Behringer Toro: یک کپی مقرون‌به‌صرفه از Moog Taurus

دقیقاً یک سال پیش، شرکت آلمانی بهرینگر (Behringer) از عرضه یک سینتی سایزر جدید با نام Toro خبر داد که در واقع، یک کپی مقرون‌به‌صرفه از سینتی‌سایزر بیس مشهور شرکت موگ (Moog)، یعنی Taurus بود. اکنون، بهرینگر یک دموی رسمی از Toro منتشر کرده است که در آن، می‌توان عملکرد این محصول را به‌خوبی مشاهده کرد. اما خبر بد این است که قیمت Toro قرار است بسیار بالاتر از آن چیزی باشد که بهرینگر پیش‌تر وعده داده بود.

بهرینگر سال پیش گفته بود که امیدوار است بتواند Toro را با قیمتی پایین‌تر از ۲۰۰ دلار به بازار عرضه کند؛ اما اکنون، قیمت این محصول به ۳۴۹ دلار افزایش یافته است که خبری ناامیدکننده برای بسیاری از کسانی است که منتظر عرضه آن به بازار بوده‌اند. با اینکه این قیمت هنوز هم بسیار مناسب است و کسری از قیمت نسخه جدید Moog Taurus، یعنی Taurus III محسوب می‌شود، اما Toro را از محدوده سینتی‌سایزرهای بسیار ارزان‌قیمت و مقرون‌به‌صرفه خارج می‌کند.

البته با تماشای ویدیوی دموی Toro و شنیدن صدای آن، متوجه خواهید شد که با یک ساز بسیار ارزنده طرف هستید. Toro یک سینتی‌سایزر تماماً آنالوگ با دو اسیلاتور، یک فیلتر لو-پس از نوع لدر و دو انولوپ است. به‌علاوه، این ساز از چهار دکمه نیز برخوردار است که می‌توان با استفاده از آنها، چهار پیش‌فرض صوتی را در دستگاه ذخیره کرد و در صورت نیاز، آنها را تنها با فشار یک دکمه بارگذاری کرد.

سینتی سایزر بهرینگر Toro

در حالی که Toro در اصل یک سینتی‌سایزر بیس است، اما بازه نتی آن پنج اکتاو است و می‌توان با استفاده از آن، انواع اصوات دیگر را نیز تولید کرد.

همچنین، این سینت از اتصالات MIDI ،CV و USB برخوردار است و می‌توان آن را در یک ستاپ یورورک نیز جای داد.

یکی از امکانات جذاب Taurus که Toro از آن بی‌بهره است، فوت پدال‌های مشهوری است که Taurus را به ساز محبوب گروه‌های پراگرسیو راک بزرگی چون Genesis ،Yes ،Pink Floyd و Rush بدل کرده بود. گدی لی (Geddy Lee)، یکی از اعضای اصلی گروه Rush را می‌توان یکی از مشهورترین صاحبان و نوازندگان Taurus دانست که علاقه بسیاری نیز به فوت پدال‌های این سینت داشت.

اما اگر نظر ما را بخواهید، احتمالاً اکثر خریداران Toro نبود این فوت پدال‌ها را یک نقطه ضعف نمی‌دانند و در هر صورت نیز از آنها استفاده نخواهند کرد. سینتی‌سایزرهای بیس با کنترل پایی، طرفداران خاصی دارند و این نحوه کنترل، در میان موزیسین‌های مدرن چندان محبوب نیست. البته که در صورت تمایل، می‌توانید با اتصال فوت پدال‌های میدی، Behringer Toro را به این نحو نیز بنوازید. در کل، فقدان این بخش را می‌توان بزرگترین وجه تفاوت Toro با موگ Taurus دانست.

شرکت بهرینگر هنوز تاریخ دقیقی برای عرضه Toro به بازار اعلام نکرده است و تنها به اعلام قیمت ۳۴۹ دلاری آن بسنده کرده است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *