بهترین میکروفون‌ها برای ضبط صدای درامز

بهترین میکروفون درامز ۲۰۲۳

دریافت بهینه‌ترین صدا از درام کیت، بدون شک یک هنر است که محصول مشترک درامر، ساز و مهندس صداست. مؤثرترین عوامل در ماهیت صوتی یک درام کیت، نوازنده آن، جنس اجزای کیت و در نهایت، نوع میکروفون‌های نصب‌شده بر روی ساز است. در واقع، میکروفون می‌تواند تأثیری قابل توجه بر روی ماهیت صدای ضبط‌شده از درامز داشته باشد و انتخاب و قراردهی صحیح آن، به شما در دریافت صدایی بهینه از کیت کمکی شایان می‌کند.

در این مقاله، قصد داریم برخی از برترین میکروفون‌های موجود در بازار برای ضبط صدای هر یک از اجزای درامز را به شما معرفی کنیم. شایان ذکر است که بسیاری از گزینه‌های ذکرشده در این مطلب همچون Shure SM57، سنهایزر MD 421-II و AKG D112 MKII، برای ضبط صدای درامز در اجراهای زنده نیز بسیار مناسب هستند و در کل، می‌توانند ابزارهایی بسیار دقیق و باکیفیت برای بسیاری دیگر از شرایط ضبط صدا نیز باشند.

روش‌ها و تکنیک‌های بسیاری برای ضبط صدای درامز وجود دارد که هر یک از آنها، کیفیتی متفاوت به صدای ضبط‌شده می‌بخشد و هیچ‌یک ‌به‌صورت قطعی غلط یا درست نیست. میکروفون‌های ذکرشده در این مطلب برای بازه‌ای وسیع از تکنیک‌ها مناسب هستند و می‌توانند انعطاف کاربری بسیاری داشته باشند.

بهترین بسته‌های میکروفون درام کیت

بسته V Pack Club از شرکت sE Electronics

اگر ترجیح می‌دهید تمامی میکروفون‌های مورد نیاز برای ضبط صدای درام کیت را یکپارچه خریداری کنید یا می‌خواهید میکروفون‌های مورد استفاده‌تان در ضبط صدای این ساز، بدون نیاز به انجام ‌آزمون‌وخطا حداکثر هماهنگی ممکن را با یکدیگر داشته باشند، بهتر است یک بسته جامع میکروفون درامز خریداری کنید.

امروزه محصولات بسیاری از این دسته در بازار موجود هستند که نمونه‌های ساخته‌شده توسط شرکت‌های معتبر، هر یک ماهیت صوتی ویژه‌ای ارائه می‌کند. این بسته‌ها معمولاً قیمتی مناسب‌تر از یک مجموعه جداگانه از میکروفون‌های درامز دارند و می‌توانند علاوه بر مزایای دیگر خود، گزینه‌ای به‌صرفه‌تر نیز باشند.

یکی از بهترین بسته‌های میکروفون درامز را می‌توان V Pack Club از شرکت sE Electronics دانست. اجزای این کیت با بهره‌مندی از گیره‌های V Clamp، به‌آسانی بر روی درام کیت شما نصب می‌شوند و از این حیث، جزو برترین گزینه‌های موجود در بازار در دسته‌بندی خود محسوب می‌شوند. این بسته شامل شش میکروفون است که می‌توانند صدای کیک درام، اسنر، تام درام‌ها و سنج‌های شما را پوشش دهند.

اما اگر بودجه‌ای پایین‌تر برای خرید میکروفون درامز در نظر گرفته‌اید، پک Digital Reference DRDK7 نیز می‌تواند گزینه‌ای باکیفیت و کارآمد برای شما باشد و تمامی اجزای درام کیت شما را نیز پوشش دهد.

دیگر بسته مشابه که کیفیت ساخت و صدای بسیار خوبی دارد و از میکروفون‌های کافی برای پوشش تمامی اجزای درام کیت برخوردار است، کیت DK7 از شرکت Earthworks است. اجزای این کیت شامل چهار میکروفون کاردیوید DM20 برای ‌میکروفون‌گذاری نزدیک تام‌ها و اسنرها، یک جفت میکروفون اورهد SR25 و یک میکروفون SR20LS با حساسیت پایین برای ضبط صدای کیک درام می‌شود. Earthworks DK7 ترکیبی ‌بی‌نقص از کیفیت بالا و آسانی استفاده را به کاربر خود ارائه می‌کند و گزینه‌ای بسیار مناسب، چه برای ضبط صدای درام کیت در استودیو و چه برای ‌میکروفون‌گذاری این ساز در اجراهای زنده به شمار می‌آید.

بهترین میکروفون برای ضبط صدای اسنر درام: Shure SM57

میکروفون‌های درامز

اگر می‌خواهید تمامی ویژگی‌های صوتی یک اسنر درام، اعم از اتک تیز، میدرنج نرم و کوبش قوی آن را با دقت تمام ضبط کنید، بهترین گزینه برای شما میکروفون افسانه‌ای شور SM57 خواهد بود. دلیل محبوبیت بسیار SM57 را می‌توان پوشش فرکانسی بسیار وسیع، پاسخ‌دهی فرکانسی متوازن، انعطاف کاربری فوق‌العاده، دوام بسیار بالا و اندازه جمع‌وجور آن دانست. بله؛ می‌توان گفت که Shure SM57 در واقع از تمامی معیارهای یک میکروفون ‌بی‌نقص برخوردار است و می‌توان آن را به‌جرأت یکی از بهترین میکروفون‌های استودیویی موجود در بازار برای ‌‌تقریباًً تمامی کاربری‌ها دانست.

الگوی قطبی متمرکز SM57 باعث می‌شود که اصوات ناخواسته، همچون صدای سایر اجزای درام کیت توسط آن ضبط نشود و ضبطی بسیار تمیز و عاری از نویز حاصل شود. ‌به‌علاوه، همانطور که اشاره شد، این محصول بدنه‌ای بسیار مستحکم دارد و به‌واقع یکی از بادوام‌ترین میکروفون‌های موجود در بازار به شمار می‌آید. همچنین، عملکرد ‌بی‌نقص SM57، آن را علاوه بر ضبط صدای درامز، به ابزاری مناسب برای ضبط صدای امپ گیتار، وکال و در واقع، تمامی منابع صدا تبدیل کرده است.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای اسنر درام

اگر قصد ضبط صدای یک اسنر درام را داشته باشید، می‌توانید میکروفون را در بالا، پایین یا اطراف ساز نصب کنید یا از چند میکروفون استفاده کرده و تکنیکی ترکیبی از ‌میکروفون‌گذاری را برای این بخش از درام کیت اجرا کنید. تکنیک‌هایی همچون نصب میکروفون در بالای اسنر در ترکیب با یک اورهد مناسب یا نصب دو میکروفون در پایین و بالای اسنر، موجب ضبط صدای این بخش از درام کیت ‌به‌صورت کامل و طبیعی خواهد شد. برای این شرایط، میکروفونی جمع‌وجور همچون Telefunken M80-SH می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد و علاوه بر امکان نصب آسان در فضاهای تنگ، عملکردی بسیار خوب در ترکیب با اورهد نیز داشته باشد. M80-SH علاوه بر اندازه کوچک و قابلیت نصب راحت، از الگوی قطبی کاردیوید بسیار متمرکز و ماهیت صوتی شفافی برخوردار است که تیزی و کوبش صدای اسنر را ‌به‌خوبی ضبط می‌کند.

اگر قصد ضبط صدای درام کیت در شرایطی غیرعادی و ناملایم را دارید، sE Electronics V7 با استحکام و دوام بسیار بالای خود می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشد. همچنین، شاک‌مانت داخلی ویژه V7، لرزش‌های محیط را ‌به‌خوبی از دیافراگم آن دفع می‌کند و ضبطی بسیار تمیز و عاری از نویز حاصل از لرزش را رقم می‌زند.

بهترین میکروفون‌ها برای نصب در بخش پایینی اسنر درام

اگر قصد دارید میکروفون را در پایین اسنر درام نصب کنید، باید میکروفونی را به کار گیرید که بتواند صدای حاصل از کیک درام و پدال آن را ‌به‌خوبی از سیگنال ضبط‌شده دفع کند. Shure Beta 57 با الگوی قطبی سوپرکاردیوید خود می‌تواند این کار را به بهترین وجه انجام دهد. همچنین شاک‌مانت قوی این محصول، نویز ناشی از لرزش سایر اجزای درام کیت را به بهترین نحو دفع می‌کند و از بم شدن صدای ضبط‌شده اسنر جلوگیری می‌کند.

اگر قصد دارید دو بخش بالایی و پایینی اسنر درام را ‌میکروفون‌گذاری کنید، باید در نظر داشته باشید که صدای اسنر با تفاوت زمانی بسیار کم اما محسوس توسط دو میکروفون دریافت می‌شود. بنابراین، برای جلوگیری از بروز عدم هماهنگی صوتی به دلیل این پدیده، باید ‌آزمون‌وخطایی در محل نصب میکروفون‌های خود انجام دهید و میکروفون‌هایی کوچک را در این راستا به کار گیرید. میکروفون کوچک و بادوام Electro-Voice ND 46، به‌آسانی در فضاهای تنگ نصب می‌شود و می‌تواند نویز سایر اجزای درام کیت را به بهترین نحو دفع کند. ‌به‌علاوه، ND 46 از یک سری قابل چرخش و قفل‌شونده نیز برخوردار است که امکان جای‌گذاری بسیار دقیق میکروفون را به کاربر می‌دهد.

بهترین میکروفون برای ضبط صدای بیس/کیک درام: AKG D112 MKII

بهترین میکروفون درامز ۲۰۲۳

چیزی که ‌‌تقریباًً تمامی مهندسین صدا هنگام ضبط صدای کیک و بیس درام به دنبال آن هستند، ضبط صدای بم و زیر این بخش از درام کیت به شکلی ‌کاملاً متوازن است. در واقع، هدف مهندسین صدا، ضبط مقداری ‌ایده‌آل از کوبش بم صدای کیک درام به همراه زنگ ویژه برخورد پدال با هد آن است. ‌میکروفون‌گذاری در بیرون کیک درام، موجب ضبط صدای آن به شکلی قوی‌تر و بم‌تر و ‌میکروفون‌گذاری درون آن، باعث ضبط صدای این بخش از درام کیت به شکلی شفاف‌تر و کوبنده‌تر می‌شود.

میکروفون کاردیوید دیافراگم بزرگ AKG D112 MKII به دلیل توانایی فوق‌العاده خود در ضبط صدای کیک درام به شکلی بسیار متوازن، مدت‌هاست که ابزار محبوب بسیاری از مهندسین صدای برجسته در دنیا برای ضبط صدای این بخش از درام کیت است. D112 MKII می‌تواند اصواتی با حجم بسیار بالا را بدون بروز دیستورشن ضبط کند. همچنین عملکرد فوق‌العاده این میکروفون در ضبط محدوده فرکانسی بیس در کنار تقویت بازه فرکانسی ۴ کیلوهرتز، ماهیت صوتی بسیار پویا و شفافی به آن می‌بخشد که برای ضبط صدای کیک درام به شکلی طبیعی و باکیفیت، بسیار مناسب است.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای کیک درام

Shure Beta 52 نیز به دلیل پاسخ‌دهی فرکانسی مناسب خود برای ضبط صداهای بم، یکی دیگر از گزینه‌های محبوب مهندسان صدا برای ضبط صدای کیک/بیس درام است. چه Beta 52 را در بیرون کیک درام نصب کنید و چه در درون آن، می‌توانید با کمک این میکروفون رزونانس قوی و گرم کیک درام را ضبط کرده و ماهیتی حقیقی از آن را به موسیقی خود بیفزایید.

دیگر میکروفونی که از نظر ما برای ضبط صدای کیک درام و بیس درام ایده‌آل است، مدل RE20 از شرکت مشهور Electro-Voice است. RE20 به یک پاپ فیلتر و یک شاک‌مانت داخلی مجهز است که در کنار یکدیگر می‌توانند از بروز هرگونه نویز و اثر مجاورت (proximity effect) در صدای ضبط‌شده جلوگیری کنند. ‌به‌علاوه، تمامی حفره‌های توری کارتریج این میکروفون، از یک فیلتر ضد باد برخوردارند که نویز ناشی از باد و اصوات شدید را به حداقل ممکن می‌رساند و باعث می‌شود که بتوان صدای کیک درام را به شکلی بسیار خالص، بدون هیچ نویز افزوده‌ای ضبط کرد. یک سوییچ bass roll-off نیز در الکترو-ویس RE20 تعبیه شده است که می‌توان با فعال‌سازی آن، از بم شدن بیش‌ازحد صدای درام جلوگیری کرد.

مدل F6 از شرکت Audix نیز یکی دیگر از میکروفون‌های بیس موجود در بازار است که به لطف برخورداری از الگوی قطبی هایپر کاردیوید، صدای کیک درام را به‌شکلی بسیار متمرکز و طبیعی ضبط می‌کند.

شایان ذکر است که میکروفون‌های مناسب برای کیک درام می‌توانند صدای سایر سازهای بیس، همچون امپ گیتار بیس و کنترباس را نیز با کیفیتی بسیار بالا ضبط کنند و ابزاری بسیار منعطف در این زمینه باشند.

اگر یک میکروفون کاندنسر با دیافراگم بزرگ برای ضبط صدای بیس یا کیک درام می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً Mojave Audio MA-201fetVG را در نظر داشته باشید. صدای MA-201fetVG، ماهیت صوتی پری‌امپ‌های FET وینتج را به شنونده یادآوری می‌کند. این محصول به‌طور ویژه برای ضبط صدای کیک درام ساخته نشده است؛ اما می‌تواند در کنار ایفای نقش ‌به‌عنوان یک میکروفون بسیار مناسب برای ضبط وکال و صدای انواع ساز، صدای کیک درام را نیز به شکلی بسیار کامل و طبیعی ضبط کند.

بهترین میکروفون برای ضبط صدای تام درام: Sennheiser MD 421-II

میکروفون درامز سنهایزر

صدای تام درام را می‌توان با استفاده از میکروفون‌های اورهد نیز ‌به‌خوبی ضبط کرد. به‌کارگیری تکنیک Glyn Johns که شامل قراردهی یک میکروفون در بالا و کمی بغل یک تام درام است نیز می‌تواند شما را از ‌میکروفون‌گذاری اختصاصی برای تام درام ‌کاملاً بی‌نیاز کند. اما اگر تام درام را به‌صورت جداگانه ‌میکروفون‌گذاری کنید، لاین‌هایی منعطف‌تر و بیشتر خواهید داشت که شکل‌دهی به درام لاین در پروسه میکس را برای شما تسهیل می‌کنند. در این حالت، می‌توانید کنترلی بالاتر بر روی ایمیجینگ استریوی درام لاین داشته باشید و صدای تام درام را نیز ‌به‌صورت انحصاری با استفاده از ابزارهایی همچون ایکولایزر تنظیم کنید.

سنهایزر MD 421-II یکی از گزینه‌های اول مهندسین صدا برای ‌میکروفون‌گذاری تام درام است و علاوه بر برخورداری از کیفیت صدای بالا و ماهیت صوتی مناسب برای این مصرف، دوامی خارق‌العاده نیز دارد.

MD 421-II به یک سوییچ پنج‌حالته بیس مجهز است که امکان تنظیم پاسخ‌دهی آن در این محدوده فرکانسی را با دقتی بالا برای انواع تام به کاربر می‌دهد. همچنین الگوی قطبی کاردیوید بسیار متمرکز این میکروفون، از ضبط ناخواسته نویز‌های مکانیکی سایر اجزای درام کیت جلوگیری می‌کند که ورود آنها به سیگنال در ‌میکروفون‌گذاری تام بسیار شایع است.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای تام درام

هرچه میکروفون را با فاصله‌ای کمتر نسبت به تام درام قرار دهید، صدای آن را با شفافیت و قدرت بالاتری ضبط خواهید کرد. یکی از گزینه‌های ‌ایده‌آل برای ‌میکروفون‌گذاری نزدیک به تام درام، Sennheiser e 604 است که می‌تواند با مکانیزمی گیره‌ای به تام درام متصل شود و شدت صدای بالای آن را به‌آسانی و با کیفیتی بالا ضبط کند. این میکروفون قابلیت نصب و قراردهی بسیار آسانی دارد و از دوامی بسیار بالا نیز برخوردار است. شما می‌توانید e 604 را بیشتر به سمت هد درام متمایل کنید تا اتکی بیشتر به صدای آن بیفزایید و یا آن را به سمت ریم متمایل کنید تا صدایی با ساستین بالاتر به دست آورید. نکته جالب در مورد سنهایزر e 604 این است که در بسته‌های سه‌تایی به فروش می‌رسد و می‌توانید با خریداری آنها، اجزای زیادی از درام کیت را ‌میکروفون‌گذاری کنید و همچنین منابع صوتی دیگر را نیز با کمک آنها صدابرداری کنید. در کل، این محصول از شرکت آلمانی سنهایزر، یک ست بسیار کاربردی و منعطف است که می‌تواند کمکی شایان به شما در ضبط انواع ساز در اجرای زنده و محیط استودیو کند.

دیگر میکروفونی که می‌توانیم به شما برای ضبط صدای تام درام ‌به‌صورت مجزا و مستقیم پیشنهاد کنیم، C414 XLS از شرکت اتریشی AKG است. این مدل کاندنسر مشهور، از امکان ضبط صدا در چند الگوی قطبی مختلف برخوردار است که می‌توان از آن برای بازه‌ای وسیع از مصارف، از جمله ضبط اورهد و تام درام استفاده کرد. C414 XLS از نه الگوی قطبی مختلف و یک های-پس فیلتر سه‌حالته برخوردار است که در کنار یکدیگر، بازه کاربری بسیار وسیعی به این میکروفون می‌بخشند و امکان استفاده از آن برای ‌میکروفون‌گذاری نزدیک سازهایی همچون درام کیت و ضبط در استودیو و اجراهای زنده را فراهم می‌سازند.

علاوه بر این گزینه‌ها، Electro-Voice RE20 که پیش از این ‌به‌عنوان یک گزینه مناسب برای ضبط صدای کیک درام از آن نام بردیم نیز می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای ضبط صدای فلور تام باشد. RE20 صدای نسبتاً بم این ساز را با عمقی بسیار خوب، عاری از اثر مجاورت و هرگونه نویز ناشی از لرزش ضبط می‌کند.

بهترین میکروفون برای ضبط صدای های-هت: Shure SM81

میکروفون درامز شور SM81

اگر بخواهید صدای روشن، تیز و کوبنده‌ های-هت را ضبط کنید، به میکروفونی نیاز خواهید داشت که بتواند در عین حساسیت بالا، صدای منبع صوتی مورد نظر را بدون دریافت ناخواسته صدای اجزای دیگر درام کیت ضبط کند. همچنین میکروفون مورد نظر باید توانایی تحمل صدا در شدت‌های بالا را داشته باشد و به‌آسانی دچار کلیپینگ نشود. مدل SM81 از شرکت آمریکایی شور، از تمامی این ویژگی‌ها برخوردار است و به همین دلیل، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در میان مهندسین صدا برای ضبط صدای های-هت است. این میکروفون باکیفیت به یک پد ۱۰ دسی‌بل مجهز است که همانگونه که از نامش پیداست، حساسیت میکروفون را به میزان ۱۰ دسی بل کاهش می‌دهد تا از بروز پدیده کلیپینگ در هنگام ضبط اصوات شدید جلوگیری به عمل آید. همچنین یک های-پس فیلتر سه‌حالته نیز در Shure SM81 تعبیه شده است که می‌توان با کمک آن، نویز‌های بم موجود در محیط را از سیگنال در حال ضبط دفع کرد. دیگر ویژگی مثبت این محصول، پاسخ‌دهی فرکانسی بسیار خنثی و خطی آن است؛ این امر بدین معناست که SM81 صدای منبع صوت را با دقتی بالا و به شکلی بسیار طبیعی ضبط می‌کند و بر روشنایی صدای های-هت شما نمی‌افزاید.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای های-هت

KM184 از شرکت نویمن (Neumann)، دیگر میکروفونی است که می‌تواند برای ضبط صدای های-هت بسیار مناسب باشد. این میکروفون، کیفیت مشهور محصولات شرکت نویمن را در قالب ابزاری کوچک، کاربردی و نسبتاً مقرون‌به‌صرفه برای ضبط صدای درام کیت ارائه می‌کند. KM184 از پاسخ‌دهی فرکانسی هموار و دقیق، با کمی اغراق در محدوده ۹ کیلوهرتز برخوردار است که درخششی بسیار جذاب به صدای های-هت می‌بخشد.

دیگر گزینه‌ای که می‌توان از آن برای ضبط صدای‌ های-هت استفاده کرد، ST131 از برند Sterling Audio است. ST131 با اندازه کوچک خود و برخورداری از یک پد کاهش حساسیت و‌ های-پس فیلتر، ابزاری مناسب برای ضبط بسیاری از منابع صوتی محسوب می‌شود و می‌تواند صدای های-هت درام کیت را نیز با کیفیتی بسیار بالا ضبط کند. این میکروفون برای ضبط صدای سنج و سازهای زهی همچون ویولن و گیتار نیز قابل استفاده است.

بهترین میکروفون اورهد درام: Austrian Audio OC818

آسترین آدیو OC818

‌میکروفون‌گذاری اورهد، یکی از خلاقانه‌ترین بخش‌های پروسه ضبط صدای درام کیت است. این فرایند با تکنیک‌هایی مختلف قابل انجام است که می‌توان هر یک از آنها را بسته به شرایط اتاق، سبک نوازندگی و نیازهای خود، مورد ‌آزمون‌ قرار داد و نهایتاً یکی از آنها را انتخاب کرد. قرار دادن میکروفون اورهد در هر موقعیتی، می‌تواند ماهیت صوتی بسیار متفاوت به سیگنال ضبط‌شده از درام کیت ببخشد. بنابراین، این کار نیازمند میکروفونی بسیار منعطف است که بتواند ‌‌تقریباًً از پس ضبط هر صدایی ‌به‌خوبی بر آید.

به عقیده ما، بهترین گزینه برای ضبط اورهد درامز، OC818 از شرکت نسبتاً تازه‌تأسیس Austrian Audio است. این محصول، یک میکروفون کاندنسر با دیافراگمی بزرگ، نویز بسیار پایین و حساسیتی فوق‌العاده است که می‌تواند صدا را با هر شدتی، از ضربات و کشش‌های بسیار کوچک تا کوبش‌های شدید، دریافت کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که با قراردهی OC818 در هر موقعیتی در بالای درام کیت، بتوانید صدای ساز را به شکلی ‌کاملاً بهینه ضبط کنید.

کپسول سرامیکی دست‌ساز باکیفیت و قابلیت ضبط در چند الگوی قطبی، از دیگر ویژگی‌هایی هستند که آسترین آدیو OC818 را به محصولی بسیار ارزنده برای ضبط هر صدایی تبدیل می‌کنند.

شما می‌توانید صدای درام کیت را تنها با استفاده از میکروفون‌های اورهد ضبط کنید. به‌علاوه، این تکنیک ضبط در کنار ‌میکروفون‌گذاری مجزا برای هر بخش درام کیت نیز قابل استفاده است تا صدایی پویا‌تر و با جزئیات بیشتر ضبط کرده و همچنین قابلیت‌های میکسینگ بیشتری در پیش رو داشت.

به‌علاوه، می‌توان صدای این ساز کوبه‌ای را هم ‌به‌صورت مونو، هم ‌به‌صورت استریو و هم با تکنیک Glyn Johns ضبط کرد که نیازمند سه الی پنج میکروفون اورهد است.

در حالت پایه تکنیک Glyn Johns، به سه میکروفون نیاز خواهید داشت که یکی از آنها باید درست در بالای سر نوازنده، یکی کمی جلوتر از تام درام ایستاده و دیگری درست در جلوی کیک قرار گیرد. شخص Glyn Johns این تکنیک را برای ضبط صدای درام کیت درامرهایی افسانه‌ای همچون چارلی واتس (Charlie Watts)، جان بانم (John Bonham) و کیث مون (Keith Moon) به کار گرفته است و نتایج درخشان آن را می‌توان در آثار مربوط به این افراد شنید.

در این تکنیک، فاصله میان دو میکروفون اورهد باید با دقتی زیاد اندازه‌گیری شود تا از پدیده فیلترینگ شانه‌ای (Comb Filtering) جلوگیری به عمل آید. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم با ‌آزمون‌وخطا، فاصله مناسب میان این دو میکروفون و در نتیجه، ماهیت صوتی مورد نظر خود را بیابید.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای درامز به‌صورت اورهد

اگر یک میکروفون اضافی در اختیار دارید، پیشنهاد می‌کنیم آن را در بالای سنج راید نصب کنید. ضبط مجزای صدای این سنج، می‌تواند امکانات بسیاری را در پروسه میکس در اختیار شما قرار دهد و درام لاینی باکیفیت‌تر را برای موسیقی شما فراهم کند. این نوع از ‌میکروفون‌گذاری درام لاینی با پهنه استریویی وسیع‌تر رقم خواهد زد و همچنین ماهیت صوتی صدای ضبط‌شده از درام را نیز روشن‌تر می‌کند. راید نیز همانند های-هت، یک سنج با صدایی روشن و شدید است؛ به دنبال همین امر، میکروفون‌هایی همچون Shure SM81 که برای ضبط صدای های-هت ‌ایده‌آل هستند، می‌توانند برای ضبط صدای این سنج نیز مناسب باشند.

اگر می‌خواهید صدای درام با ماهیتی گرم، بسیار طبیعی و ملایم ضبط شود، Stager Microphones Stereo SR-2N را ‌به‌عنوان یک میکروفون اورهد بسیار خوب به شما پیشنهاد می‌کنیم. این میکروفون استریوی ریبون که در آمریکا ساخته می‌شود، می‌تواند صدا را در دو حالت استریوی عادی و Blumlein ضبط کند. به‌علاوه، SR-2N انعطاف کاربری فوق‌العاده‌ای نیز دارد و صدای ‌‌تقریباًً هر منبع صوتی، از وکال تا سازهای زهی را با زیبایی تمام ضبط می‌کند.

بهترین میکروفون برای ضبط صدای اتاق: Neumann U 87

میکروفون نویمن

بهترین راه برای افزودن پژواک‌های اتاق به صدای درام کیت، ‌میکروفون‌گذاری در اتاقی است که درام کیت در آن قرار گرفته است. ‌میکروفون‌گذاری صحیح اتاق، می‌تواند ماهیت صوتی ویژه فضا را به بهترین نحو به صدای درام بیفزاید. در این صورت، اگر اتاقی که درام کیت در آن قرار گرفته است، ویژگی‌هایی متمایز همچون سقفی بلند یا دیوارهایی از جنسی خاص داشته باشد، ماهیت صوتی آن ‌به‌خوبی در درام لاین ضبط‌شده شنیده خواهد شد. اگر میکروفون در اتاق با فاصله‌ای مناسب از درام کیت نصب شود نیز صدای ضبط‌شده توسط آن، بسیار شبیه به صدایی خواهد بود که تماشاچیان در اجرای زنده از درامز می‌شنوند.

یک میکروفون کاندنسر با دیافراگم بزرگ و الگوی قطبی امنی‌دیرکشنال (omnidirectional)، می‌تواند مناسب‌ترین انتخاب برای نصب در اتاق درام کیت باشد. Neumann U 87 یکی از مشهورترین میکروفون‌های استودیویی در دنیاست و یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها نزد مهندسین صدا برای قرار دادن در اتاق درام کیت نیز محسوب می‌شود. این محصول قیمتی بسیار بالا دارد؛ اما کیفیت و انعطاف کاربری فوق‌العاده آن، مبلغ صرف‌شده برای خریداری آن را به یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه و طولانی‌مدت تبدیل می‌کند. میکروفون افسانه‌ای نویمن نه‌تنها می‌تواند بازه فرکانسی بسیار وسیعی را را به شکلی بسیار طبیعی و متوازن ضبط کند، بلکه توانایی ضبط صدای ‌‌تقریباًً هر چیزی را نیز استفاده دارد! در واقع، U 87 به‌قدری منعطف است که شما می‌توانید با استفاده از تنها یک دستگاه از آن، یک استودیو تأسیس کنید و صدای تمامی سازهای موجود در آن را نیز ضبط کنید.

دیگر میکروفون‌های مناسب برای ضبط صدای اتاق

مدل WA-47jr از شرکت Warm Audio، با الهام از Neumann U 47 ساخته شده است و در بحث عملکرد صوتی، یک کپی بی‌نظیر از این میکروفون مشهور محسوب می‌شود. WA-47jr با قیمتی نسبتاً پایین، صدا را با ماهیتی بسیار نزدیک به مدل گران‌قیمت U 47 ضبط می‌کند و متضمن کیفیت بالای انواع ضبط‌های استودیویی شما خواهد بود.

این میکروفون بدون ترانسفورمر از ماهیت صوتی بسیار جذاب، طراحی مدار ‌کاملاً مجزا و قابلیت ضبط صدا در سه الگوی قطبی مختلف برخوردار است. همچنین این محصول، همانند U 47، انعطاف کاربری فوق‌العاده‌ای نیز دارد و می‌توان از آن برای ضبط انواع منابع صدا استفاده کرد.

دیگر میکروفون پیشنهادی ما برای ضبط صدای اتاق درام کیت، مدل ST159 از Sterling Audio است که از قابلیت ضبط در سه الگوی قطبی مختلف و پاسخ‌دهی فرکانسی بسیار وسیع برخوردار است.

پیشنهاد می‌کنیم برای دست‌یابی به نتایجی ‌ایده‌آل در صدای ضبط‌شده از درام کیت، به آزمون‌وخطا روی بیاورید. برای مثال، یک بار از میکروفون‌های مونو ‌به‌عنوان میکروفون اورهد و از میکروفون‌های استریو ‌به‌عنوان میکروفون اتاق استفاده کنید و بار دیگر، جای آنها را با یکدیگر عوض کنید. همین تغییرات به‌ظاهر جزئی، می‌تواند بازه صوتی بسیار وسیعی را در اختیار شما قرار دهد.

دیگر میکروفون‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده برای ضبط صدای درامز

سنهایزر e 901

همانطور که گفته شد، هنر ‌میکروفون‌گذاری درام کیت، ترکیبی از کیفیت تجهیزات و مهارت شما در قراردهی آنها در موقعیت‌هایی مناسب است. اگر محدودیتی در پورت‌های ورودی میکروفون در استودیوی خود ندارید، می‌توانید با افزودن چند میکروفون ویژه در موقعیت‌هایی متفاوت، شکلی خلاقانه‌تر و ویژه به صدای ضبط‌شده از درام کیت ببخشید.

میکروفون‌های تماسی یا پیزو (piezo)، می‌توانند همانند پیکاپ‌های گیتار، لرزش‌های سطوح را دریافت کنند و صداهایی بسیار متفاوت به درام لاین شما بیفزایند. در واقع، می‌توان با استفاده از این میکروفون‌ها ‌به‌عنوان تریگر، صداهایی بسیار متفاوت از صدای متداول درام کیت تولید کرد و رویکردی خلاقانه در ضبط صدای درامز را پیش گرفت.

میکروفون‌های تخت یا boundary، ‌به‌صورت خوابیده و مماس با سطوح قرار می‌گیرند و به لطف تداخل فاز نزدیک به صفر خود، می‌توانند گزینه‌های جالبی برای استفاده ‌به‌عنوان میکروفون اتاق درام کیت یا کیک/بیس درام باشند.

مدل e 901 از سنهایزر، یک میکروفون دوگانه باندری/کاردیوید است که می‌توانید آن را بدون نیاز به هیچ‌گونه وسواس، در کیک درام بگذارید و صدای آن را ضبط کنید.

میکروفون‌های ریبون (ribbon)، سالهاست که گزینه اول بسیاری از مهندسین صدای برجسته برای ضبط صدای اتاق درام کیت هستند. الگوی قطبی دو جهته ذاتی مدل‌های ریبون، توانایی بسیاری در ضبط عمق اتاق و انعکاس‌های آن به این نوع از میکروفون‌ها می‌دهد. به دنبال همین امر، اگر آنها را به شکلی صحیح در اتاق درام کیت قرار دهید، می‌توانید صدایی بسیار عمیق، طبیعی، جذاب و عاری از تداخل فازی ضبط کنید.

شرکت‌هایی همچون Royer ،AEA ،Stager و sE Electronics، هم اکنون میکروفون‌های ریبون بسیار باکیفیتی در سبد محصولات خود دارند که همگی آنها، از ماهیت صوتی بسیار جذاب و همچنین دوام و کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند. این نوع از میکروفون برای نصب در کنار گوش درامر نیز بسیار مناسب هستند و می‌توان با استفاده از آنها و این تکنیک قدیمی، صدای درام کیت را به گونه‌ای ضبط کرد که درامر خود آن را می‌شنود.

چه قصد ضبط صدای درام کیت به وسیله میکروفون‌های اورهد را داشته باشید و چه هر یک از اجزای آن را ‌به‌صورت مجزا ‌میکروفون‌گذاری کنید، در نهایت آنچه که مهم است، رضایت شما از ماهیت صوتی و شکل صدایی است که از سازتان ضبط شده است. میکروفون‌هایی که در این مطلب به شما پیشنهاد شد، همگی ترکیبی بسیار متناسب از پاسخ‌دهی فرکانسی، الگوهای قطبی متنوع و گرما و دقت صوتی را ارائه می‌کنند و گزینه‌هایی مناسب برای ضبط صدای درام کیت در هر شرایط و برای هر سبکی از موسیقی هستند. با انتخاب این میکروفون‌ها، تنها نیاز به کمی خلاقیت و علم در قراردهی صحیح آنها خواهید داشت و پس از آن، می‌توانید با کیفیتی بالا و ماهیت صوتی دلخواه خود، به ضبط صدای درامز بپردازید.

شما از چه تکنیک‌ها و تجهیزاتی برای ضبط صدای درام کیت استفاده می‌کنید؟ لطفاً نظر خود را با ما و مخاطبین گیتار ایران در میان بگذارید.

منبع: Guitar Center
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *