۸ راهنمایی برای بیسیست‌ها به‌ منظور ارتقاء مهارت نوازندگی و حفظ انگیزه

گیتار بیس

یکی از دشوارترین نکات قرنطینه سال‌های قبل برای موزیسین‌ها این بود که نمی‌توانستند به‌طور منظم با سایرین تمرین کنند. خوشبختانه امروز دیگر این دوران نامطمئن و عجیب‌وغریب به سر آمده و فضاهای تمرین و اجرا مجدداً باز شده‌اند.

اما نکته مهم این است که همیشه بیشترین استفاده را از تمرین شخصی خود ببریم. ویدیوهای آموزشی یوتیوب و آهنگ‌های تمرینی هم به هر حال تمام می‌شوند و نیاز ما به تمرین کماکان باقی است. پس بیایید هشت راهنمایی را بررسی کنیم که به حفظ انگیزه جهت تمرین شخصی و ساز زدن با سایرین کمک می‌کنند.

۱. با یک درامر ساز بزنید

درامرها بهترین دوست بیسیست‌ها هستند. اگر کسی را برای تمرین کردن و ساز زدن ندارید، حداقل ساز زدن بر روی ریتمی را امتحان کنید که توسط یک درامر واقعی ایجاد شده است.

سعی کنید در اینترنت ویدیوهایی را پیدا کنید که درامرهای واقعی در آن ساز زده باشند و به جای تمرین با صدای ماشینی و بی‌نقص مترونوم یا لوپ درام برنامه‌ریزی‌شده، از این ویدیوها استفاده کنید. بی‌شک هر بیسیستی دوست دارد با درامری هم‌نوازی کند که دقیقاً مطابق با تمپوی تعیین‌شده ساز می‌زند؛ اما موسیقی باید جنبه انسانی هم داشته باشد. هر آهنگ به‌طور طبیعی دارای جزر و مد است و توان همزمان شدن با یک درامر واقعی، شما را در بلندمدت به نوازنده‌ای بهتر تبدیل می‌کند.

بی‌شک ساز زدن با مترونوم هم برای پیشرفت فنی فواید زیادی دارد؛ اما وجود عنصر انسانی در روند تمرین نیز بخشی مهم و اغلب فراموش‌شده از مسیر تبدیل شدن به نوازنده‌ای بهتر است.

۲. با مضراب ساز بزنید

با مضراب ساز بزنید

بسیاری از نوازندگان گیتار بیس درباره ساز زدن با مضراب دیدگاهی متعصبانه دارند؛ اما مضراب نیز تنها یک ابزار در جعبه ابزار نوازنده است. دلیل اصلی استفاده از مضراب این است که صدای به‌خصوصی را به دست آوریم. این ابزار کوچک باعث افزایش برق و جلای صدای بیس شده و خصوصاً انواع بلندتر و هِوی‌تر موسیقی از این کیفیات نفع می‌برند؛ البته باید یا نبایدی هم در کار نیست.

در نهایت، دلیل اصلی استفاده از مضراب برای نواختن بیس، دست‌یابی به تن متفاوت است. از نظر فنی می‌توانید هر کاری که با انگشت انجام می‌دهید را با مضراب هم انجام دهید و با همان سرعت و کوبش ساز بزنید؛ اما کیفیت صوتی ساز متفاوت خواهد بود و این کیفیت صوتی گاهی بسیار سودمند است.

۳‌. لذت ریتمیک ساز زدن را کشف کنید

سعی کنید به بیس به چشم یک ساز کاملاً ریتمیک نگاه کنید یا بیشتر بر روی جنبه ریتمیک ساز زدن تمرکز کنید تا جنبه ملودیک آن. بهترین نوازنده‌های بیس توان اعمال هر دو رویکرد را دارند. البته این بدان معنا نیست که نواختن بیس باید بیش‌ازحد قاعده‌مند باشد؛ اما انجام تمرین‌های ریتمیک که شامل سنکوپ باشند هم مفید است. چنین تمریناتی می‌توانند راهی سرگرم‌کننده برای نوشتن یا بهبود خطوط بیس نیز باشند.

به‌طور مثال می‌توانید در هنگام تمرین با درامر، تنها یک نت را بر روی ضرب کیک آنها بنوازید و از نواختن هر چیز دیگر خودداری کنید. سپس از جمله‌ای که به دست آورده‌اید به‌عنوان شالوده استفاده کنید و سایر نت‌ها را بر روی آن بچینید.

۴. آهنگ‌های مورد علاقه خود را به‌صورت گوشی بیاموزید

اگر به بن‌بست خلاقیت رسیده‌اید، ممکن است انتخاب یکی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان و فرا گرفتن خط بیس آن برای شما مفید و انگیزه‌بخش باشد. مستقیماً به سراغ تبلچر یا ویدیوهای آموزشی نروید؛ بلکه ابتدا ساز خود را به دست گرفته و مکرراً به آهنگ گوش کنید. به نت‌ها، ریتم و حس نواخت توجه کنید. کاملاً با نحوه صدادهی آن آشنا شده و سپس هر بخش را نت به نت تمرین کنید. شاید این کار کمی زحمت داشته باشد؛ اما روشی آموزنده برای خواندن ذهن هنرمندانی است که آنها را دوست دارید و می‌تواند به درک بهتر از نوازندگی و موسیقی کمک شایانی کند.

۵. از افکت‌ها دوری نکنید

از افکت‌ها دوری نکنید

گاهی ممکن است نواختن یک نت با یک افکت به‌خصوص، منبع الهام شما برای ساخت یک اثر جدید شود. بیس معمولاً به‌عنوان سازی دیده می‌شود که نسبت به گیتار، استعداد کمتری در پذیرش افکت دارد؛ اما این باور چندان هم درست نیست. صدای صحیح به همراه نت صحیح می‌تواند شما را به نتایج بسیار خوبی برساند. پدال‌های اوردرایو و فاز از معمول‌ترین افکت‌ها برای گیتار بیس هستند؛ اما ریورب هم افکت جذابی است که معمولاً بیسیست‌ها از آن غافل می‌مانند.

تکنیک swell را با decay متوسط، در قسمت‌هایی از آهنگ که بیس معمولاً حضور چندانی ندارد، امتحان کنید. این کار راهی ساده اما مؤثر برای پر کردن فضا در موسیقی است. در استفاده از اوردرایو سعی کنید بیشتر دامنه میانی را تقویت کنید و یک اکتاو بالاتر از جایی که معمولاً ساز می‌زدید، ساز بزنید. فرکانس‌های پایین و بالا به‌خودی خود نمود پیدا می‌کنند.

۶. در خدمت آهنگ باشید

در خدمت آهنگ باشید

با هر سازی می‌توان تکنوازی کرد و بیس نیز از این قاعده مستثنا نیست. با وجود این، بیس جایگاه بسیار ویژه‌ای در گروه‌های موسیقی دارد. این ساز مانند چسبی است که بخش‌های مختلف آهنگ را به یکدیگر متصل می‌کند و بهترین نوازندگان بیس بیشتر مشتاق به خدمت کردن به آهنگ هستند تا برآوردن خواسته‌های خودشان.

گاهی آهنگ نیاز دارد که شما در پس‌زمینه باشید و با سه نت ریشه به حفظ گروو کمک کنید تا ساز دیگری نقش اصلی را بپذیرد. به هر حال نواختن قسمت‌های ساده هم لذت خاص خود را دارد.

۷. موسیقی بسازید

ما معمولاً ساز می‌زنیم تا حالمان منقلب شود و سایرین را نیز منقلب کنیم. دلیل ساز زدن ما عشق است و این عشق را از طریق نحوه نوازندگی خود منتقل می‌کنیم. تکنیک چیزی است که بر حسب ضرورت، دائم در حال ارتقاء آن هستیم تا بتوانیم درونیات خود را بهتر بروز دهیم. تکنیک به‌خودی خود روح ندارد؛ پس از زیر پا گذاشتن قاعده‌ها نترسید. جلوی اتفاقات تصادفی را نگیرید و از پیش آمدن نت‌های غلط هراس نداشته باشید.

ویکتور ووتن (Victor Wooten)، نوازنده افسانه‌ای بیس، معمولاً نت‌های عجیب‌وغریب را امتحان کرده، به آنها پای‌بند مانده و آنها را قطع نمی‌کند و به همین خاطر، گوش ما این نت‌ها را به‌عنوان اشتباه درک نمی‌کند.

۸. پیش از زیر پا گذاشتن قاعده‌ها، آنها را بیاموزید

زیر پا گذاشتن قواعد یک سنت دیرینه در موسیقی است؛ اما بد نیست لااقل ابتدا نگاهی به این قواعد بیندازیم. مانند هر ساز دیگر، برای نوازنده گیتار بیس هم مهم است که اصول کار را بداند. اگر شما هم مانند من به‌صورت خودآموز نوازندگی را یاد گرفته‌اید، برای فرا گرفتن بخش تئوریک نوازندگی هرگز دیر نیست؛ حتی اگر قصد استفاده از آن را ندارید.

حتی یادگیری نسبی تئوری موسیقی هم می‌تواند سودمند باشد. مدهای مختلف را بیاموزید و تسلط خود را بر گام‌ها، تریادها و آرپژها افزایش دهید. این دانش را در اختیار داشته باشید؛ اما خود را به آن محدود نکنید. قواعد را به‌عنوان نصیحت های دوستانه ببینید و نه به‌عنوان قوانین خشک؛ در این حالت می‌توانید از خلاقیت خود بیشتر لذت ببرید.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Sam Drower
مترجم: کیان ایرجی

1 thoughts on “۸ راهنمایی برای بیسیست‌ها به‌ منظور ارتقاء مهارت نوازندگی و حفظ انگیزه

  1. ارش میگوید:

    عالی بود، نمیدونم چرا از روز اول همه نسبت به مضراب تو بیس زدن یه دافعه ایی دارن، خیلی سودمند بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *