راهنمای خرید اولین گیتار برای مبتدی‌ها

دنیای گیتار آنقدر گسترده است که جستجو برای خرید اولین گیتار می‌تواند کمی سردرگم‌کننده باشد. شاید قصد دارید گیتاری برای فرزندتان تهیه کنید و اصلاً اطلاعی ندارید که چگونه گیتاری برای او مناسب خواهد بود. در این مقاله، روند خرید اولین گیتار را به‌صورت خلاصه و ساده شرح می‌دهیم تا مطمئن شوید که پول خود را با آگاهی کامل صرف می‌کنید.

گام‌های ضروری در خرید اولین گیتار:

۱. مشخص کنید انتخاب شما گیتار آکوستیک است یا الکتریک.

۲. در مورد شکل و ظاهر گیتار مطمئن شوید.

۳. بودجه خود را مشخص کنید.

۴. ترجیحاً قبل از خرید گیتار، به‌صورت حضوری ساز را ببینید.

۵. لوازم جانبی از قبیل سیم اضافه، تجهیزات نگهداری از گیتار و غیره را تهیه کنید.

در این مقاله، به پرسش‌های زیر پاسخ داده می‌شود:

  • چگونه بهترین گیتار مبتدی را برای خودمان یا نزدیکانمان تهیه کنیم؟
  • تفاوت انواع گیتار چیست و به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟
  • به چه لوازم جانبی برای شروع نیاز داریم؟

ابتدا باید دید گیتار را برای خودتان می‌خرید یا برای شخص دیگری؟ ممکن است که ساز مورد علاقه شما با ساز مورد علاقه دیگران تفاوت داشته باشد.

اگر گیتار را برای شخص دیگری تهیه می‌کنید، آیا خود او در انتخاب گیتار نقش دارد یا قرار است سورپرایز شود؟ آیا گیتار را برای یکی از اعضای خانواده یا دوستان یا برای یک کودک تهیه می‌کنید؟ بسته به شخص مورد نظر، شکل یا سایز گیتار مناسب، متفاوت‌ خواهد بود. پیش از شروع پروسه خرید، تا جایی که ممکن است اطلاعات جمع‌آوری کنید.

نوع گیتار مورد نظر خود را انتخاب کنید

مشخص کنید گیتار آکوستیک می‌خواهید یا الکتریک. گیتارهای آکوستیک برای شروع یادگیری فوق‌العاده‌اند؛ زیرا ساختار ساده‌تری دارند و برخی از دردسرهای گیتار الکتریک را ندارند. به همین خاطر با داشتن گیتار آکوستیک، هنرجو می‌تواند در زمان آموزش صرفاً بر روی نواختن ساز تمرکز کند. همچنین می‌توان از بین گیتار آکوستیک سیم نایلون (یا همان گیتار کلاسیک) و گیتار آکوستیک سیم استیل (یا همان گیتار آکوستیک)، یکی را انتخاب کرد. گیتارهای کلاسیک کم‌صداتر هستند و نواختن آنها از نظر فیزیکی آسان‌تر است، ولی گیتارهای آکوستیک صدای بلندتری دارند و فشار بیشتری به انگشتان وارد می‌کنند.

از سوی دیگر، بسیاری از بهترین و مشهورترین گیتاریست‌های تاریخ، ساز زدن را با گیتار الکتریک شروع کرده‌اند؛ به این دلیل ساده که نوع ساز مورد علاقه آنها، گیتار الکتریک بوده است. گیتار الکتریک از نظر جنس صدا، ظاهر و سبک‌های نوازندگی، تنوع بالاتری دارد، اما مانند گیتار آکوستیک، فشار نسبتاً زیادی به انگشتان می‌آورد.

با این همه، برای شروع گیتار زدن، انتخاب غلط یا درستی وجود ندارد. بهتر است به نوازنده‌ها و سبک‌های مورد علاقه خود توجه کنید و ببینید آنها بیشتر با چه نوع گیتاری ساز می‌زنند.

نوع گیتار مورد نظر را انتخاب کنید

درباره شکل و ظاهر گیتار مطمئن شوید

گیتاری را انتخاب کنید که از نظر ظاهری، توجه شما را به خود جلب می‌کند. اگر رنگ یا شکل ظاهری خاصی را در نظر دارید، بر روی آن شکل و رنگ تمرکز کنید. حتی می‌توانید به گیتارهای گران‌قیمت‌تر هم نگاهی بیندازید تا بهتر ویژگی‌های مورد نظر خود را درک کنید. در نظر داشته باشید که گیتارهای آکوستیک از نظر ظاهری تنوع کمتری دارند. از سوی دیگر، گیتارهای آکوستیک از نظر اندازه بدنه به چند گروه تقسیم می‌شوند که هر یک صدای متفاوتی دارد. به‌علاوه، این گیتارها ممکن است با کات‌اِوِی (۱)یا بدون آن باشند. گیتارهای آکوستیک سایز دردنات (Dreadnought)، صدای بلند و حجیمی دارند، اما به خاطر سایز بدنه بزرگشان، ممکن است برای افراد کوچک‌جثه‌تر، دردسرساز شوند. از سوی دیگر، گیتارهای سایز پارلِر (Parlour)، بدنه‌های نازک‌تری دارند و برای تمرین به‌صورت نشسته مناسب‌تر هستند.(۲)

اگر برای یک کودک گیتار تهیه می‌کنید، گیتارهای کوچک مبتدی را هم در نظر بگیرید. این گیتارها دسته کوتاه‌تری دارند و برای رسیدن دست به نُت‌های مختلف، نیازی نیست انگشت‌ها بیش‌ازاندازه کشیده شوند. برخی از شرکت‌های تولیدکننده، گیتارهای سایز ۳/۴ و حتی کوچک‌تر از آن را هم مخصوص کودکان تولید می‌کنند. مثلاً سری Minion کمپانی جکسون، سازهای بسیار مناسبی برای نوازندگان کم‌سن هستند.

بودجه خود را مشخص کنید

بودجه باید مشخص باشد. این کار را حتماً پیش از شروع پروسه خرید انجام دهید؛ زیرا بعداً ممکن است وسوسه شوید که کمی بیشتر هزینه کنید تا گیتاری فریبنده‌تر را تهیه کنید. ولی شخصاً هزینه بیش از ۳۰۰ پوند را برای گیتار مبتدی توصیه نمی‌کنم؛ زیرا بدین شکل، اگر بعداً متوجه شوید که گیتار ساز مناسب شما نیست یا دلتان را بزند، هزینه زیادی را به هدر نداده‌اید. از گیتاری ارزان شروع کنید و آرام آرام با پیشرفت نوازندگی، ساز را هم ارتقا دهید.

وقتی دامنه جستجوی خود را به چند گیتار محدود کردید، به یک فروشگاه تخصصی گیتار سری بزنید و از پرسنل حرفه‌ای آن درباره خرید خود کمک بگیرید. در فروشگاه می‌توانید بفهمید که چه گیتاری از نزدیک بیشتر نظر شما را جلب می‌کند و به دست گرفتن آن ساز دقیقاً چه حسی دارد. هنگامی که دسته ساز را به دست می‌گیرید، به‌ راحتی دسته در دست خود توجه کنید.

ترجیحاً قبل از خرید گیتار را از نزدیک ببینید

در سطح بودجه پایین، بیشتر گیتارها مشخصات مشابهی دارند؛ پس نیازی نیست چندان توجه کنید که فینگربورد از چه نوع چوبی ساخته شده است یا جنس سخت‌افزار فلزی گیتار چیست. گیتار مؤلفه‌های بسیاری دارد و نباید کاری کنید که سردرگم شوید.

حتی صدای ساز هم به اندازه احساسی که شکل گیتار به شما القا می‌کند، مهم نیست. اگر ظاهر گیتار شما را به وجد بیاورد، بیشتر مایل خواهید بود که ساز را به دست بگیرید و با آن بنوازید.

لوازم جانبی مورد نیاز را تهیه کنید

پیشنهاد می‌کنیم خرید یک پکیج گیتار مبتدی را به‌عنوان یک گزینه جدی در نظر داشته باشید. این بسته‌ها حاوی یک گیتار، یک آمپلی‌فایر و لوازم جانبی از قبیل بند گیتار، کابل و پیک هستند. برای گیتار آکوستیک هم چنین بسته‌هایی وجود دارد (مانند بسته Fender CC-60S). راه دیگر این است که گیتار را به‌صورت جداگانه خریداری کرده و سپس لوازم جانبی مورد نیاز را تهیه کنید.

fender cc-60s concert pack

به‌جز ضروریاتی مانند پیک، آمپلی‌فایر و کابل برای گیتارهای الکتریک، خرید لوازم جانبی دیگر، اختیاری است. ولی توصیه می‌کنیم یک دست سیم اضافه نیز بخرید تا در صورت کهنه شدن سیم‌ها، بتوانید آنها را تعویض کنید. همچنین محلول تمیزکننده دسته و فینگربورد نیز ارزش خرید را دارد. اگر خواستید لوازم جانبی دیگری نیز برای افزایش خلاقیت تهیه کنید، یک کاپو و یک اسلاید گزینه‌های خوبی هستند و قابلیت‌های گیتار را افزایش می‌دهند.

منبع: Andertons
نویسنده: Cian Hodge
ترجمه: کیان ایرجی


۱ کات‌اِوِی (cutaway) عبارت است از یک فرورفتگی در بدنه گیتار در کنار محل اتصال دسته به بدنه. این فرورفتگی، دسترسی به فرت‌های بالا را راحت‌تر می‌کند. بدنه گیتارهای کلاسیک و آکوستیک مدل قدیمی، کاملاً متقارن است، ولی در برخی گیتارهای آکوستیک، قسمتی از بدنه در محل اتصال دسته بریده شده است. برای شناخت بهتر، اگر به گیتارهای الکتریک نگاه کنید، گیتار فندر استرتوکستر دارای دو کات‌اوی است که یکی در پایین و دیگری در بالای محل اتصال دسته قرار گرفته است. گیتار فندر تلکستر تنها یک کات‌اوی در قسمت پایین محل اتصال دسته دارد. (مترجم)

۲برای آشنایی بیشتر با انواع بدنه گیتار آکوستیک، ویدئوی آموزشی «هفت شکل بدنه‌ی معمول گیتار آکوستیک » را تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *