ADAM T5V در برابر KRK Rokit 5 G4؛ کدام اسپیکر برای شما مناسب‌تر است؟

مقایسه اسپیکر مانیتورینگ KRK Rokit 5 G4 و Adam T5V

اگر از افراد متخصص بخواهید که فهرستی از بهترین مانیتورهای استودیویی موجود در بازه زیر ۵۰۰ دلار تهیه کنند، به احتمال زیاد ADAM Audio T5V و KRK ROKIT 5 G4 را به‌عنوان یکی از گزینه‌های فهرست خود انتخاب می‌کنند. این دو اسپیکر مانیتورینگ، جزو محبوب‌ترین گزینه‌های نسبتاً اقتصادی محسوب می‌شوند و با وجود تشابهات بسیار، تفاوت‌هایی نیز دارند که هر یک را برای گروهی از کاربران مناسب‌تر می‌سازد.

در این مطلب، این دو اسپیکر را از منظر ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، کیفیت صدا و کیفیت ساخت مورد بررسی قرار می‌دهم و سپس نظر شخصی خود در مورد هر یک از آنها را با شما در میان می‌گذارم.

تفاوت‌های T5V و Rokit 5 در یک نگاه

از نظر کیفیت صدا، آدام T5V از فرکانس‌های تربل برجسته‌تر و صدایی روشن‌تر برخوردار است و به لطف بهره‌مندی از توییتر ریبون (ribbon)، این فرکانس‌ها را به شکلی بسیار مطلوب و بهتر از Rokit 5 بازنمایی می‌کند؛ از سوی دیگر، صدای KRK Rokit 5 G4 کمی متوازن‌تر است و فرکانس‌های بیس قدرتمندتری دارد.

به‌جز این موارد، تفاوت‌های دیگری نیز در اتصالات، قابلیت‌ها و وجوه دیگر این دو اسپیکر وجود دارد که در ادامه به‌طور مفصل به آنها می‌پردازم.

ADAM Audio T5V

ADAM Audio T5V

من تاکنون چندین بار از T5V در استودیوی خود استفاده کرده‌ام و با اینکه شاید به اندازه برخی از مانیتورهای دیگر با آن زمان صرف نکرده باشم، اما طی چند روزی که برای میکس موسیقی از T5V استفاده کردم، به درک خوبی از عملکرد و شاخصه‌های آن رسیده‌ام.

T5V دارای ووفر ۵ اینچی است و طبیعتاً نمی‌تواند فرکانس‌های پایین را مثل اسپیکرهای بزرگ‌تری چون T7V یا Kali LP-6 بازتولید کند. توجه به این امر در مورد اسپیکرهای ۵ اینچی ضروری است.

نقطه قوت آدام آدیو T5V، توییتر ریبون آن است که فرکانس‌های تربل را به شکلی دقیق و بهتر از Rokit 5 بازتولید می‌کند. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت می‌کنم.

در پشت اسپیکر، یک کنترل لِول و دو سوییچ سه‌حالته به نام‌های LF و HF وجود دارد. این دو سوییچ، همانطور که از نامشان مشخص است، برای کاهش یا افزایش فرکانس‌های بم و زیر به میزان دو دسی‌بل به کار می‌روند. اگر نظر من را بخواهید، تنظیمات موجود در پنل Rokit 5 بسیار مفصل‌تر و کاربردی‌تر است.

پاسخ‌دهی فرکانسی T5V نیز ۴۵ هرتز تا ۲۵ کیلوهرتز اعلام شده است.

کیفیت ساخت

امروزه اغلب اسپیکرهای مانیتورینگ موجود در بازار از کیفیت ساخت خوبی برخوردار هستند و در صورت استفاده و نگهداری اصولی، سالیان سال به وظیفه خود عمل می‌کنند. T5V نیز از این قاعده مستثنا نیست و کیفیت ساخت بسیار خوبی دارد. به‌علاوه، ناب تنظیم ولوم و سوییچ‌های سه‌حالته نیز کیفیت مناسبی دارند.

اتصالات اسپیکر مانیتورینگ ADAM Audio T5V

اتصالات

ADAM Audio T5V از اتصال XLR و RCA برخوردار است و خبری از اتصال TRS در آن نیست. در نتیجه اگر کارت صدای شما از خروجی XLR پشتیبانی می‌کند، باید T5V را از طریق کابل XLR به XLR به آن متصل کنید و در غیر این صورت، از یک کابل XLR به TRS بهره بگیرید.

کیفیت صدا

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، عملکرد T5V در فرکانس‌های بالا خارق‌العاده است. در واقع، عملکرد این اسپیکر در بازه فرکانسی تربل را می‌توان بزرگترین نقطه قوت آن دانست. از سوی دیگر، بازنمایی فرکانس‌های بیس به‌خوبی فرکانس‌های تربل نیست و کمی ضعیف‌تر است.

پس از مدتی استفاده از ADAM T5V، ممکن است گوش شما کمی خسته شود و دلیل آن هم برجسته بودن فرکانس‌های بالا است. این امر در اسپیکرهایی که صدایی فلت‌تر دارند، کمتر رخ می‌دهد.

با این همه، برای میکس موسیقی، شنیدن موسیقی، تماشای فیلم و …، این اسپیکر انتخاب بسیار خوبی است و در تمام موارد، نمره بالایی کسب می‌کند.

در نهایت، به عقیده من، T5V از آن گونه اسپیکرهایی است که بعضی از کاربران عاشق صدای آن می‌شوند و برخی دیگر ممکن است صدای آن را نپسندند. این اتفاق حتی برای خود من هم افتاد. دوستی داشتم که T5V را داشت و عاشق صدای آن بود؛ اما وقتی من این اسپیکر را در خانه دوستم تست کردم، چندان مجذوب آن نشدم. البته روشن است که فضای استودیو و محیط نیز تأثیر زیادی بر تجربه شنیداری من داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که پیش از خرید، حتماً T5V را تست کنید. اگر می‌توانید آن را در استودیوی خود و حتی در کنار چند اسپیکر دیگر تست کنید و عملکرد آن را در استودیوی خود بسنجید.

قیمت

قیمت اسپیکر مانیتورینگ آدام T5V حدوداً ۲۰ درصد از Rokit 5 بالاتر است. البته این تفاوت قیمتی ممکن است در کشورها و بازارهای مختلف، متفاوت باشد.

KRK Rokit 5 G4

KRK Rokit 5 G4

اسپیکر مانیتورینگ کی آر کی Rokit 5 از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و در بسیاری از استودیوهای خانگی، خصوصاً استودیوی تولیدکنندگان موسیقی الکترونیک، آن را مشاهده خواهید کرد.

این مانیتور به یک ووفر ۵ اینچی و یک توییتر ۱ اینچی ساخته‌شده از کِولار مجهز است که به پخش یکدست و متوازن امواج صدا کمک شایانی می‌کند. برخلاف T5V، پورتِ بیس Rokit 5 در جلوی اسپیکر تعبیه شده است. همچنین با وجود اینکه هر دو مدل مورد نظر ما دارای ووفر ۵ اینچی هستند، بیس راکیت بسیار برجسته‌تر است.

پیش‌تر اشاره کردم که در پشت ADAM T5V، دو سوییچ به نام‌های HF و LF برای تنظیم صدا وجود دارد. در Rokit 5 G4، این سوییچ‌ها جای خود را به یک نمایشگر LED داده‌اند که کاربرد وسیع‌تری دارد و یک امتیاز مثبت برای راکیت محسوب می‌شود. نمایشگر LED مذکور، تنظیمات اکولایزر گسترده‌ای را در اختیار شما می‌گذارد و اگر اپلیکیشن انحصاری KRK را دریافت و روی گوشی خود نصب کنید، به یک ابزار قدرتمند برای تنظیم موقعیت مکانی اسپیکر، تنظیم لِوِل ساب‌ووفر و … دسترسی پیدا خواهید کرد.

در نتیجه، می‌توان با اطمینان گفت که از نظر قابلیت‌های داخلی و تنظیمات، KRK Rokit 5 G4 به شکلی مشهود بر ADAM T5V برتری دارد.

کیفیت ساخت

همانطور که پیش‌تر گفتم، اکثر اسپیکرهای مانیتورینگ مدرن، کیفیت ساخت خوبی دارند و Rokit 5 نیز چنین است.

اجزای مختلف اسپیکر، از ناب ولوم و نمایشگر گرفته تا بدنه آن، از مواد مرغوب ساخته شده‌اند و حس خوبی به کاربر منتقل می‌کنند. در نهایت، هیچ ایرادی از نظر کیفیت ساخت به Rokit 5 وارد نیست.

اتصالات اسپیکر مانیتورینگ KRK Rokit 5 G4

اتصالات

KRK Rokit 5 G4 فقط از یک اتصال کامبو XLR/TRS بهره‌مند است و فاقد اتصال RCA‌ است.

کیفیت صدا

اکثر مانیتورهای استودیویی ۵ اینچی، در بازتولید دقیق فرکانس‌های بیس دچار مشکل هستند.

اما به نظر من، Rokit 5 از صدایی متوازن با بیس رضایت‌بخش برخوردار است و از این نظر، نسبت به اسپیکرهایی چون T5V یا Yamaha HS5، عملکرد بهتری ارائه می‌کند.

فرکانس‌های میانی و بالا به شکلی مطلوب پخش می‌شوند و خبری از تقویت‌شدگی بیش‌ازحد در آنها نیست. از سوی دیگر، با وجود ۵ اینچی بودن ووفر، فرکانس‌های بیس نیز کیفیت بسیار خوبی دارند. البته گهگاه ممکن است این فرکانس‌ها کمی کدر شوند.

در نهایت، به عقیده من صدای KRK کمی از T5V متوازن‌تر است؛ زیرا بیس بیشتر و قدرتمندتری دارد و اغراقی در میدرنج و تربل آن نیز وجود ندارد.

قیمت

همانطور که گفته شد، قیمت اسپیکر مانیتورینگ KRK Rokit 5 G4 حدود ۲۰ درصد از Adam T5V کمتر است و در اغلب کشورها می‌توان آن را با صرف هزینه‌ای کمتر نسبت به T5V خریداری کرد.

نتیجه‌گیری

اکنون به مهمترین بخش این مطلب می‌رسیم. کدام اسپیکر برای شما مناسب‌تر است؟ حقیقت این است که پاسخ‌ این پرسش به نیازها، سلیقه و فضای کار شما بستگی دارد.

برای من، با وجود متوازن‌تر بودن صدای Rokit 5 و امکانات بیشتر آن، T5V گزینه مناسب‌تری است و در زمان ساخت و میکس موسیقی آن را ترجیح می‌دهم.

با اینکه بازنمایی فرکانس‌های میانی و بالا در T5V با کمی اغراق همراه است، اما برجسته بودن این فرکانس‌ها به من امکان می‌دهد که جزئیات موجود در این بازه‌های فرکانسی را راحت‌تر بشنوم. در اغلب کارها، بسیاری از مشکلات در فرکانس‌های میدرنج و های-مید نهفته شده‌اند و اسپیکری چون T5V می‌تواند این مشکلات را برای شما آشکار سازد تا راحت‌تر آنها را رفع کنید.

البته طبیعتاً در صورت انتخاب T5V، تا حدی از بیس قدرتمند Rokit 5 محروم خواهید شد و در صورتی که این امر برای شما مشکل‌ساز شود، باید آن را به‌نحوی جبران کنید؛ اما در کل، برای شخص من و با توجه به نیازها، سلیقه و فضای استودیوی من، T5V گزینه بهتری است.

امیدوارم این مطلب به شما در انتخاب و خرید اسپیکر مانیتورینگ کمک کند. اگر این دو مدل را تست کرده‌اید، گزینه مورد علاقه شما کدام‌یک بوده است؟ لطفاً نظر خود را با ما و مخاطبان گیتارایران در میان بگذارید.

منبع: The Home Recordings

2 thoughts on “ADAM T5V در برابر KRK Rokit 5 G4؛ کدام اسپیکر برای شما مناسب‌تر است؟

  1. رضا احمدی میگوید:

    سلام دوست عزیز به نظر شما برا سبک پاپ ادام تی هشت بهتره یا کی ار کی هشت اینچ نسل چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *