پنج راهنمایی برای یادگیری آسان‌تر آهنگ‌ها

یاد گرفتن ریف‌ها و سولوها لذت‌بخش است؛ اما هیچ‌کس نمی‌خواهد آموختن پیش‌درآمد ده آهنگ مختلف را بداند و نتواند حتی یکی از آن ده آهنگ را به‌طور کامل اجرا کند. لذت اصلی در نواختن کامل آهنگ‌هاست.

در این مطلب، پنج نکته را با شما در میان می‌گذاریم که به شما کمک می‌کنند تا هر چه سریع‌تر آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را یاد بگیرید:

یک اجرای باکیفیت از آهنگ مورد نظر را پیدا کنید

داشتن یک اجرای ضبط‌شده باکیفیت از آهنگ مورد نظر به شما کمک می‌کند که نحوه اجرای درست آن آهنگ را درک کنید. همچنین آن اجرا، سرمشقی برای تمرین شما خواهد بود و باعث ایجاد شوق در شما نیز می‌شود. پس یک فایل صوتی باکیفیت از آهنگ مورد نظر را پیدا کرده و سرمشق خود قرار دهید.

به آهنگ مورد نظر مکرراً گوش دهید

آهنگ مورد نظر را در تلفن همراه خود ذخیره کنید. هر وقت زمان مناسبی پیدا کردید، به آهنگ گوش دهید تا چارچوب و صدای آن در شما نهادینه شود.

تفرقه بینداز و حکومت کن

بهترین راه تسلط بر روی یک آهنگ، تقسیم کردن آن به قسمت‌های کوچک‌تر است. ساخت یک پنجره شیشه‌کاری را در نظر بگیرید. تکه‌های کوچک‌تر شیشه در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک اثر هنری بزرگ‌ خلق شود. ابتدا بر روی مقدمه آهنگ تمرکز کنید و زمانی که آن را به‌خوبی یاد گرفتید، به سراغ قسمت دیگری از آهنگ بروید؛ مثلاً به خاطر سپردن ترتیب آکوردهای کورِس (chorus). وقتی تمام قسمت‌های آهنگ را به‌خوبی یاد گرفتید، این قسمت‌ها را کنار هم قرار داده و آهنگ را به‌طور کامل تمرین کنید.

تقلب بنویسید

هدف نهایی این است که بتوانید آهنگ را به‌طور کامل از حفظ اجرا کنید. اما تا زمانی که آهنگ را به‌طور کامل حفظ نکرده‌اید، می‌توانید یادداشت‌هایی برای خود بنویسید تا قسمت‌های مختلف را فراموش نکنید.

اجرای خود را ضبط کنید

تمام تلفن‌های همراه امروزی قابلیت ضبط صدا را دارند. ضبط کردن اجرا به شما کمک می‌کند تا نکاتی که هنگام اجرا ممکن است متوجه آنها نشوید را ببینید و اصلاح کنید. با دقت به فایل ضبط‌شده اجرای خود گوش کنید و ببینید آیا قسمتی هست که نیاز به تمرین بیشتر داشته باشد.

به احتمال زیاد شما به سراغ نوازندگی گیتار نرفته‌اید که صرفاً بتوانید چند ریف یا آکورد را بنوازید؛ بلکه شما گیتار به دست گرفتید تا بتوانید آهنگ اجرا کنید. با در نظر گرفتن این راهنمایی‌ها می‌توانید هر چه زودتر آهنگ‌های مورد علاقه خود را به‌طور کامل اجرا کنید.

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Dan Macy
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *