی Elecro-Voice RE-20: بیس متوازن، جزئیات فوق‌العاده و پاسخ‌دهی طبیعی

Shure SM7B و سایر میکروفون‌های Unidyne III

میکروفون شور SM7b

SM7B از شرکت آمریکایی شور (Shure) نیز همانند Electro-Voice RE-20، یکی از محبوب‌ترین میکروفون‌های دنیا برای ضبط گفتار متن، سخنرانی و موارد مشابه است.

Shure SM7B به یک بخش نگهدارنده مجهز است که می‌توان به وسیله آن، میکروفون را به شکل استودیوهای رادیویی بر روی پایه‌های مخصوص نصب کرد. به‌علاوه، این میکروفون از قابلیت‌های بسیاری برای شکل‌دهی به ماهیت صوتی خود برخوردار است. برای مثال، یک های-پس فیلتر در SM7B تعبیه شده است که امکان حذف اصوات بسیار بم از سیگنال در حال ضبط را به شما می‌دهد. همچنین، یک سوییچ موسوم به presence boost نیز بر روی بدنه این محصول تعبیه شده است که امکان تقویت محدوده فرکانسی ویژه‌ای در تربل را به شما می‌دهد تا صدای شما به شکلی درخشان و روشن‌تر ضبط شود. هر دو سوییچ در انتهای بدنه تعبیه شده‌اند و می‌توان آنها را به وسیله یک درپوش پوشاند تا از لمس آنها به‌طور تصادفی جلوگیری به عمل آید.

شرکت شور اخیراً یک نسخه جدید از SM7B موسوم به SM7dB نیز به بازار عرضه کرده است که در تمامی مشخصات فنی خود، کاملاً مشابه با نسخه اصلی خود است؛ اما به یک پری‌امپ داخلی تجهیز شده است که امکان اتصال آن به کارت صداهای استودیویی و پری‌امپ‌های میکروفون کم‌قدرت و ضبط با کیفیتی بالا را به کاربر می‌دهد.

نکته‌ای جالب: SM7B از کپسول داینامیک مشهور شرکت شور موسوم به Unidyne III بهره‌مند است؛ کپسولی که در بسیاری دیگر از میکروفون‌های افسانه‌ای شور، همچون SM57 ،SM58 و حتی مدل‌های سری ۵۵ نیز به کار رفته است. به همین دلیل، همگی این میکروفون‌ها از ماهیت صوتی مشابهی برخوردارند و برای مصارفی همچون ضبط گفتار و سخنرانی مشابه بسیار مناسب هستند. تعجبی ندارد که سالهاست رؤسای جمهور آمریکا در سخنرانی‌هایشان از Shure SM57 استفاده می‌کنند!

ماهیت صوتی Shure SM7B: روشن، پُرانرژی و گیرا

Coles 4104

بهترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط گفتار و سخنرانی

میکروفون مشهور ۴۱۰۴ از شرکت Coles، محصولی کمی عجیب است که روش استفاده از آن، شبیه به سایر میکروفون‌ها نیست. این میکروفون خبرنگاری که سالها توسط شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، یک تکه پلاستیک بر روی کپسول خود دارد که کاربر باید هنگام ضبط، بخش میان لب بالا و بینی خود را به آن بفشارد تا زاویه و فاصله‌ای بهینه میان دهان فرد و کپسول میکروفون حاصل شود. در حالی که این طراحی باعث پدید آمدن اثر مجاورت کاملاً مشهود در سیگنال ضبط‌شده می‌شود، اما همزمان ضبط‌هایی بهینه را رقم می‌زند و از ورود نویز‌هایی همچون صدای باد به سیگنال نیز جلوگیری می‌کند. به لطف همین ویژگی، Coles 4104 را می‌توان گزینه‌ای عالی برای ضبط صدا در محیط‌های پُرسروصدا و هوای طوفانی دانست. ظاهر زیبا و شیک این محصول نیز جذابیت آن را مضاعف ساخته است و در زمان استفاده، ظاهری متفاوت برای شما رقم می‌زند!

ماهیت صوتی Coles 4104: گرم، ملایم، صمیمی و کمی یادآور تجهیزات صوتی کلاسیک

Neumann U 87

برترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط گفتار

به اعتقاد بسیاری از افراد، U 87 از شرکت آلمانی نویمن (Neumann)، با اختلاف برترین میکروفون برای ضبط وکال و گفتار است. در طی سالیانی که از عمر این محصول می‌گذرد، برنامه‌های رادیویی، کتاب‌های صوتی و دوبله‌های فیلم بی‌شماری با استفاده از آن ضبط شده است و به همین دلیل می‌توان با قاطعیت گفت که U 87، محبوب‌ترین میکروفون موجود در دنیا برای این قبیل کاربری‌هاست.

در حالی که میکروفون‌های کاندنسر دیافراگم بزرگ به دلیل دیافراگم بسیار سبکشان، معمولاً جزئیات صوتی را به شکلی بسیار دقیق‌تر نسبت به میکروفون‌های داینامیک ضبط می‌کنند، اما عملکردی ملایم‌تر در محدوده فرکانسی تربل نسبت به نوع دیافراگم کوچک میکروفون‌های کاندنسر دارند. محبوبیت میکروفون‌های داینامیک در زمینه ضبط دوبله و سخنرانی نشان‌دهنده این امر است که این کاربری، نیازی به جزئیات صوتی بالا ندارد و حتی بهتر است که کمی از ریزترین جزئیات، در آن نشان داده نشوند تا نتیجه‌ای راضی‌کننده‌تر حاصل شود. به دنبال همین امر، بسیاری از متخصصین، ماهیت صوتی گرم و تربل ملایم Neumann U 87 و محصولات شبیه به آن را نکته‌ای مثبت می‌دانند.

ماهیت صوتی Neumann U 87: خنثی و کمی گرم، با جزئیاتی کم‌نظیر

Schoeps Colette CMC64 و سایر میکروفون‌های کاندنسر دارای دیافراگم کوچک

بهترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط گفتار و سخنرانی

با وجود اینکه مدل‌های داینامیک محبوب‌ترین میکروفون‌ها در ضبط سخنرانی و دوبله محسوب می‌شوند، اما میکروفون‌های کاندنسر دیافراگم کوچک نیز برای این کاربری بسیار مناسب هستند. چندی از محبوب‌ترین میکروفون‌ها از این نوع برای کاربری مذکور را می‌توان محصولات شرکت Schoeps، خصوصاً سری‌های Colette و CCM آن دانست. این سری از محصولات، به‌طور بسیار وسیع در میان تجهیزات گران‌قیمت کنفرانس به چشم می‌خورند و برای ضبط دوبله و سخنرانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. CMC64 دارای الگوی قطبی یک‌جهته است و عملکرد صوتی بسیار خنثی و دقیقی ارائه می‌کند.

ماهیت صوتی Schoeps Colette CMC64: بسیار خنثی با جزئیات صوتی فوق‌العاده

منبع: GearNews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *