بهترین سیم‌های گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

بهترین سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

نوازندگان سبک متال، انتظاراتی بیشتر از سیم‌های گیتار خود نسبت به نوازندگان سایر سبک‌ها دارند؛ زیرا در این سبک، به دلیل نوازندگی خشن‌تر همراه با پیک زدن سریع و ضربات شدید، فشاری بیشتر به سیم‌ها وارد می‌شود و همچنین، تکنیک‌هایی همچون پایین آوردن کوک سیم‌ها، نیازمند انواعی ویژه از سیم گیتار است. در واقع، شاید بتوان گفت که هیچ سبکی نمی‌تواند کیفیت و دوام یک ست سیم را همانند سبک متال به نمایش بگذارد.

اگر نوازنده این سبک باشید و سیمی مناسب بر روی گیتار الکتریک خود نصب کنید، می‌توانید با خیال راحت به اجرای تکنیک‌هایی چون ترمولو پیکینگ و سوییپ پیکینگ بپردازید و بدون نگرانی از به هم خوردن کوک سیم‌ها، از وَمی بار به‌صورت مداوم استفاده کنید.

اگر کوک سیم‌های گیتار خود را پایین می‌آورید نیز سیم‌های مناسب برای سبک متال با ضخامت بالا و پایداری خوب خود، می‌توانند عملکردی عالی در این شرایط نیز از خود به نمایش بگذارند.

در این مطلب، قصد داریم چندی از برترین ست‌های سیم گیتار الکتریک موجود در بازار برای نوازندگی در سبک متال را به شما معرفی کنیم و ویژگی‌های هر یک از آنها را نیز به‌صورت اجمالی مورد بررسی قرار دهیم.

برترین سیم گیتار الکتریک برای سبک متال

Skinny Top Heavy Bottom از شرکت ارنی بال (Ernie Ball) را می‌توان ارزنده‌ترین انتخاب برای نوازندگان سبک هوی متال در بازار دانست. در این ست، سیم‌های بیس از نوع ضخیم با گیج بالا و سیم‌های تربل دارای گیجی پایین نسبت به آنها هستند. این ترکیب، موجب می‌شود که ریتم‌ها ماهیتی گرم و خشن به خود بگیرند و از سوی دیگر، نوازندگی سولو تسهیل شده و تن آن نیز بسیار جذاب شود. همچنین سیم‌های ضخیم بیس در این ست، عملکردی بسیار خوب در کوک‌های پایین‌تر از استاندارد نیز دارند.

دیگر گزینه مشابه موجود در بازار که کیفیت عالی و ارزش قیمتی خوبی نیز دارد، ست D’Addario NYXL Nickel Wound با گیج ۱۲-۵۴ است که برای نوازندگی در سبک متال بسیار مناسب است. ساختار این سیم‌ها، از جنس آلیاژ فولاد با کربن بالاست که تنی با تمرکز بر روی محدوده فرکانسی میدرنج ارائه می‌کند و می‌تواند در ترکیب با نوازندگی سنگین و گین بالا، بسیار خوش‌صدا ظاهر شود.

Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom – ۱۰-۵۲

یک ست سیم گیتار الکتریک بسیار منعطف، ایده‌آل برای سبک متال

ساختار اصلی: roundwound (گردتاب)
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: نیکل
پوشش محافظ: ندارد

سیم گیتار الکتریک ارنی بال Skinny Top Heavy Bottom

مزایا

 • امکان کوک در الگوهای متنوع
 • انعطاف کاربری فوق‌العاده

معایب

 • با توجه به گیج نه‌چندان بالای سیم‌های بیس این ست، کوک کردن آن در الگوی drop B و پایین‌تر ممکن نیست

سیم‌های ساخت شرکت Ernie Ball، اکنون بیش از نیم قرن است که انتخاب اول بخش اعظم گیتاریست‌های حرفه‌ای دنیا هستند. محبوبیت محصولات این شرکت از زمانی شروع شد که شخص آقای ارنی بال متوجه شد نوازندگان چندان از سیم‌های ضخیم گیتار الکتریک در آن دوره راضی نیستند و به همین دلیل، تصمیم گرفت این محصول را در انواعی با ضخامت پایین‌تر و تنوع بسیار بالا تولید کند.

Skinny Top Heavy Bottom، یک ست سیم متشکل از سیم‌های بیس نسبتاً ضخیم و سیم‌های تربل نسبتاً نازک است و می‌تواند مزایای ست‌های دارای گیج بالا و ست‌های نازک‌تر را همزمان به نوازنده خود ارائه کند.

سیم‌های بیس ضخیم این ست، امکان نوازندگی با قدرتی بالا و پایین آوردن کوک را به شما می‌دهند و سیم‌های تربل کم‌ضخامت این ست، نوازندگی سولوی لذت‌بخش و جذاب را برای شما رقم می‌زنند.

اگر در سبک متال نوازندگی می‌کنید، نیاز به انعطاف بسیاری در ساز خود دارید و این محصول از ارنی بال، می‌تواند این انعطاف کاربری را به بهترین نحو برای شما فراهم بیاورد. همین امر، Skinny Top Heavy Bottom را به یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار برای سبک متال تبدیل می‌کند.

گیج (ضخامت) بالای سیم‌های بیس این ست، امکان پایین آوردن کوک تا نت C را به نوازنده می‌دهند و همچنین، می‌توان همانند گیتاریست‌هایی چون تام مورلو (Tom Morello)، تنها سیم E آن را چند پرده پایین‌تر از حالت استاندارد کوک کرد.

همچنین هسته شش‌ضلعی انحصاری Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom، استحکام و مقاومت کششی فوق‌العاده‌ای به آنها بخشیده است که دوام بالای آنها در نوازندگی طولانی در استیج و یا در استودیو را تضمین می‌کند.

D’Addario NYXL Nickel Wound – ۱۲-۵۴

بادوام‌ترین ست سیم بدون پوشش محافظ برای نوازندگی در سبک متال

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با روکش نیکلی
پوشش محافظ: ندارد

سیم گیتار الکتریک داداریو NYXL Nickel Wound

مزایا

   • شفافیت صوتی فوق‌العاده
   • دوام بی‌نظیر

معایب

   • دوام کمتر نسبت به نمونه‌های دارای پوشش محافظ

شرکت داداریو (D’Addario) نیز در کنار ارنی بال، یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین نام‌ها در دنیای سیم گیتار است و تنوعی بی‌نظیر از این محصول را به بازار ارائه می‌کند.

مدلی که تصمیم گرفتیم در این مطلب به آن اشاره کنیم، یعنی NYXL Nickel Wound – ۱۲-۵۴، گیجی بالا و دوامی فوق‌العاده دارد و برای نوازندگی در سبک متال با کوکی پایین‌تر از استاندارد ایده‌آل است. در واقع، کوک این ست را می‌توان به‌آسانی تا نت B پایین آورد و حتی در این الگو نیز تنشن (کشش) بسیار مناسبی را در آنها دریافت کرد.

این محصول، ساختاری از جنس آلیاژ فولاد با کربن بالا دارد که دوامی خارق‌العاده برای آن رقم می‌زند و NYXL را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای نوازندگی در زیرسبک‌های خشن‌تر سبک متال تبدیل می‌کند. همچنین، سختی بالاتر ساختار این سیم‌ها نسبت به سیم‌های نیکلی عادی، پایداری کوک بسیار بالاتر و دوره آب‌بندی کوتاه‌تری را نسبت به سیم‌های متداول برای آنها رقم می‌زند.

داداریو، NYXL Nickel Wound – ۱۲-۵۴ را به‌گونه‌ای طراحی کرده است که شفافیتی قابل توجه در محدوده فرکانسی میدرنج ارائه کند. همین امر، تنی بسیار جذاب و مدرن به این ست می‌بخشد. این ویژگی، خصوصاً برای نوازندگانی که قصد دارند سیم‌های خود را در الگویی پایین‌تر از استاندارد کوک کنند و دیستورشنی بسیار نیز به صدای گیتار خود بیفزایند، بسیار خوشایند است؛ زیرا در این شرایط، شفافیت صوتی گیتار کاهش می‌یابد و روشنایی مضاعف صدای این سیم‌ها، می‌تواند این کاهش را به نحو احسن جبران کند.

Dunlop Heavy Core – ۱۲-۵۴

طراحی‌شده برای عملکرد عالی در نوازندگی ریف‌ها و سولوهای سبک متال

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با روکش نیکلی
پوشش محافظ: ندارد

سیم گیتار الکتریک دانلوپ Heavy Core

مزایا

   • طراحی‌شده برای نوازندگی خشن و سنگین
   • عملکرد عالی در کوک‌های پایین‌تر از استاندارد

معایب

   • گزینه‌ای نه‌چندان مناسب برای نوازندگی با کوک استاندارد
   • دوام پایین‌تر از نسخه دارای پوشش محافظ

دانلوپ (Dunlop) دهه‌هاست که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سازندگان لوازم جانبی گیتار در میان موزیسین‌ها مشهور است؛ اما این شرکت علاوه بر تولید لوازم جانبی گیتار با کیفیتی عالی، بازه‌ای نسبتاً وسیع از سیم گیتار را نیز تولید و به بازار عرضه می‌کند که اکثر آنها، کیفیتی عالی دارند و می‌توانند در کنار محصولات داداریو و ارنی بال، گزینه‌ای بسیار ارزنده برای ساز شما باشند.

Heavy Core از این شرکت، همانگونه که از نامش پیداست، به‌صورت ویژه برای نوازندگی خشن و سنگین در سبک متال تولید شده است.

نقطه تمایز این محصول نسبت به سیم‌های متداول گیتار الکتریک، هسته آنهاست که ضخامتی بیشتر از معمول دارد و مقاومتی بالاتر را برای سیم رقم می‌زند. همین امر، این ست را به گزینه‌ای بی‌نظیر برای نوازندگی با شدت بالا تبدیل می‌کند.

Dunlop Heavy Core که در ایالت کالیفرنیای کشور آمریکا تولید می‌شود، کیفیت ساختی بسیار بالا نیز دارد. نسبت‌های متفاوت آلیاژ به‌کاررفته در ساخت روکش فلزی این محصول، ماهیت صوتی جذاب با بیس بسیار دقیق و کنترل‌شده، میدرنج متمرکز و تمیز و تربل بسیار غنی به آن بخشیده است. تن ویژه این سیم‌ها باعث می‌شود که ساز شما حتی با استفاده از افکت‌هایی خشن همچون فاز و دیستورشن نیز شفافیت صوتی خوشایند خود را از دست ندهد.

اما نکته‌ای که پیش از خرید سیم گیتار الکتریک دانلوپ Heavy Core باید به آن توجه کنید، این است که سیم‌های این ست، گیجی بسیار بالا دارند و کوک کردن آنها در الگوی کوک استاندارد، باعث کشش بیش‌ازحد آنها و دشواری نوازندگی می‌شود. بنابراین، این ست بیشتر برای کوک‌های پایین‌تر از استاندارد مناسب است و نوازندگی در این حالت با استفاده از آنها خوشایند خواهد بود.

DR Strings DDT – ۱۲-۶۰

یک ست سیم برای نوازندگی گیتار در خشن‌ترین حالت ممکن

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: کبالت
پوشش محافظ: ندارد

بهترین سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

مزایا

   • عملکردی بی‌رقیب در کوک‌های پایین‌تر از استاندارد
   • پایداری کوک فوق‌العاده

معایب

   • نامناسب برای کوک در الگوی استاندارد
   • دوام پایین‌تر از سیم‌های دارای پوشش محافظ

وقتی که روی بسته‌بندی یک ست سیم گیتار، یک عنکبوت دیده می‌شود و عبارت Drop-Down Tuning بر روی آن نوشته شده است، باید مطمئن باشید که با محصولی مناسب برای موسیقی متال روبرو هستید!

ست DDT از شرکت DR Strings، با هدفی خاص طراحی شده است و این هدف را به نحو احسن به نمایش می‌گذارد. نام کامل این محصول، Drop-Down Tuning است و DR Strings آن را دقیقاً با هدف استفاده در الگوهای کوک پایین‌تر از استاندارد طراحی کرده است. به همین دلیل، این ست می‌تواند گزینه‌ای بسیار خوب برای نوازندگی در خشن‌ترین سبک‌های موسیقی باشد.

اما یکی از بهترین ویِژگی‌های DDT، پایداری کوک فوق‌العاده آن است. در واقع، اگر سیم‌های این ست را در الگویی مشخص کوک کنید، احتمالاً هرگز نیاز به کوک دوباره آنها نخواهید داشت! این ویژگی خصوصاً زمانی بسیار نمود پیدا می‌کند که با شدتی بسیار بالا به نواختن ریف‌های متال بپردازید. چنین پایداری کوکی، شما را از تنظیم مجدد گیتار پس از اجرای هر قطعه بی‌نیاز می‌سازد؛ امری که احتمالاً هر نوازنده‌ای آرزوی آن را دارد.

DR Strings DDT پایداری بی‌نظیری در الگوهای کوک پایین‌تر از استاندارد دارد و می‌توان با استفاده از آن، حتی در پایین‌ترین نت‌های ممکن نیز با شفافیتی بالا و بدون نگرانی از خارج شدن کوک به نوازندگی پرداخت.

اما شفافیت صوتی این ست، آن را به گزینه‌ای مناسب برای نوازندگی در سبک‌های ملایم‌تر نیز تبدیل می‌کند و از آن، ست سیمی بسیار منعطف می‌سازد.

Ernie Ball 7-String Skinny Top Heavy Bottom Slinky Cobalt – 10-62

بهترین سیم گیتار الکتریک موجود در بازار برای نوازندگانی با تنوع سبکی بالا

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: کوبالت
پوشش محافظ: ندارد

سیم گیتار الکتریک ارنی بال Cobalt 7 String Slinky

مزایا

   • شفافیت صوتی بی‌‌نظیر
   • حس نوازندگی نرم و جذاب

معایب

   • تنها مخصوص گیتارهای هفت‌سیم

اگر یک گیتار الکتریک هفت سیم دارید و در بازه‌ای وسیع از سبک‌های موسیقی نوازندگی می‌کند، Ernie Ball 7-String Skinny Top Heavy Bottom Slinky Cobalt می‌تواند بهترین گزینه موجود در بازار برای شما باشد.

جنس ویژه روکش سیم‌های این ست، شفافیتی بی‌نظیر، حتی برای سیم‌های بسیار بم آن رقم می‌زند و باعث می‌شود که حتی سنگین‌ترین ریف‌ها نیز با شفافیتی ویژه به گوش برسند.

کبالت، ماده‌ای است که در ساخت سیم گیتار به‌ندرت استفاده می‌شود؛ اما ارتباط مغناطیسی بسیار قوی آن با پیکاپ‌ها نسبت به سایر فلزات، باعث می‌شود که شفافیت صوتی ساز بهبودی چشمگیر بیابد. در واقع، اگر سیم‌های گیتار الکتریک خود را در نت‌هایی پایین‌تر از استاندارد کوک می‌کنید و دیستورشن بسیاری را نیز به سیگنال ساز می‌افزایید، Slinky Cobalt می‌تواند از شلخته شدن تن ساز جلوگیری کند و شفافیت آن را حتی در این شرایط نیز حفظ کند. در این ست، حتی سیم هفتم نیز شفافیتی بسیار بالا دارد و این ماهیت را در کوک‌های پایین‌تر از استاندارد نیز به‌خوبی حفظ می‌کند.

از سوی دیگر، تربل تولیدشده توسط Slinky Cobalt، بسیار شفاف و روشن است و این ماهیت صوتی، تنی بی‌نظیر به ساز شما در نوازندگی سولوها و پاساژ‌ها خواهد بخشید.

Elixir Optiweb Nickel Wound – ۱۱-۴۹

بادوام‌ترین سیم‌ گیتار الکتریک موجود در بازار برای نوازندگی در سبک متال

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با آبکاری نیکل
پوشش محافظ: Optiweb

سیم گیتار الکتریک Elixir Optiweb Nickel Wound

مزایا

   • دوام بی‌رقیب
   • تن متوازن و جذاب

معایب

   • حس نوازندگی این سیم کمی با سیم‌های عادی متفاوت است

سیم‌های پوشش‌دار Optiweb از شرکت آمریکایی الکسیر (Elixir)، مدتهاست که در میان گیتاریست‌ها به دوام بی‌رقیب خود مشهورند. سیم‌های این ست، به یک پوشش محافظ بسیار نازک تجهیز شده‌اند که ساختار اصلی آنها را از آسیب‌های ناشی از چربی پوست، قطرات عرق و گرد و خاک ایمن نگه می‌دارد. همین امر باعث می‌شود که دوامی بسیار بالاتر از نمونه‌های عادی که از پوشش محافظ بی‌بهره‌اند، داشته باشند.

Elixir Optiweb Nickel Wound ۱۱-۴۹، گیجی بالا دارد و به همین دلیل، می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای نوازندگان سبک متال باشد. همچنین همین ضخامت بالا، متضمن عملکرد بسیار خوب این ست در الگوهای کوک پایین‌تر از استاندارد است.

Optiweb قیمتی بالاتر از سیم‌های معمولی دارد؛ اما دوام بالاتر آن، شما را تا مدت‌ها از تعویض سیم گیتار خود بی‌نیاز می‌کند و به همین دلیل نیز می‌تواند حتی محصولی‌به‌صرفه‌تر از سیم‌های ارزان‌‌قیمت‌تر اما بدون پوشش محافظ باشد.

بسیاری از خریداران الکسیر Optiweb گزارش کرده‌اند که این ست تا ماه‌ها کیفیت اولیه خود را بر روی ساز حفظ کرده است و پس از آن نیز تا مدت‌ها صدایی شفاف و قابل قبول تولید می‌کرده است. همچنین پوشش محافظ در این محصول، ضخامتی بسیار پایین دارد و باعث می‌شود که حس نوازندگی با آنها، چندان متفاوت با یک ست سیم عادی نباشد.

GHS Boomers Nickel Alloy – 12-52

گزینه‌ای ایده‌آل برای نوازندگانی که به دنبال قدرت صوتی بالا هستند

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: گرد
جنس روکش مفتولی: فولاد با آبکاری نیکل
پوشش محافظ: ندارد

بهترین سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

مزایا

   • دوام عالی
   • تن شفاف

معایب

   • ضخامت بیش از حد بالا برای کوک در الگوی استاندارد
   • دوام نه‌چندان بالا نسبت به سیم‌های دارای پوشش محافظ

Boomers Nickel Alloy از شرکت GHS، به لطف دوام بسیار بالای خود در میان برخی از گیتاریست‌ها، به نام سیم‌های قدرتی مشهور است. این مؤلفه، اهمیتی ویژه برای گیتاریست‌های سبک متال دارد؛ زیرا تکنیک‌های این سبک، فشار بسیاری به سیم‌ها وارد می‌کنند و نیازمند دوامی بسیار از سوی آنها هستند.

روکش ساخته‌شده از فولاد با آبکاری نیکل در Boomers Nickel Alloy، شفافیت و روشنایی جذابی به تن گیتار شما می‌بخشد و باعث می‌شود که ریف‌های متال نیز به‌خوبی با تمامی جزئیات به گوش شنونده برسند. ساختار اصلی این محصول نیز از جنس آلیاژ نیکل است که ماده‌ای در انحصار شرکت GHS است و دوامی فوق‌العاده را برای سیم رقم می‌زند.

Boomers، قدرت صوتی بالایی در محدوده فرکانسی بیس دارد و می‌تواند جذابیتی دوچندان به ریف‌های بم ببخشد. به‌علاه، تنشن متوازن این ست نیز باعث شده است که چه در نوازندگی سولو و لید و چه در نوازندگی انواع ریف، حس نوازندگی بسیار خوبی ارائه کند.

Dunlop Performance+ – ۱۳-۵۶

انتخابی ایده‌آل برای داون تیونینگ به شدیدترین شکل

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با آبکاری نیکل
پوشش محافظ: ندارد

Dunlop Performance+ – ۱۳-۵۶

مزایا

   • گزینه‌ای عالی برای کوک در الگوهای غیرمعمول
   • تن متوازن

معایب

   • تنها قابل استفاده در الگوهای کوک پایین‌تر از استاندارد
   • دوام پایین‌تر از سیم‌های مجهز به پوشش محافظ

+Performance از Dunlop، همانگونه که از نامش پیداست، به‌گونه‌ای طراحی شده است که بالاترین عملکرد ممکن را ارائه دهد. این ست با گیج بسیار بالای ۱۳، تنها در صورت داون تیونینگ، یعنی اجرای الگوهای کوک پایین‌تر از استاندارد، قابل استفاده است و اگر آن را در الگوی کوک استاندارد کوک کنید، احتمالاً نمی‌توانید با آن به‌صورت مطلوب به نوازندگی بپردازید.

نسبت ویژه هسته به روکش در این سیم گیتار الکتریک، حس نوازندگی و در عین حال، قدرت صوتی فوق‌العاده‌ای را برای آن رقم زده است و با استفاده از +Performance، در عین اینکه نوازندگی برای شما لذت‌بخش خواهد بود، گیتار شما نیز تنی بسیار قوی تولید خواهد کرد.

همچنین، این محصول، در کارخانه اصلی جیم دانلوپ واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا تولید می‌شود و کیفیت ساختی بی‌نظیر نیز دارد. همانطور که از محصولات دانلوپ انتظار می‌رود، کیفیت صدای این ست سیم نیز بی‌نظیر است و در آن، بیس با شدتی بسیار جذاب و تربل با ملایمتی ابریشمی به گوش می‌رسد.

+Dunlop Performance سالهاست که توسط برخی از مهمترین گیتاریست‌های سبک متال مورد استفاده قرار می‌گیرد و از برترین ست‌های سیم گیج بالا در بازار محسوب می‌شود.

D’Addario XL Nickel Wound – ۱۱-۵۲

یک ست سیم عالی برای گیتاریست‌هایی که به دنبال انعطاف کاربری بالا هستند

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با آبکاری نیکل
پوشش محافظ: ندارد

بهترین سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

مزایا

   • ارزش قیمتی عالی
   • تن شفاف و روشن

معایب

   • دوام نه‌چندان بالا

D’Addario XL Nickel Wound، مدل پرچمدار سری XL است و یکی از محبوب‌ترین ست‌های سیم موجود در بازار نیز محسوب می‌شود.

سیم‌های بیس این ست، گیجی بالا و سیم‌های تربل آن، گیجی متوسط دارند که توازنی بسیار خوب برای نوازندگی در تمامی سبک‌ها به آنها می‌بخشند.

XL Nickel Wound انعطاف کاربری فوق‌العاده‌ای دارد و می‌توان سیم‌های آن را در بازه‌ای وسیع از الگوهای کوک، از استاندارد تا drop C کوک کرد. انتخاب این ست توسط هنرمندانی مشهور از جمله Kerry King از گروه Slayer و Mark Tremonti از گروه‌های Creed و Alter Bridge، مهر تأییدی بر کیفیت بی‌نظیر آن است.

در بحث تن، XL شفافیت و روشنایی بسیار جذابی ارائه می‌کند و اینتونیشن نیز در آن بی‌نقص است. همچنین سیم‌های بیس این ست، حتی در کوک استاندارد نیز انعطافی مناسب دارند و حس نوازندگی بسیار خوبی را به ارمغان می‌آورند.

در کل، می‌توان گفت که داداریو XL، توازنی بی‌نظیر در تمامی مؤلفه‌های خود دارد و می‌تواند برای تقریباً تمامی نوازندگان مناسب باشد.

Ernie Ball Mammoth Slinky – ۱۲-۶۲

یک ست سیم غول آسا، مناسب برای کوک بسیار پایین‌تر از استاندارد

ساختار اصلی: roundwound
نوع هسته: شش‌ضلعی
جنس روکش مفتولی: فولاد با آبکاری نیکل
پوشش محافظ: ندارد

سیم گیتار ارنی بال Ernie Ball Mammoth Slinky

مزایا

   • گزینه‌ای بی‌نظیر برای داون تیونینگ به شکل شدید
   • کیفیتی همانند سیم‌های گران‌قیمت

معایب

   • نامناسب برای کوک در الگوی استاندارد گیتار
   • دوام پایین‌تر از سیم‌های دارای پوشش محافظ

اگر گیتار الکتریک خود را در الگوی کوکی پایین‌تر از استاندارد کوک می‌کنید، Mammoth Slinky را بر روی آن نصب کنید تا تفاوت سیم‌های گیج بالا را با سیم‌های متداول به شکلی کامل احساس کنید!

این ست، از سیم‌هایی با گیج بسیار بالا تشکیل شده است که برای داون تیونینگ و کوک در الگوهایی همچون Drop C ،Drop B و حتی کوک‌های بم‌تر طراحی شده‌اند. سیم G این ست، روکشی مفتولی دارد و همین امر، می‌تواند گویای ضخامت بسیار سیم‌های این ست باشد.

ضخامت بسیار بالای سیم‌های این ست، نوازندگی با آن در الگوی کوک استاندارد را تقریبا غیرممکن می‌سازند و اگر گیتار خود را در این الگو کوک می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه به سراغ این سیم نروید!

Mammoth Slinky نیز همانند تمامی سیم‌های ساخت شرکت ارنی بال، از کیفیت ساختی بسیار بالا برخوردار است و سالهاست که بدون ذره‌ای افت کیفیت، در حال تولید است.

نوازندگی با این سیم‌ها در لحظات اول می‌تواند حسی کمی عجیب به شما دهد و باعث شود که حس کنید با یک گیتار بیس شش‌سیم در حال نوازندگی هستید؛ اما در صورتی که از تکنیک داون تیونینگ در ساز خود استفاده می‌کنید، این ست با ضخامت غیرمعمول خود بهترین گزینه برای شما خواهد بود و پس از مدتی، نوازندگی با آن نیز برای شما لذت بخش خواهد شد.

از لحاظ تُن، Mammoth Slinky شفافیتی عالی در محدوده فرکانسی بیس دارد و باعث می‌شود که ریف‌های بم در سبک متال، در عین قدرت با شفافیتی بسیار به گوش برسند.
علاوه بر اینها، هسته شش‌ضلعی فولادی این سیم‌ها، مقاومتی مثال‌زدنی به آنها می‌بخشد و به آنها کمک می‌کند تا در برابر نوازندگی خشن و شدید سبک متال دوام بیاورند.

بهترین سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در سبک متال

توصیه‌هایی درباره خرید سیم گیتار الکتریک برای سبک متال

یکی از اولین مشخصاتی که هنگام انتخاب و خرید سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی متال باید به آن توجه کنید، گیج یا ضخامت سیم است. اگر یک ست سیم با گیج عادی بر روی گیتار خود نصب کنید و آنها را در الگویی بم‌تر از استاندارد کوک کنید، کشش یا تنشن سیم‌ها به شکلی ناخوشایند کاهش می‌یابد و موجب کاهش حجم صدای ساز، افت کیفیت نوازندگی و بروز صدای گز می‌شود. این امر به این دلیل است که سیم‌های کم‌ضخامت‌تر، نیازمند کششی کمتر برای دستیابی به نتی خاص هستند و باید تنها در الگوی استاندارد کوک شوند.

علاوه بر این موارد، سیم‌های دارای گیج پایین در زمانی که در نت‌های پایین کوک شده باشند، پایداری کوک پایینی دارند و با کمی فشار دست، به‌آسانی از کوک خارج می‌شوند. این اتفاق قطعاً در یک اجرای زنده بسیار ناخوشایند و حتی خجالت‌آور خواهد بود!

اگر قرار است گیتار الکتریک خود را در الگوی Drop D کوک کنید، یک ست سیم با گیج ۹ نیز برای شما مناسب است؛ اما اگر قصد دارید نیم‌پرده یا بیشتر از Drop D پایین بروید، به یک ست با گیج ۱۰ یا حتی ۱۱ نیاز خواهید داشت. همچنین دیگر نکته مؤثر در تنشن، طول اسکیل ساز شماست. برای مثال، یک گیتار لس پال (Les Paul)، طول اسکیلی کوتاه‌تر از یک گیتار استرتوکستر یا هر گیتار مشابه به آن دارد؛ این امر باعث می‌شود که مثلاً یک ست سیم با گیج ۱۰ به دلیل تنشن کمتر، حسی همانند یک ست با گیج ۹ در استرت را به شما بدهد. بنابراین، حتما پیش از خرید یک ست سیم برای داون تیونینگ و انتخاب گیج آن، طول اسکیل ساز خود را نیز در نظر بگیرید.

اما تغییر گیج سیم در گیتار، به این سادگی نیست که سیم مورد نظر را بر روی ساز خود نصب کرده و بلافاصله به کوک آن در الگوهای مورد نظر بپردازید. در اکثر اوقات، نصب صحیح یک دست سیم دارای گیج بالاتر از معمول بر روی گیتار، نیازمند تنظیم آن و اعمال برخی از تغییرات بر روی ساز است.

سیم‌های ضخیم‌تر ممکن است باعث بروز چند مشکل در عملکرد سازتان شوند که رایج‌ترین آنها، بروز گز یا فرت باز در ساز است. این پدیده به این دلیل رخ می‌دهد که سیم به دلیل ضخامت بیشتر خود، فاصله‌ای کافی با فرت‌ها ندارد و هنگام ارتعاش، با آنها برخورد می‌کند. راه حل این مشکل، طبیعتا افزایش اکشن به میزانی کم است تا سیم به شکلی صحیح بر روی فرت بورد قرار گیرد.

دیگر مشکلی که ممکن است هنگام نصب سیم ضخیم‌تر بر روی گیتار رخ دهد، این است که سیم‌ها به دلیل ضخامت بیشتر از معمول خود، به درستی درون شیار‌های مربوطه خود در نات قرار نگیرند.

این مشکل، با نصب سیم گیج بالا در بسیاری از سازها رخ می‌دهد، اما برخی از نوازندگان در وحله اول متوجه آن نمی‌شوند و این امر را با علائمی ثانویه همچون عدم پایداری کوک و گز در فرت‌ها می‌فهمند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم زمانی که سیم‌های دارای گیج بالا را بر روی ساز خود نصب می‌کنید، نات گیتار را با دقت نگاه کنید و از نشستن صحیح سیم‌ها درون شیارهای آن اطمینان حاصل کنید. در حالت ایده آل، سیم‌ها می‌بایست به شکلی نیمه درون شیارهای نات قرار گیرند و امکان حرکت جانبی نیز نداشته باشند.

مواد سازنده سیم، بخشی اساسی از تن یک گیتار را تشکیل می‌دهند. متال سبکی خشن است و چندان شفافیتی در هیچ یک از عناصر آن شنیده نمی‌شود؛ اما اگر قصد خرید یک ست سیم گیتار الکتریک برای نوازندگی در این سبک را دارید، بهتر است سیمی را انتخاب کنید که به صورت ذاتی از شفافیت صوتی بالایی برخوردار است. این امر خصوصا زمانی نمود پیدا می‌کند که قصد داون تیونینگ ساز خود را داشته باشید. در این صورت، سیم‌های عادی می‌توانند صدایی بسیار مرده و تیره، همانند سیم‌های نایلونی Flatwound تولید کنند؛ بنابراین، در صورتی که قصد نوازندگی در سبک متال، خصوصا زیرسبک‌های مدرن آن را دارید، بهتر است که سیم‌هایی با جنس فولاد، نیکل یا کبالت را انتخاب کنید تا بتوانید با افزودن‌هارمونی‌هایی در بازه فرکانسی بالاتر به مجموعه صوتی موسیقی خود، جلایی جذاب به آن بدهید.

اگر یک نوازنده متال هستید، معمولاً چه نوعی از سیم را بر روی گیتار الکتریک خود نصب می‌کنید؟ نام آن و تجربه استفاده خود از آن را در بخش نظرات همین مطلب، با ما و مخاطبین گیتارایران در میان بگذارید.

منبع: Guitar World
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *