قراردهی صحیح اسپیکر مانیتورینگ در هفت گام آسان

تجربه کیفیت صدایی بالا و عملکردی بهینه از اسپیکرهای مانیتورینگ، تنها در خرید یک اسپیکر باکیفیت و اتصال آن به دستگاه میزبان خلاصه نمی‌شود؛ بلکه این وسیله برای تولید صدا به شکلی بهینه، نیازمند قراردهی به شکلی صحیح و رعایت چند قانون کلی است. به عبارتی دیگر، رعایت چند نکته جزئی می‌تواند نقشی بسیار مهم در نحوه و بازده تولید صدا در اسپیکرهای مانیتورینگ شما ایفا کند.

در این مطلب، قصد داریم هفت قدم آسان برای قراردهی صحیح اسپیکرهای مانیتورینگ را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱- جهت اسپیکرهای مانیتورینگ

جهتی بهینه را برای قراردهی اسپیکرهای مانیتورینگ در اتاق انتخاب کنید. اگر کوچکترین دیوار اتاقتان عرضی بیش از ۴ متر دارد، میز کار و اسپیکرهای مانیتورینگ خود را به‌گونه‌ای قرار دهید که عرض آنها، در بزرگترین دیوار اتاقتان قرار گیرد.

هرچه فضا در بخش‌های جانبی اسپیکر‌هایتان بیشتر باشد، قابلیت تصویرسازی استریو در آنها بهبود می‌یابد و انعکاس صدا در دیوارهای اطراف نیز به حداقل می‌رسد.

قرار دادن اسپیکرهای مانیتورینگ در طول اتاق باعث جذب بهتر فرکانس‌های بیس در بخش پشتی اتاق می‌شود. همچنین در این حالت، شما برای نشستن در جلوی اسپیکرها و شنیدن صدای آنها، نیازی نیست که در بخش مرکزی اتاق قرار بگیرید و همین امر نیز تجربه شنیداری بهینه‌تری را برای شما رقم خواهد زد.

۲- فاصله بهینه اسپیکرها با دیوار پشتی

فاصله اسپیکرهای خود را با دیوار روبرویی خود، یعنی دیواری که پشت اسپیکرها به سمت آن قرار می‌گیرد، به شکلی دقیق تنظیم کنید. در صورتی که طول اتاق شما کمتر از ۹ متر است، بهتر است که فاصله میان بخش جلویی اسپیکر با دیوار پشتی آن، کمتر از یک متر باشد؛ اما توجه کنید که فاصله پشت اسپیکر با دیوار نیز از ده سانتی‌متر کمتر نشود. اگر اسپیکر شما در بخش پشتی خود به پورت مجهز است نیز فاصله آن با دیوار باید بسیار بیشتر و در حدود حداقل سی سانتی‌متر باشد.

۳- قراردهی اسپیکر در اتاق‌های کوچکتر

اگر قصد دارید اسپیکرهای خود را در اتاقی کوچک یا متوسط قرار دهید، با اندازه‌گیری فاصله میان اسپیکرها از مرکز ووفر آنها و تنظیم آنها در فاصله‌ای میان یک الی ۱٫۶ متر، عملکردی بسیار بهینه برای آنها رقم می‌زنید و تصویرسازی استریوی بسیار خوبی را از آنها تجربه خواهید کرد.

۴- ساخت یک مثلث در محیط قرارگیری اسپیکرها

نحوه نشستن بهینه در روبروی اسپیکرهای مانیتورینگ به این گونه است که یک مثلث وارونه میان شما و دو بلندگو تشکیل شود که محل نشستن شما، در میان دو ضلع میانی آن باشد. با در نظر گرفتن فواصل ذکرشده در نکات قبلی، بهتر است که فاصله سر شما با بلندگوها چیزی میان ۸۰ سانتی‌متر الی ۱.۴ متر باشد. در نظر بگیرید که هر دو اسپیکر باید فاصله‌ای کاملاً مساوی با سر و گوش‌های شما داشته باشند و این فاصله نیز باید از میان ووفرهای اسپیکر مانیتورینگ تا گوش‌های شما اندازه‌گیری شود.

قراردهی اسپیکر مانیتورینگ

۵- جهت‌دهی اسپیکرها به سمت سر

دقت داشته باشید که هنگامی که در روبروی اسپیکرهای مانیتورینگ می‌نشینید، هر دوی آنها باید زاویه‌ای در حدود سی درجه به سمت سر شما داشته باشند و با احتساب سر شما، مثلثی با زوایای شصت درجه را تشکیل دهند. همچنین دقت کنید که اسپیکرها بر روی سطحی کاملاً مسطح قرار گرفته باشند و هنگام قرارگیری بر روی میز، شیبی به سمت پایین، بالا یا طرفین نداشته باشند. اگر کمی بالاتر از اسپیکرهای خود می‌نشینید و قصد دارید آنها را به سمت سر خود متمایل کنید، دقت کنید که زاویه اسپیکرها بیش از ۱۵ درجه به سمت بالا نباشد.

۶- جلوگیری از هم‌لرزشی

پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد دارید اسپیکرهای مانیتورینگ خود را بر روی یک میز قرار دهید، با قراردهی آنها بر روی استندی ویژه یا حتی یک بلوک سیمانی، از تماس مستقیم آنها با میز جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید در زیر اسپیکرهای مانیتورینگ، چهار پایه تیز فلزی، همانند نمونه‌های موجود در امپلیفایرها نصب کنید تا از انتقال ارتعاشات و انرژی صوتی آنها به میز و زمین جلوگیری به عمل آورده و عملکرد صوتی تمیزتر و بهینه‌تری را برای آنها رقم بزنید.

پد‌های فومی نیز دیگر وسیله بسیار کاربردی برای قراردهی بهینه اسپیکرها بر روی میز هستند و می‌توانند از انتقال لرزش‌های اسپیکر مانیتورینگ به میز و بروز رزونانس‌های ناخواسته جلوگیری کنند. در کل، پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید خود یک استند برای اسپیکر خود طراحی کنید، ترکیبی از مواد سخت و ارتجاعی را به کار ببرید تا نتیجه‌ای حداکثری حاصل شود. استندهای اسپیکر آماده نیز معمولاً قیمتی بسیار مناسب دارند و می‌توانید آنها را به‌آسانی همراه با اسپیکر مانیتورینگ خود خریداری کنید.

توجه کنید که بهتر است هر دوی اسپیکرها را بر روی یک سطح واحد قرار ندهید و هر یک از آنها، استندی مجزا داشته باشند.

۷- قراردهی اسپیکرها در سطحی بالاتر از میز

قرار دادن اسپیکرهای مانیتورینگ بر روی یک سطح وسیع همچون میز یا در ارتفاعی نزدیک به آن، باعث بروز مشکلات فازی در صدای اسپیکر و افت عملکرد آن می‌شود. هرچه اسپیکرهای خود را در سطحی بالاتر از میز خود یا زمین قرار دهید، پدیده comb filtering در آنها کمتر رخ خواهد داد و اسپیکرهای شما عملکردی بهینه‌تر خواهند داشت. در نظر داشته باشید که این پدیده را نمی‌توان به‌طور کلی از عملکرد اسپیکر حذف کرد و می‌توان تنها شدت آن را کاهش داد؛ پس پیشنهاد می‌کنیم اسپیکرهای خود را در حالت‌هایی مختلف در اتاق قرار دهید تا بهینه‌ترین حالت قرارگیری آنها را بیابید.

شما هنگام قراردهی اسپیکرهای مانیتورینگ در استودیو به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ این نکات را با ما و مخاطبین گیتار ایران در میان بگذارید.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Si Truss
مترجم:
 امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *