۷ راهنمایی برای کوک کردن گیتار

کوک کردن گیتار یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بهبود صدای آن و اولین نکته‌ای است که باید در هنگام نواختن ساز به آن توجه کنید. اپلیکیشن‌هایی مثل Fender Tune به شما کمک می‌کنند گیتارتان را کوک کنید؛ اما از طریق انجام چند کار ساده، می‌توان به کوک دقیق‌تری دست یافت. در این مقاله چند راهنمایی برای کوک کردن بهتر گیتار را با شما در میان می‌گذاریم.

ابتدا سیم ششم را کوک کنید

سیم ششم یا می پایین، بیشترین فشار (تِنشِن) را در بین سیم‌ها دارد. فشار این سیم می‌تواند کوک سایر سیم‌ها را هم تغییر دهد؛ زیرا بیشتر و کمتر شدن آن، روی دسته و سایر اجزای گیتار تأثیر می‌گذارد.

همیشه رو به بالا کوک کنید

برای کوک کردن هر سیم، ابتدا آن را کمی شُل کرده و سپس آرام آرام آن را سفت‌تر کنید تا به کوک مورد نظر برسید. با اضافه کردن فشار به‌جای کم کردن آن، سیم‌ها راحت‌تر کوک مورد نظر را حفظ می‌کنند.

صبر کنید تا کوک سیم تثبیت شود

در لحظه اول ضربه زدن به سیم، کوک آن کمی بالا می‌رود و سپس پایین‌تر آمده و در نُت اصلی خود قرار می‌گیرد. تیونرها به هر آنچه حس می‌کنند به‌طور لحظه‌ای واکنش نشان می‌دهند؛ پس ابتدا به سیم ضربه بزنید و بگذارید صدای آن کمی ادامه پیدا کند و پس از چند لحظه، کوک واقعی را از روی تیونر به دست آورید.

گوش کنید

همیشه در هنگام شُل یا سفت کردن سیم به صدای آن گوش دهید. این کار باعث می‌شود که در حین کوک کردن ساز، گوش خود را نیز تقویت کنید. همچنین برای ایجاد تغییرات کوچک‌تر از گوش خود بهره ببرید.

در خلوت کوک کنید

سعی کنید در محیطی آرام و بی‌صدا گیتار خود را کوک کنید؛ زیرا دستگاه تیونر توانایی تشخیص صداهای محیط از صدای ساز را ندارد.

راهنمایی برای گیتار الکتریک: پیکاپ را تغییر دهید

هنگام کوک کردن گیتار الکتریک ، پیکاپ سلکتور را در وضعیت منتهای چپ قرار دهید. این کار باعث می‌شود فرکانس‌های مزاحم کمتر به تیونر راه پیدا کنند (این راهنمایی مختص زمان‌هایی است که گیتار خود را با کابل به یک دستگاه دارای تیونر متصل کرده‌اید؛ دستگاه‌هایی مانند مولتی افکت، پدال تیونر، نرم‌افزارهای تیونر درون کامپیوتر و…)

راهنمایی برای گیتار آکوستیک: تیونر را نزدیک گیتار نگه دارید

تیونر را تا حد ممکن به حفره صدای گیتار نزدیک کنید. اگر برای کوک کردن از گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنید، میکروفون گوشی را رو به گیتار بگیرید تا بتواند صدای سیم‌ها را به‌خوبی دریافت کند.

کوک بودن ساز برای ایجاد صدای خوب ضروری است و شما می‌توانید با دنبال کردن این راهنمایی‌ها به‌سرعت صدای ساز خود را بهتر کنید.

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *