آموزش گیتار: تکنیک Bending Behind the Nut

در این ویدیوی آموزش گیتار، خشایار جوزی در مورد یک نوع از تکنیک بِند به نام bending behind the nut یا بِند پشت نات صحبت می‌کند که در سبک‌های مختلف، به‌خصوص سبک کانتری پُرکاربرد است. این تکنیک توسط گیتاریست‌های برجسته‌ای چون روی بیوکَنن (Roy Buchanan)، دنی گتون (Danny Gatton)، آلبرت لی (Albert Lee) و حتی جیمی پیج (Jimmy Page)، جف بک (Jeff Beck)، جان فایو (John 5)، بیلی کورگن (Billy Corgan) مورد استفاده قرار گرفته است و می‌تواند وجهی جدید به نوازندگی شما اضافه کند.

در تکنیک bending behind the nut، همانطور که از نام آن مشخص است، نوازنده باید سیم گیتار الکتریک را در پشت نات ساز فشار دهد تا کوک آن تغییر کند. اجرای این تکنیک در ابتدا می‌تواند دشوار باشد و نیازمند تمرین مکرر است. به‌علاوه، حتماً باید آن را با احتیاط فراوان اجرا کرد تا به انگشتانتان آسیبی وارد نشود؛ زیرا اعمال فشار روی سطح سیم در پشت نات، می‌تواند باعث بریدگی انگشت شود.

یک نکته مهم دیگر درباره bending behind the nut یا بِند پشت نات این است که هداستاک (سردسته) گیتار الکتریک شما باید اندازه و شکل مناسبی برای اجرای این تکنیک داشته باشد و گیتارهایی با هداستاک کوچک مثل فندر تلکستر، برای این منظور بسیار مناسب‌تر هستند. همچنین، گیج (ضخامت) سیم گیتار نیز باید پایین باشد تا اجرای این تکنیک بیش‌ازحد دشوار نشود.

اگر در ابتدای مسیر یادگیری گیتار هستید و هنوز روی تکنیک بِند تسلط ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی دو-بخشی «آموزش گیتار الکتریک: آموزش تکنیک بِند» را تماشا کنید که در آنها، آیدین حسن‌زاده درباره انواع bend در نوازندگی گیتار و نحوه اجرای آنها صحبت می‌کند.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *