چه سنی برای یادگیری نوازندگی درامز دیر است؟

برخی از اوقات در جامعه درامرها و تالار‌های گفتگوی مربوط به این زمینه، داستان‌هایی تعریف می‌شود که در آن، راوی از نوجوانی عاشق نوازندگی درامز بوده است؛ اما پس از ازدواج و بزرگ شدن فرزندانش، تازه موفق به خریداری یک درام کیت شده است. برخی دیگر از افراد نیز پس از بازنشستگی، به فکر دستیابی به آرزوی دیرین خود یعنی یادگیری نوازندگی درامز می‌افتند.

اگر فکر می‌کنید که سن شما بالا رفته و برای یادگیری درامز دیر شده است، باید بگوییم که چند سال پیش، یک فرد در دهه پنجم زندگی خود شروع به یادگیری این مهارت به‌صورت آنلاین کرد و اکنون، به‌عنوان درامر در یک گروه موسیقی بازنوازی آثار گروه Queen فعالیت می‌کند.

برخی از افراد بر این باورند که بهترین زمان برای یادگیری نوازندگی یک ساز، کودکی است. همین امر باعث می‌شود که این افراد یادگیری ساز مورد علاقه خود در سنین بالاتر را حتی امتحان هم نکنند و به‌کلی از آن صرف نظر کنند. اما در واقع، نوروپلاستیسیتی یا قابلیت مغز در ساخت ارتباطات عصبی جدید، در دوران بزرگسالی نیز به همان قوت دوران کودکی است و حتی برخی از مهارت‌ها در دوران بزرگسالی، آسان‌تر از کودکی آموخته می‌شوند.

علاوه بر این، شما در بزرگسالی تجربه‌ای بیشتر در تمامی زمینه‌ها دارید و با دانش غنی‌تر خود از موسیقی و درک بالاتر تکنیکی خود در مقایسه با یک کودک، مسیری آسان‌تر در یادگیری نوازندگی ساز مورد علاقه خود در پیش خواهید داشت. همچنین در سنین بزرگسالی، روابط اجتماعی گسترده‌تر و عمیق‌تر هستند و این امر بدین معناست که اگر در این سنین شروع به یادگیری نوازندگی یک ساز کنید، احتمالاً افراد بیشتری را در دایره معاشرتی خود خواهید داشت که می‌توانید در کنار آنها به نوازندگی بپردازید.

دیگر مزیت یادگیری درامز در سنین بالاتر این است که در این سنین، احتمالاً نسبت به نوجوانی و کودکی خود فردی منظم‌تر و صبورتر هستید و می‌توانید به شکلی جدی‌تر مسیر یادگیری ساز را دنبال کنید. این نکته را از کتاب ارزشمند استیو اسمیت (Steve Smith)، درامر سایق گروه Journey ذکر کرده‌‌ایم.

استیو اسمیت شصت و هشت ساله، به‌عنوان کسی که از سنین کودکی مشغول یادگیری نوازندگی درامز بوده است، اعتقاد دارد که هنوز هم در حال تجربه شیبی صعودی در مهارت نوازندگی است. او می‌گوید که در طی این سالها، ممکن است کمی در نوازندگی ساز خود کندتر شده باشد و اکنون نیز سنج‌های کیت خود را کمی پایین‌تر قرار می‌دهد تا دسترسی آسان‌تری به آنها داشته باشد؛ اما او این اثرات سن را با ایده‌های نوین‌تر و ریتم‌هایی خلاقانه‌تر در نوازندگی خود جبران می‌کند. در واقع، می‌توان گفت که در کل، مهارت نوازندگی درامز و هیچ سازی، به قدرت و سرعت شما بستگی ندارد و در نهایت، خلاقیت و تکنیک شماست که شما را به نوازنده‌ای ماهر تبدیل می‌کند.

استیو خود را برای گذر عمر و ورود به دوران پیری آماده کرده است و می‌گوید با وجود بروز درد در برخی از نقاط بدن خود، هنوز هم برنامه تمرینی خود در نوازندگی درامز را به‌صورت عادی دنبال می‌کند.

چه سنی برای یادگیری نوازندگی درامز دیر است؟

بسیاری از درامرهای مشهور، اکنون بیش از ۵۰ سال سن دارند

اگر فکر می‌کنید که بدن شما در سنین بالاتر نمی‌تواند فعالیت فیزیکی نوازندگی درامز را تحمل کند، در پایین فهرستی از مشهورترین نوازندگان درامز و سن آنها تدوین کرده‌ایم که نکته‌ای در آن وجود دارد: بسیاری از درامرهای مشهور، اکنون بیش از پنجاه سال سن دارند و می‌توانند هنوز هم به‌آسانی و در واقع بهتر از هر زمانی، ساز خود را بنوازند.

 • تاد سوکرمن (Todd Sucherman) – پنجاه و سه سال
 • جین هوگلن (Gene Hoglan) – پنجاه و چهار سال
 • دیو لومباردو (Dave Lombardo) – پنجاه و هفت سال
 • تری لین کرینگتون (Terri Lyne Carrington) – پنجاه و هفت سال
 • تامی لی (Tommy Lee) – پنجاه و نه سال
 • لری مالن (.Larry Mullen Jr) – شصت سال
 • چد اسمیت (Chad Smith) – شصت سال
 • دنی کری (Danny Carey) – شصت و یک سال
 • دنیس چیمبرز (Dennis Chambers) – شصت و سه سال
 • گرگ بیسونت (Gregg Bissonette) – شصت و سه سال
 • شیلا اسکوودو (Sheila Escovedo) – شصت و چهار سال
 • استیو جردن (Steve Jordan) – شصت و پنج سال
 • سایمون فیلیپس (Simon Phillips) – شصت و شش سال
 • جاناتان مافت (Jonathan Moffett) – شصت و هفت سال
 • استیو اسمیت (Steve Smith) – شصت و هشت سال
 • استیوارت کوپلند (Stewart Copeland) – هفتاد سال
 • نیکو مک‌برین (Nicko McBrain) – هفتاد سال
 • تری بوزیو (Terry Bozzio) – هفتاد و یک سال
 • ایان پیس (Ian Paice) – هفتاد و چهار سال
 • جیم کلتنر (Jim Keltnerr) – هشتاد سال
 • رینگو استار (Ringo Starr) – هشتاد و دو سال

درامرهای این فهرست با وجود سن نسبتاً بالای خود، هنوز هم عملکردی عالی در نوازندگی، چه در اجراهای زنده، چه در ضبط در استودیو و چه هنگام آموزش به شاگردان خود دارند.

ممکن است با خود بگویید که «اما این افراد تمامی عمر خود را مشغول به نوازندگی درامز بوده‌اند!»

طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ توسط متخصصین زمینه موسیقی انجام شده است، تفاوتی در زمان‌بندی و درک ریتم به‌صورت ذاتی میان افراد غیرموزیسین و نوازندگانی که از کودکی مشغول تمرین موسیقی بوده‌اند وجود ندارد. پس در حالی که شروع نوازندگی از کودکی، خصوصاً سن هفت سالگی ممکن است فوایدی داشته باشد، اما بسیاری از درامرهای مشهور، یادگیری نوازندگی این ساز را از سنین بالاتر شروع کرده‌اند.

این افراد تجربه‌ای بسیار در نوازندگی این ساز دارند و شما می‌توانید در هر سنی، این تجربه را کسب کنید.

نوازندگی درامز فواید زیادی برای سلامتی دارد

درامرهای بسیاری در دنیا وجود دارند که در سنین بالای چهل یا پنجاه سال نیز هنوز در حال نوازندگی این ساز، چه به‌صورت جدی و چه به‌عنوان یک سرگرمی هستند. واقعیت این است که نوازندگی درامز نه‌تنها می‌تواند به سلامت ذهن و مغز شما کمک کند، بلکه می‌تواند نقش یک ورزش را در زندگی شما داشته باشد و سلامت بدن شما را نیز تضمین کند.

البته که برای شروع یادگیری نوازندگی درامز، نیازی نیست که از لحاظ فیزیکی شرایطی عالی داشته باشید. بسیاری از درامرهای حرفه‌ای، حتی با وجود مشکلات سلامتی نیز به شکلی شگفت‌انگیز به نوازندگی خود ادامه می‌دهند. در واقع، تنها امر مهم، این است که چقدر بخواهید به یک درامر تبدیل شوید.

نادیا آذر، کینزیولوژیست (حرکت‌شناس) مشهور، چند سال اخیر زندگی خود را صرف مطالعه سبک زندگی درامرهای حرفه‌ای و میزان انرژی مورد استفاده آنها در اجراهای زنده کرده است. او طی این مطالعات دریافته است که درامرهای حرفه‌ای طی اجراهای زنده خود، همواره ضربان قلبی بالاتر از حد عادی دارند و در هر اجرای زنده، ۵۰۰ الی ۱۲۰۰ کالری می‌سوزانند. در واقع، می‌توان گفت که نوازندگی درامز رسماً یک ورزش محسوب می‌شود!

اما آیا برای دستیابی به فواید نوازندگی درامز در سلامت فیزیکی، باید حتماً آن را در سطحی حرفه‌ای نواخت؟ خیر! اما اگر بخواهید، می‌توانید در هر سنی این ساز را به شکلی بسیار جدی بنوازید.

آیا یادگیری نوازندگی درامز برای من دیر است؟

ممکن است که چند بار نوازندگی درامز را امتحان کرده باشید و در هماهنگ‌سازی دست‌ها و پاهایتان دچار مشکل شده باشید. پس از این،احتمالاً با خود گفته‌اید که دلیل این اتفاق و ناتوانی شما در این زمینه، سن شماست.

نوازندگی درامز ممکن است در شروع کمی دشوار باشد و چه ده سال داشته باشید و چه هفتاد، ممکن است در روزهای اول یادگیری این مهارت، کمی کلافه شوید. اما کلید یادگیری نوازندگی این ساز، اراده و استمرار شما در انجام آن است. اولین باری که بتوانید یک قطعه را با درامز بنوازید، حسی خواهید داشت که ارزش تلاش‌های شما را دارد!

در نهایت، اگر به سازی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که با هر سنی، حتماً یادگیری نوازندگی آن را شروع کنید و اجازه ندهید هیچ چیزی مانع پیشرفت شما شود.

منبع: Drumeo
نویسنده: Samantha Landa
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *