بهترین استندهای اسپیکر مانیتورینگ در سال ۲۰۲۴

بهترین استند اسپیکر مانیتورینگ

راه‌های بی‌شماری برای ارتقای کیفیت صدا در استودیوهای خانگی وجود دارد؛ اما یکی از مفیدترین راه‌ها برای بهبود کیفیت صدای سیستم استودیویی، استفاده از وسیله‌ای است که خود صدایی تولید نمی‌کند و در واقع، معمولاً تنها یک تکه فلز در شکلی خاص است! این وسیله که استند اسپیکر نام دارد، فضایی اختصاصی برای اسپیکرهای شما در استودیو تشکیل می‌دهد و آنها را از میز شما جدا می‌کند. اسپیکرهای مانیتورینگ، اصلی‌ترین وسیله در استودیو برای شنیدن موسیقی هستند و به همین دلیل، نگهداری صحیح از آنها و سعی در بهبود هرچه بهتر عملکردشان، می‌تواند تأثیری بسیار مثبت در کیفیت نهایی آثار شما داشته باشد.

اما چرا استندهای اسپیکر به نظر ما یکی از بهترین وسایل برای ارتقای استودیوی خانگی هستند؟ در این مطلب، به اهمیت این وسیله در محیط استودیو و تأثیر آنها در کیفیت صدای اسپیکرها می‌پردازیم و چندی از برترین استندهای اسپیکر مانیتورینگ موجود در بازار امروز را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

در انتهای این مطلب نیز یک راهنمای خرید جامع وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن، انتخابی دقیق‌تر در میان محصولات موجود در بازار داشته باشید و گزینه مناسب برای خود را راحت‌تر انتخاب کنید.

۱- On-Stage SMS6000-P

یکی از بهترین گزینه‌ها برای استودیوهای خانگی

برترین استندهای اسپیکر مانیتورینگ در سال ۲۰۲۴

نوع استند: ایستاده

جنس: فولاد

ارتفاع: ۳۶ الی ۵۴ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۴۰ کیلوگرم

مزایا

 • استحکام ساختاری بالا
 • ارزش قیمتی عالی
 • امکان میزبانی از اسپیکرهای مانیتورینگ بزرگ

معایب

 • برای استفاده از این استند، نیاز به فوم‌های ایزولاتور خواهید داشت
 • عدم برخورداری از امکان تنظیم زاویه

شاید نام برند سازنده این محصول (On-Stage) باعث شود که فکر کنید با یک محصول مناسب برای اجراهای زنده روبرو هستید؛ اما باید بگوییم که این استند برخلاف نامش، به‌صورت اختصاصی برای استفاده در استودیوهای خانگی طراحی شده‌ است.

SMS6000-P از شرکت آن-استیج، می‌تواند انتخابی عالی به‌عنوان اولین استند اسپیکر مانیتورینگ شما باشد. ساختار این محصول به‌طور کامل از فولاد ساخته شده است و قطعات آن نیز به وسیله جوش برق و با ظرافت تمام به یکدیگر متصل شده‌اند. این ویژگی‌ها، SMS6000-P را به یک پایه بسیار مستحکم تبدیل می‌کند که توانایی تحمل وزن تقریباً هر اسپیکر مانیتورینگی را دارد. این محصول قابلیت تنظیم در ۵ ارتفاع مختلف را دارد و می‌توان آن را به‌گونه‌ای تنظیم کرد که بتوان هم به‌صورت نشسته و هم به شکل ایستاده از اسپیکرهای مانیتورینگ استفاده کرد.

بخش لاستیکی پایه‌های On-Stage SMS6000-P به‌آسانی قابل تعویض است و دو نوع از آن نیز در بسته‌بندی محصول وجود دارد. هر یک از انواع پایه‌های این استند اسپیکر مانیتورینگ برای جنسی خاص از زمین مناسب است و می‌توان با انتخاب نوع مناسب این پایه‌ها، استند را هم بر روی فرش و هم بر روی کف سنگ یا چوبی استودیو قرار داد.

بر روی بخش قرارگیری اسپیکر در SMS6000-P، یک لایه اسفنجی باریک نصب شده است که از خط افتادن اسپیکرها هنگام قرارگیری بر روی پایه جلوگیری می‌کند. اما این اسفنج‌های نازک توانایی خنثی‌سازی ارتعاشات اسپیکر را ندارند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد خریداری این نوع از استند را دارید، یک جفت فوم ایزولاتور مناسب نیز در کنار آنها خریداری کنید. البته که قراردهی اسپیکرها بر روی همین سطوح اسفنجی نازک استند نیز احتمالاً باعث ارتقای مشهود کیفیت صدای آنها نسبت به قرارگیری آنها روی میز خواهد شد.

۲- IsoAcoustics ISO-155

یک استند رومیزی باکیفیت با قابلیت تنظیم زاویه

برترین استندهای اسپیکر مانیتورینگ در سال ۲۰۲۴

نوع استند: رومیزی

جنس: آلومینیوم

ارتفاع: ۸٫۷۵ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۱۸ کیلوگرم

مزایا

 • قابلیت تنظیم زاویه
 • عایقی عالی در میان اسپیکر و میز شما

معایب

 • تنظیم ارتفاع محدود

اگر میز شما به‌قدری بزرگ است که می‌توانید اسپیکرهای خود را به‌آسانی بر روی آن قرار دهید یا مانیتور کامپیوتر خود را در موقعیتی بالاتر از سطح میز خود قرار داده‌اید، استندهای رومیزی انتخابی مناسب‌تر از سایر انواع این وسیله برای شما خواهند بود. ISO-155 از شرکت آیزوآکوستیکز (IsoAcoustics) یکی از برترین مدل‌های رومیزی موجود در بازار است که می‌تواند علاوه بر افزایش ارتفاع اسپیکرهای شما به میزانی استاندارد برای میکس و مستر، آنها را به‌خوبی از میز جدا سازد تا بهینه‌ترین عملکرد صوتی آنها حاصل شود.

این محصول همانگونه که از نامش پیداست، بیش از هر چیز با هدف ایزولیشن ساخته شده است و می‌تواند با طراحی شناور خود، عملکرد اسپیکر شما را در محدوده بیس به شکلی مشهود بهینه‌سازی کند. علاوه بر این، قابلیت تنظیم زاویه در IsoAcoustics ISO-155، امکان تنظیم دقیق آن بسته به موقعیت نشستن شما را فراهم می‌سازد.

۳- Gator Frameworks Clamp-On Studio Monitor Stands

یک گزینه عالی برای استودیوهای خانگی کوچک

برترین استندهای اسپیکر مانیتورینگ در سال ۲۰۲۴

نوع استند: گیره‌ای

جنس: فولاد

ارتفاع: ۱۳٫۵ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۲۷ کیلوگرم

مزایا

 • طراحی حساب‌شده و مستحکم
 • قابلیت تنظیم زاویه

معایب

 • گیره‌های این استند برای نصب بر روی برخی از میزها مناسب نیستند

در استودیوهای خانگی کوچک که فضایی محدود دارند، شاید استفاده از استندهای ایستاده برای اسپیکرهای مانیتورینگ دشوار یا غیرممکن باشد. Gator Clamp-On یک استند گیره‌ای است که با اتصال مستقیم به لبه‌های میز شما، هیچ فضایی از کف استودیویی شما اشغال نمی‌کند و می‌تواند در عین حال، میزبانی مستحکم و کارآمد برای اسپیکرهای شما نیز باشد. این محصول می‌تواند به این شکل، همزمان اسپیکر را از میز جدا سازد و ارتفاع آن را نیز افزایش دهد؛ کارهایی که دو وظیفه اصلی یک پایه اسپیکر استودیویی به شمار می‌روند. اما علاوه بر این، Gator Frameworks Clamp-On می‌تواند با حذف اسپیکرهای مانیتورینگ از میز شما، فضای استودیوی شما را نیز به شکلی مشهود افزایش دهد و امکان افزودن تجهیزاتی جدید به آن را فراهم کند.

این محصول توانایی نگهداری اسپیکرهای مانیتورینگ نسبتاً بزرگ، با وزن نزدیک به ۳۰ کیلوگرم را بر روی خود دارد و همچنین، از قابلیت تنظیم زاویه تا ۱۵ درجه نیز برخوردار است. تمامی این ویژگی‌ها، از Gator Frameworks Clamp-On استندی می‌سازند که می‌تواند برترین گزینه برای استودیوهای خانگی کوچک باشد.

۴- Ultimate Support MS-100B

بهترین استند اسپیکر مانیتورینگ در صورتی که بودجه‌ای نامحدود داشته باشید!

بهترین استند اسپیکر مانیتورینگ

نوع استند: ایستاده

جنس: آلومینیوم

ارتفاع: ۳۶٫۵ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۳۴ کیلوگرم

مزایا

 • استحکام ساختاری بسیار بالا
 • ایزولیشن بسیار قوی

معایب

 • این استند با اندازه و شکل خاص خود، بیشتر برای استفاده در استودیوهای بزرگتر مناسب است

یک استند اسپیکر مانیتورینگ در حالت ایده‌آل باید هم از استحکامی بالا برخوردار باشد و هم ایزولاسیونی کامل را با سطوح دیگر برقرار کند. استحکام یک استند باعث می‌شود که بتوان اسپیکرهای بزرگ را بدون نگرانی از شکستن پایه و افتادن اسپیکر بر روی آنها قرار داد و ایزولاسیون آن نیز عملکرد بهینه اسپیکر را تضمین می‌کند.

MS-100 از شرکت Ultimate Support، هر دو ویژگی مذکور را به‌نحو احسن در خود دارد. ساختار آلومینیومی این محصول، استحکامی بسیار بالا دارد و هیچ‌گاه، حتی با قرار دادن اسپیکرهایی بسیار سنگین بر روی آن نیز لق نمی‌زند. علاوه بر این، فوم فشرده نصب‌شده بر روی سطح قرارگیری اسپیکر در MS-100B، ارتعاشات اسپیکر را به شکلی کامل به خود جذب می‌کند و بهینه‌ترین عملکرد را برای آن رقم می‌زند.

Ultimate Support MS-100B قیمتی بالاتر از اکثر استندهای موجود در بازار دارد؛ اما استحکام بالا، ایزولیشن عالی و طراحی هوشمندانه این محصول، آن را به یک گزینه به‌واقع باکیفیت تبدیل کرده است که احتمالاً اولین و آخرین استند شما خواهد بود!

۵- Argosy Spire Classic 36

یک استند اسپیکر کارآمد با ظاهری بسیار زیبا

Argosy Spire Classic 36

نوع استند: ایستاده

جنس: MDF

ارتفاع: ۳۶ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۲۷ کیلوگرم

مزایا

 • ظاهر زیبا
 • دوام بسیار بالا به لطف ساختار ساده

معایب

 • عدم برخورداری از قابلیت تنظیم ارتفاع

در حالی که استندهای رومیزی می‌توانند وسیله‌ای بسیار کاربردی در استودیوهای خانگی باشند، اما در استودیوهای پیشرفته‌تر، این نوع از پایه اسپیکر می‌تواند ظاهری نه‌چندان حرفه‌ای به میز اصلی استودیو ببخشد. بنابراین، اگر استودیویی دارید که قرار است پذیرای هنرمندانی پُرشمار باشد، بهتر است گزینه‌ای را انتخاب کنید که در کنار کارآمد بودن، ظاهری زیبا نیز داشته باشد و جلوه استودیوی شما را دوچندان کند. Argosy Spire Classic می‌تواند با فراهم‌آوری تمامی ویژگی‌های یک استند اسپیکر و در عین حال، ظاهر بسیار زیبای خود که یادآور تجهیزات صوتی آدیوفایل است، بهترین گزینه برای شما در شرایط ذکرشده باشد.

Spire Classic به دنبال ساختار یکپارچه چوبی خود قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد؛ اما در دو اندازه ۳۶ و ۴۲ اینچ در بازار قابل خریداری است. اگر فکر می‌کنید که یکی از دو مدل می‌تواند برای استودیوی شما مناسب باشد، پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خود در میان استندهای اسپیکر در نظر داشته باشید.

۶- Argosy Spire 420i

یک استند اسپیکر بالارده با ایزولیشن بی‌رقیب

Argosy Spire 420i

نوع استند: ایستاده

جنس: MDF با پوشش پلیمری

ارتفاع: ۴۲ اینچ

حداکثر وزن قابل تحمل: ۳۴ کیلوگرم

مزایا

 • مجهز به فناوری ایزولیشن IsoAcoustics
 • دارای داکت‌های کابل بسیار کاربردی

معایب

 • قیمت بالا

استودیوهای بزرگتر و گران‌قیمت‌تر، نیاز به استندهای اسپیکر باکیفیت‌تر و البته گران‌قیمت‌تر نیز دارند. Spire 420i یکی دیگر از محصولات شرکت Argosy است که می‌تواند با ظاهر زیبا و ویژگی‌های کاربردی خود، گزینه‌ای بی‌نظیر برای چنین استودیوهایی باشد. این استند اسپیکر به فناوری ایزولیشن شرکت IsoAcoustics تجهیز شده است که کمی بالاتر نیز یکی از محصولات آن را به شما معرفی کردیم. این ویژگی، متضمن ایزولیشن بسیار خوب اسپیکر قرارگرفته بر روی Spire 420i و برتری این محصول در این زمینه نسبت به اکثر رقبایش است. همچنین شرکت آرگوسی ادعا می‌کند که زاویه پایه‌های این محصول نیز به‌گونه‌ای محاسبه و طراحی شده است که صدای تولیدی اسپیکرها، به جهتی کاملاً صحیح هدایت شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار کاربردی در Spire 420i، داکت‌های کابل داخلی آن است که باعث نظم‌دهی به کابل‌های اسپیکر و جلوه بسیار بهتر استودیوی شما می‌شود.

بدیهی است که با توجه به امکانات ذکرشده، این محصول از شرکت آرگوسی قیمتی بیشتر از تمامی دیگر مدل‌های معرفی‌شده در این مطلب دارد؛ اما اگر بخواهید و بتوانید چنین مبلغی را برای خرید یک جفت استند اسپیکر مانیتورینگ صرف کنید، مطمئناً گزینه‌ای بهتر از Spire 420i نخواهید یافت!

بهترین استند اسپیکر مانیتورینگ

راهنمای خرید استند اسپیکر مانیتورینگ

استند اسپیکر مانیتورینگ چیست؟

استندهای اسپیکر مانیتورینگ در واقع وسایلی بسیار ساده هستند که وظیفه آنها، افزایش ارتفاع اسپیکرهای مانیتورینگ و نظم‌دهی به آنها در فضایی مخصوص است. اما این وسیله با وجود سادگی بسیار خود، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. استندهای اسپیکر علاوه بر ارائه یک فضای مخصوص برای قرارگیری اسپیکر مانیتورینگ در استودیو، می‌توانند تأثیراتی مثبت و مشهود نیز در عملکرد صوتی اسپیکرها داشته باشند که در ادامه این مطلب، با جزئیاتی بیشتر به آنها اشاره خواهیم کرد. به‌طور کلی، استفاده از استند در محیط استودیو فوایدی متعدد دارد که آنها را به یکی از وسایل بسیار مؤثر در ارتقای کیفیت صدای اسپیکرهای استودیویی شما تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های مهم یک استند اسپیکر استودیویی مناسب چیست؟

امروزه، استندهای اسپیکرهای مانیتورینگ در چند نوع کلی در بازار قابل خریداری هستند.

اولین و ساده‌ترین نوع از آنها، نوع رومیزی است که همانگونه که از نامشان پیداست، به‌سادگی بر روی میز استودیوی شما قرار می‌گیرند و با میزبانی از اسپیکرهای مانیتورینگ شما، آنها را از سطح میز جدا می‌کنند و ارتقاع قرارگیری آنها را نیز افزایش می‌دهند.

استندهای ایستاده اسپیکر مانیتورینگ اما در مقابل بر روی زمین قرار می‌گیرند و به شما این امکان را می‌دهند که اسپیکرهای خود را به‌کلی از روی میز بردارید.

هر دو نوع اشاره‌شده، علاوه بر قراردهی اسپیکر شما در ارتفاعی بالاتر، به یک بخش اسفنجی یا لاستیکی نیز در محل قرارگیری اسپیکر مانیتورینگ مجهز هستند که باعث جداسازی اسپیکر از سطوحی همچون میز و زمین می‌شود و از انتقال ارتعاشات صوتی اسپیکر به این سطوح جلوگیری می‌کند. این جداسازی باعث بهبود کیفیت اسپیکر مانیتورینگ در بازتولید محدوده فرکانسی بیس و کاهش ارتعاشات اتاق در شدت صدای بالا می‌شود.

اما فارغ از نوع استند اسپیکر مورد نظر شما، باید به سراغ مدلی از این وسیله بروید که ساختاری مستحکم داشته باشد و اسپیکر روی آن با حداکثر ثبات قرار گیرد. امکان تنظیم ارتفاع نیز یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که وجود آن در یک استند می‌تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا اسپیکر مانیتورینگ برای به نمایش گذاشتن بهینه‌ترین عملکرد خود، باید در زاویه و ارتفاعی بهینه نسبت به گوش‌های شما قرار گیرد. همچنین در برخی از پایه‌ها نیز قابلیت تنظیم زاویه اسپیکر وجود دارد که خود می‌تواند نقشی بسیار مفید در بهینه‌سازی هرچه بیشتر زاویه اسپیکر نسبت به گوش شما و در نتیجه، عملکرد صوتی آن داشته باشد.

مزایای استفاده از استند اسپیکر مانیتورینگ چیست؟

استفاده از استندهای اسپیکر می‌تواند کیفیت صدای اسپیکرهای مانیتورینگ موجود در استودیوی شما را به شکلی فوری و مشهود افزایش دهد. اسپیکرهای خانگی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدای آنها به‌آسانی بتواند یک اتاق را پر کند؛ اما در مقابل، اسپیکرهای مانیتورینگ برای شنیدن صدا با دقتی بالا ساخته شده‌اند و باید برای دریافت بهترین عملکرد آنها، در زاویه‌ای بهینه در روبروی آنها بنشینید. اسپیکرهای مانیتورینگ به‌عنوان یک ابزار شنیداری در استودیو طراحی می‌شوند و باید به آهنگسازان در ساخت و میکس موسیقی خود به شکلی دقیق کمک کنند. اگر بتوانید موسیقی خود را به‌گونه‌ای میکس کنید که در اسپیکرهای مانیتورینگ استودیویتان صدایی خوشایند داشته باشد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که آن آهنگ در سایر سیستم‌های صوتی نیز به شکلی بی‌نقص و خوشایند پخش می‌شود.

اما برای این که بهینه‌ترین عملکرد یک اسپیکر مانیتورینگ را تجربه کنید، باید آن را در ارتفاعی دقیقاً مقابل گوش‌های خود قرار دهید. اگر در حال حاضر امکان خریداری یک پایه اسپیکر را ندارید، می‌توانید یک قفسه یا چند کتاب را در زیر اسپیکرهای مانیتورینگ خود قرار دهید تا ارتفاع آنها را افزایش دهید و آنها را به گوش‌های خود نزدیک کنید. اما اگر به دنبال ایجاد ارتقایی محسوس در کیفیت صدای استودیوی خانگی‌تان هستید، بهتر است که به سراغ یک جفت استند ویژه اسپیکرهای مانیتورینگ بروید. قفسه‌های قراردهی اسپیکر وسایلی بسیار زیبا هستند که می‌توانند ارتفاع اسپیکرهای شما را افزایش دهند و به آنها نظم نیز بدهند؛ اما این وسایل برای استفاده با اسپیکرهای خانگی های-فای طراحی شده‌اند و معمولاً دقت لازم در تولید آنها صرف نشده است. به همین دلیل، این وسایل معمولاً عملکرد اسپیکرهای مانیتورینگ در محدوده بیس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و در کل نیز نمی‌توان تأثیرات مثبت مشهودی که با استفاده از استندهای اسپیکر مانیتورینگ در کیفیت صدای اسپیکر حاصل می‌شود را از آنها انتظار داشت.

اما دیگر وظیفه مهم استندهای اسپیکر مانیتورینگ که استندهای اسپیکرهای خانگی قابلیت انجام آن را ندارند، جداسازی آکوستیک یا ایزولیشن اسپیکرها از زمین، میز یا هر سطح دیگری است. جدا بودن اسپیکر از سطوح اصلی در اتاق، باعث جلوگیری از انتقال ارتعاشات آن به سایر وسایل اتاق می‌شود و عملکرد صوتی بسیار دقیق‌تری را برای اسپیکر مانیتورینگ رقم می‌زند.

علاوه بر این دو وظیفه مهم، استندهای اسپیکر یک نقش دیگر نیز در محیط استودیو دارند که آن هم نظم‌دهی به محیط و افزایش فضای کاربردی آن است. احتمالاً شما به‌عنوان یک آهنگساز، مجموعه‌ای کامل از تجهیزات موسیقی در اختیار دارید که دائماً نیز در حال رشد است. این مجموعه می‌تواند شامل سمپلر و انواع سینتی‌سایزر تا آدیو اینترفیس (کارت صدای استودیویی) و یونیت‌های افکت باشد که همگی فضایی قابل توجه را در استودیوی خانگی شما و میز اصلی آن اشغال می‌کنند؛ پس با برداشتن اسپیکرهای مانیتورینگ از روی میز و قرار دادن آنها بر روی استند، می‌توانید از فضایی بیشتر در استودیوی خود بهره ببرید و تجهیزات بیشتری را بر روی میز اصلی استودیوی خود قرار دهید.

آیا شما در استودیوی خود از استندهای اسپیکر استفاده می‌کنید؟ آیا از عملکرد این محصول راضی هستید و بهبود کیفیت صدا با استفاده از آن برایتان محسوس است؟ نظر خود را زیر همین مطلب، با ما و مخاطبین گیتار ایران در میان بگذارید.

منبع: MusicRadar
نویسنده:‌ Chris Corfield

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *