۹ پلاگین برتر شبیه‌ساز نوار آنالوگ

۹ پلاگین برتر شبیه‌ساز نوار آنالوگ

از هر مهندس صدای کهنه‌کاری که بپرسید، به شما خواهد گفت که کمپرشن و غنای هارمونیک طبیعی نوار آنالوگ می‌تواند به خلق آهنگ‌های فوق‌العاده‌ کمک کند. تکنولوژی ضبط دیجیتال مزایای بسیاری نسبت به ضبط در استودیوهای تمام‌آنالوگ دارد؛ با این وجود، هنوز هم کیفیت صدای ضبط بر روی نوار، برتری خاص خود را دارد. بیایید به نه پلاگین شبیه‌ساز نوار (tape emulation) بپردازیم که جادوی صوتی نوار آنالوگ را به ضبط‌های دیجیتال شما اضافه می‌کنند.

Baby Audio TAIP Tape Emulation

برای تولید پلاگین TAIP، تیم بیبی آدیو یک الگوریتم هوش مصنوعی ایجاد کرد تا کیفیت صوتی نوار مغناطیسی را ثبت کند. TAIP به‌جای تمرکز بر روی شبیه‌سازی صدای یک نوع به‌خصوص از نوار یا ضبط نواری، جوهره جادوی نوار ریل را در قالب پلاگینی ساده و انعطاف‌پذیر به شما ارائه می‌کند. علاوه بر افکت‌های همیشگی نوار مانند نویز یا خش صدا، شما می‌توانید دامنه‌های فوقانی یا تحتانی طیف فرکانسی را به‌طور جداگانه رنگ‌آمیزی کنید (مثلاً در شرایطی که می‌خواهید بیس شما کوبش بیشتری داشته باشد اما حضور آن در فرکانس‌های فوقانی تقویت نشود) یا افکت‌های فلنج تِیپ‌های قدیمی را شبیه‌سازی کنید. پلاگین TAIP ابزاری ساده اما قدرتمند است که اعمال رنگ‌آمیزی آنالوگ بر روی ترک‌های جداگانه، گروه‌های مختلف و خروجی مستر را امکان‌پذیر می‌کند.

Baby Audio TAIP Tape

PSP Audioware PSP Vintage Warmer2 Analog-style Compressor/Limiter

اگرچه این پلاگین در واقع یک شبیه‌ساز نوار نیست، اما شخصیت بارز آنالوگ آن می‌تواند رنگ‌آمیزی صوتی شبیه به ضبط صوت‌های نواری را ایجاد کند. همچنین با خرید این پلاگین، سه نسخه مختلف از آن را دریافت می‌کنید که هر یک برای مرحله مختلفی از روند میکس بهینه‌سازی شده است. از آنجا که نوار آنالوگ باعث ایجاد کمپرشن بر روی صدا می‌شود، طبیعی است که بخواهیم شبیه‌سازهای نوار و کمپرسور را در قالب یک پلاگین واحد جای دهیم. Vintage Warmer2 این کار را به‌خوبی انجام داده و ضمناً سه پلاگین مختلف برای مراحل مختلف میکس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

PSP Audioware PSP Vintage

Overloud Tapedesk Console & Tape Emulation

پلاگین Overloud Tapedesk پا را فراتر از شبیه‌سازی صدای نوارهای آنالوگ گذاشته و برهم‌کنش پیچیده کنسول میکس آنالوگ با ضبط صوت نواری ۲ اینچی ۲۴ ترک را نیز شبیه‌سازی می‌کند. این نرم‌افزار، سه شبیه‌ساز کنسول‌های میکس سطح بالا را در اختیار شما قرار می‌دهد که هر یک شخصیت صوتی خود را دارند. به‌علاوه، یک شبیه‌ساز ضبط صوت نواری را نیز در خود جای داده است. با این وجود، بار این پلاگین بر روی پردازنده آنقدر سبک است که می‌توانید یک نسخه از آن را بر روی هر ترک خود اعمال کنید. Overloud Tapedesk به شما امکان می‌دهد که روند کار با کنسول آنالوگ و ضبط صوت نواری را به بهترین شکل تجربه کنید.

۹ نه پلاگین برتر شبیه‌ساز نوار آنالوگ

Crane Song Phoenix II

پلاگین Phoenix از تیم Crane Song در نرم‌افزار پروتولز، زمانی به شهرت جهانی رسید که گزینه‌های زیادی برای رنگ‌آمیزی آنالوگ بر روی صداهای دیجیتال وجود نداشت. نسخه جدید این نرم‌افزار نیز همان حال‌وهوای قدیمی را به همراه انواع متنوع‌تری از نوارهای ضبط صوت در اختیار شما می‌گذارد. شگرد کار این پلاگین در پردازش وابسته به ولوم آن است که به شما اجازه می‌دهد با بالاتر بردن سطح ورودی، رنگ‌آمیزی بیشتری بر روی صدا ایجاد کنید؛ درست مانند ضبط صوت نواری واقعی.

Crane Song Phoenix II

Universal Audio LUNA Analog Essentials

اگر از نرم‌افزار آهنگسازی Universal Audio LUNA استفاده می‌کنید، می‌توانید پردازنده کارت صدای آپولوی خود را با استفاده از بسته پلاگین آنالوگ LUNA به کارخانه پردازش آنالوگ تبدیل کنید. این بسته شامل افزونه‌هایی برای میکسر نرم‌افزار لونا است که شبیه‌سازی واقع‌گرایانه‌ای از کنسول میکس سری Neve 80 و ضبط صوت نواری Studer A800 را به کاربر ارائه می‌کند. علاوه بر آن، شبیه‌سازی دقیق از کنسول مدل API و ضبط صوت نواری شناخته‌شده Ampex ATR-102 را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همانطور که داشتن نرم‌افزار لونا برای کاربران کارت صدای آپولو ضرورت دارد، بسته LUNA Analog Essentials نیز گزینه‌ای ضروری برای کاربران لونا است.

Universal Audio LUNA Analog Essentials

IK Multimedia T-RackS Tape Machines Collection

شرکت IK Multimedia در طی سال‌های فعالیت خود، شبیه‌سازهای متعددی از تجهیزات استودیویی قدیمی را به بازار عرضه کرده است؛ از شبیه‌سازهای امپلیفایر گیتار در نرم‌افزار Amplitube گرفته تا پردازنده‌های استودیویی در بسته نرم‌افزاری T-RackS.

T-RackS Tape Machines شامل شبیه‌سازی‌های دقیق از چهار ضبط صوت نواری شناخته‌شده است: Studer A80 ،Ampex AG440B ،MCI JH24 و Revox PR99. با استفاده از این شبیه‌سازها در نرم‌افزار T-RackS، می‌توانید رنگ‌آمیزی دلخواه خود را بر روی ترک‌، باس‌ یا میکس‌‌ مورد نظر خود اعمال کنید.

IK Multimedia T-RackS Tape

u-he Satin Tape Machine

سینتی‌سایزرهای نرم‌افزاری محبوب u-he، شهرت این شرکت را به‌عنوان استاد شبیه‌سازی صدای آنالوگ بر سر زبان‌ها انداخت. این تبحر و توجه به جزئیات در پلاگین Satin Tape Machine نیز مشهود است.

Satin Tape Machine چیزی بسیار فراتر از شخصیت شناخته‌شده نوار مانند کمپرس و پیچش صدا را هدف گرفته و پارامترهایی بسیار ریزبینانه‌تر مانند فرمولاسیون نوار، فاصله بین شیارهای هد و کامپندینگ (ترکیبی از کمپرسور و اکسپندر که در گذشته برای کاهش سطح نویز از آن استفاده می‌شد) را در اختیار کاربر می‌گذارد. همچنین این پلاگین با بهره‌مندی از قابلیت کنترل نسخه‌های مختلف بازشده بر روی ترک‌های مختلف از طریق یک رابط کاربری واحد، ادغام ترک‌های جداگانه را بسیار آسان می‌کند؛ حتی اگر این ترک‌ها در قالب یک باس واحد قرار نگرفته باشند.

u-he Satin Tape Machine

Waves Abbey Road Studios J37

پلاگین Road Studios J37 نه‌تنها شبیه‌ساز یکی از محبوب‌ترین ضبط صوت‌های نواری تاریخ است (ضبط نواری چهار ترک یک اینچی Studer J37)، بلکه بر مبنای شناخته‌شده‌ترین نسخه از این مدل ضبط صوت طراحی شده است. این پلاگین با همکاری استودیوی مشهور Abbey Road تولید شده و ضبط صوت J37 این استودیو که توسط EMI شخصی‌سازی شده است را شبیه‌سازی می‌کند. بسیاری از آهنگ‌های موفق دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بر روی این دستگاه ضبط شده‌اند و شرکت Waves شخصیت صدای آن را به‌درستی شبیه‌سازی کرده و کنترل پارامترهای مختلف از قبیل سرعت نوار، تعادل جریان و فرمولاسیون‌های مختلف نوار را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اگر طرفدار آهنگ‌های قدیمی ضبط‌شده در استودیو ابی رود هستید، حتماً این پلاگین را امتحان کنید.

Waves Abbey Road Studios

Slate Digital VTM Virtual Tape Machines

پلاگین VTM Virtual Tape Machines که با دقت همیشگی شرکت اسلیت به جزئیات طراحی شده، حاصل بیش از یک سال بررسی و اصلاح الگوریتم برای جای دادن شخصیت ضبط صوت‌های نواری کلاسیک در نرم‌افزار آهنگسازی مورد علاقه شماست. فابریس گابریل، بنیانگذار و استاد فناوری در شرکت اسلیت، حداکثر تلاش خود را به خرج داده تا پاسخ دینامیک نوار آنالوگ را به همراه کنترل کامل بر روی تمام پارامترهای ضبط آنالوگ به کاربران ارائه کند. حتی جزئیاتی مانند VU METER نیز طوری شبیه‌سازی شده‌اند که دقیقاً تجربه ضبط آنالوگ را برای کاربر به ارمغان آورند. VTM Virtual Tape Machines به شما امکان می‌دهد که شخصیت زنده نوار آنالوگ و بُعد و غنای هارمونیک را به هر صدایی اضافه کنید و در عین حال، هیچ تأثیر منفی و مخربی بر صدا نمی‌گذارد.

Slate Digital VTM Virtual Tape

منبع: Sweetwater
مترجم: کیان ایرجی

2 thoughts on “۹ پلاگین برتر شبیه‌ساز نوار آنالوگ

  1. فهام گوهري میگوید:

    سلام ، ضمن تشکر ، از نظر من یه سری از پلاگینهایی که زحمت کشیدید و معرفی کردید ، شبیه ساز دستگاه Reel هستن و در سچوریت کردن صدا نقش موثری دارند و درسته که که ریل شبیه کاست است اما صدا و عملکرد متفاوت است . میزان نویز و هام آنالوگ در کاست بیشتر است و یکی از بهترین شبیه سازهای کاست RC20 هستش🙏👍

    • Erfan nick میگوید:

      میزان نویز در بیشتر این پلاگین ها قابل تغییره و Rc20 یک افکتور قویه مخصوص دیزاین کردن صدا هست که یک افکت تیپ هم داره که البته به دقت یه پلاگین تیپ مجزا نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *