B.C. Rich Assassin: گیتار سیگنچر جدید اندی جیمز

گیتار سیگنچر اندی جیمز از شرکت بی سی ریچ

دیروز، شرکت آمریکایی بی.سی.ریچ (B.C. Rich) از حاصل همکاری خود با اندی جیمز (Andy James)، نوازنده برجسته بریتانیایی و عضو گروه Five Finger Death Punch رونمایی کرد.

این گیتار الکتریک که از ظاهری جذاب برخوردار است و Assassin نام دارد، در سه نسخه شش‌سیم، هفت‌سیم و هشت‌سیم و در سه رنگ مشکی (Satin Black)، سفید (Satin White) و سبز (Translucent Green) تولید خواهد شد.

بدون شک، یکی از وجوه Andy James Signature Assassin که در نگاه اول چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند، هداستاک (سردسته) جسورانه آن است. در امتداد این هداستاک عجیب، دسته‌ای پنج‌تکه از ترکیب چوب افرای آمریکای شمالی و ونگه به چشم می‌خورد که از استحکام و ثبات بسیار بالایی برخوردار است. بر اساس گفته شرکت سازنده، محل اتصال این دسته نازک و سی-شکل به بدنه، به بهترین وجه تراش خورده است تا دسترسی به فرت‌های انتهایی تسهیل شود.

بر روی دسته نیز فینگربوردی از چوب آبنوس با شعاع ۱۴ اینچ نصب شده است که میزبان ۲۴ فرت اکسترا جامبو و اینلِی‌های شب‌تاب است.

بدنه Assassin از چوب ماهون (mahogany) ساخته شده است و در نسخه سبزرنگ، لایه‌ای از چوب افرای رگه‌دار نیز روی بدنه نصب شده است که به زیبایی ساز می‌افزاید. همچنین، لبه‌های بدنه هر سه نسخه به حاشیه‌کاری تک‌لایه‌ مزین است.

گیتار الکتریک بی سی ریچ Andy James Signature Assassin

اندی جیمز، همچون برخی از گیتارهای سیگنچر قبلی خود از برندهای LTD و Kiesel، بریج Evertune را برگزیده است. در سال‌های اخیر، Evertune جایگاه خود در بازار را به‌خوبی تثبیت کرده است و نوازندگان حرفه‌ای بسیاری به دلیل توانایی حفظ کوک خارق‌العاده این بریج، آن را بر روی گیتارهای خود نصب می‌کنند. شکی نیست که ترکیب بریج Evertune با تیونرهای قفل‌شونده Grover Locking Rotomatic، ثبات کوک کم‌نظیری به B.C. Rich Andy James Signature Assassin می‌بخشد.

صدای قدرتمند و غرنده این گیتار الکتریک از دو پیکاپ هامباکر Fishman Fluence Modern (نسخه سرامیکی در موقعیت بریج و نسخه آلنیکو در موقعیت نِک) سرچشمه می‌گیرد که از طریق یک سوییچ سه‌حالته و تنها یک ناب ولوم، قابل تنظیم است.

از دیگر ویژگی‌های Assassin می‌توان به طول اسکیل ۲۵.۵ اینچ، نات Graph Tech، نشانگرهای Luminlay در لبه فینگربورد، استرپ لاک Dunlop و سیم D’Addario NYXL 9-46 اشاره کرد.

شایان ذکر است که در سال ۲۰۲۱، شرکت آمریکایی Kiesel یک گیتار سیگنچر برای جیمز ساخته بود که از نظر مشخصات فنی و حتی شکل بدنه، شباهت بسیار زیادی به این محصول داشت؛ اما هداستاک آن ساز از چنین طراحی منحصربه‌فردی برخوردار نبود.

حداقل قیمت گیتار الکتریک بی سی ریچ Andy James Signature Assassin، حدود ۲۱۰۰ دلار است که مربوط به نسخه شش‌سیم و رنگ‌های مشکی و سفید می‌شود. اگر بخواهید همین گیتار را در رنگ سبز خریداری کنید، باید دویست دلار بیشتر بپردازید. همچنین قیمت نسخه هفت‌سیم نیز ۲۱۰۰-۲۳۰۰ دلار است و قیمت نسخه هشت‌سیم هنوز اعلام نشده است.

شایان ذکر است که تمامی نسخه‌های این گیتار در کشور کره جنوبی تولید می‌شوند.

منبع: Guitar World و B.C. Rich

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *