۵ راهنمایی برای یادگیری آکوردهای باره‌دار

آکوردهای باره‌دار

یادگیری آکوردهای باره‌دار (barre chord) یکی از خسته‌کننده‌ترین بخش‌های آموزش گیتار برای مبتدی‌هاست و بسیاری از افراد با نواختن آنها مشکل دارند. اما غالباً مشکل نه از هنرجو، بلکه از روش آموزش آکوردهای باره‌دار است. بیشتر آموزگاران و منابع آموزشی، روش درستی را برای آموزش این آکوردها انتخاب نمی‌کنند.

یادگیری آکوردهای باره‌دار برای پیشرفت یک نوازنده مهم است. اگرچه بسیاری از آهنگ‌ها را می‌توان بدون این آکوردها و با استفاده از کاپو نواخت، اما آهنگ‌های بسیاری نیز وجود دارند که برای نواختن آنها به این آکوردها نیاز داریم.

در این مقاله راهنمایی‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم که به تسهیل یادگیری آکوردهای باره‌دار کمک می‌کنند.

مهارت بر قدرت اولویت دارد

اغلب هنرآموزان به اشتباه تصور می‌کنند که برای دست‌یابی به صدایی واضح و بدون گز، باید آکورد را با فشار زیادی نگه دارند. این تصور، بزرگترین مانع بر سر راه یادگیری آکوردهای باره‌دار است.

معمولاً هنرآموزان از تکنیک اشتباه و فشار بیش‌ازحد برای نواختن این آکوردها استفاده می‌کنند. این امر باعث ایجاد درد در انگشتان، مچ و ساعد شده و عضلات را به سرعت خسته کرده یا به آنها آسیب وارد می‌کند.

اگر کاری را با تکنیک اشتباه و فشار بیش‌ازحد انجام دهید، بالاخره منجر به آسیب خواهد شد. این آسیب ممکن است به شکل خستگی عضلانی خود را نشان دهد که باعث می‌شود تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها از ساز زدن محروم شوید.

هنگام تمرین کردن آکوردهای باره‌دار بسیار مراقب باشید؛ زیرا اشتباه در تمرین آنها ممکن است باعث آسیب‌دیدگی و یا حتی آرتروز در بلندمدت شود.

همیشه پیش از آنکه فشاری بر انگشتان خود وارد کنید، از درستی وضعیت و محل آنها اطمینان حاصل کنید.

فشار همیشه باید آخرین مؤلفه باشد و اگر تکنیک به‌درستی رعایت شده باشد، تنها به میزان کمی فشار برای دست‌یابی به صدای مطلوب نیاز داریم. میزان فشار مورد نیاز به تکنیک و رگلاژ گیتار بستگی دارد.

از آکورد لا مینور شروع کنید

آکورد باره‌دار شکل‌ها و انواع متفاوتی دارد و شما می‌توانید وقت زیادی را صرف کنید و همه آنها را تمرین کنید. اما به جای آزمون‌وخطا بهتر است از آکورد لا مینور شروع کنید.

این یکی از ساده‌ترین اشکال آکورد باره‌دار است و برای شروع یادگیری این آکوردها، گزینه بسیار مناسبی است.

آکورد لا مینور

در آکورد لا مینور از پنج سیم استفاده می‌شود و نیازی نیست که انگشت باره، تمام ۶ سیم را بگیرد؛ بلکه می‌تواند صرفاً سیم‌های ۱ تا ۵ را بگیرد.

اگر انگشتان بلندی ندارید و یا دسته گیتار شما بسیار پهن است، آموختن این شکل نسبت به اشکالِ شش‌سیم ساده‌تر خواهد بود.

همچنین شکل آکورد باره‌دار لا مینور برای ساده‌‌سازی و انتقال بسیار مناسب است.

می‌توانید آکوردهای باره‌دار را ساده کنید

بسیاری از نوازندگان اطلاع ندارند که بیشتر آکوردهای باره‌دار را می‌توان به‌نحوی ساده کرد که به تمرین کمتری نیاز داشته باشد. بهتر آنکه این ساده‌سازی‌ها صدای آکورد را چندان تغییر نمی‌دهند. در پایین شکل ساده‌شده آکورد باره‌دار قبلی را می‌بینیم:

آکوردهای باره‌دار

آیا متوجه تغییر شدید؟

به‌جای استفاده از انگشت اشاره بر روی پنج سیم، در شکل ساده‌شده، این انگشت صرفاً سیم پنج را پرده‌گیری می‌کند.

در حقیقت، با اینکه شکل فوق شکل یک آکورد باره‌دار است، اما این آکورد دیگر شامل باره نیست.

می‌توانید این شکل را درست مانند یک شکل چهار انگشتی شبیه به آکوردهای سل ماژور یا فا ماژور در شکل‌های زیر در نظر بگیرید.

سل ماژور
فا ماژور

شاید بپرسید «اگر با پنجه ساز بزنم و بخواهم صدای سیم یک را بشنوم چه باید بکنم؟»

در این صورت باید حالت باره‌دار آکورد را اجرا کنید.

اما با استفاده از این شکل‌ها می‌توانید رفته‌رفته مهارت خود را در نواختن آکوردهای باره‌دار افزایش دهید.

اگر شکل باره‌دار یا کامل آکورد برای شما دشوار است، ابتدا شکل ساده‌شده آن را به‌خوبی آموخته و سپس رفته‌رفته انگشت اشاره خود را عادت دهید تا در نهایت بتوانید با آن آکوردهای باره‌دار را اجرا کنید.

شروع کردن از شکل‌های ساده و پیشرفت کردن به سمت شکل‌های پیچیده‌تر به انگشتان شما اجازه می‌دهد که به‌تدریج به شکل آکوردهای باره‌دار عادت کنند.

آکوردهای باره‌دار را بر روی فرت‌های بالا تمرین کنید

توصیه می‌کنم پس از آموختن هر یک از اشکال‌ آکورد باره‌دار، نواختن آن را بر روی فرت‌های بالاتر، مثلاً محدوده‌ای بین فرت‌ ۵ تا ۸، تمرین کنید.

به این علت که هرچه بر روی صفحه انگشت‌گذاری به سمت بالا حرکت می‌کنیم، فاصله پرد‌ه‌ها از یکدیگر کمتر می‌شود و انگشتان ما به انعطاف کمتری نیاز خواهند داشت.

از آنجا که در بالای دسته نیازی به انعطاف بالا ندارید، می‌توانید تمرکز خود را بر روی انگشت‌گذاری صحیح بگذارید. سعی کنید تکنیک خوب را برای خود به یک عادت تبدیل کرده و صدای آکورد را هرچه شفاف‌تر کنید.

پس از آموزش شکل بر روی یکی از پرده‌ها، می‌توانید آن را به یک فرت پایین‌تر منتقل کنید و به تدریج این کار را بر روی فرت‌های دیگر نیز انجام دهید.

هنگامی که بتوانید آکورد باره‌دار را بر روی سخت‌ترین فرت دسته (فرت ۱) به‌درستی اجرا کنید، می‌توانید مطمئن باشید که مهارت شما برای نواختن آن آکورد کافی است.

البته به یاد داشته باشید که اجرای آکوردهای باره‌دار در فرت‌های بسیار بالا و نزدیک به بدنه نیز سخت است.

پس ساده‌ترین نقطه شروع را برای خود پیدا کنید.

هنگام بررسی صدای آکورد، سیم‌ها را تک‌تک بنوازید

من معلم باحوصله‌ای هستم؛ اما حتی من هم با دیدن برخی کارها کلافه می‌شوم. مثلاً هنگامی که هنرآموزان صدای آکورد را با نواختن همزمان تمام سیم‌ها امتحان می‌کنند، بسیار کلافه می‌شوم.

هنگام بررسی صدای آکورد باید سیم‌ها را یکی یکی بنوازیم. اگر همه سیم‌ها را با هم بنوازید، نمی‌توانید تشخیص دهید که کدام نت درست صدا نمی‌دهد. اما اگر هر سیم را به‌صورت جداگانه بنوازید، خواهید فهمید که کدام سیم صدا نمی‌دهد یا صدای آن گز دارد و می‌توانید برای اصلاح آن اقدام کنید.

هنگامی که صدای تمام سیم‌ها را بررسی کرده و از درستی آن مطمئن شدید، می‌توانید تمام سیم‌ها را با هم بنوازید.

برخی از مواقع، هنرجو صدای تک‌تک سیم‌ها را بررسی کرده و از سلامت صدای آنها مطمئن می‌شود؛ اما بعد که همه سیم‌ها را با هم می‌نوازد، متوجه می‌شود که هنوز صدا گز دارد. دلیل این امر چیست؟ در اغلب مواقع، علت آن است که پس از اطمینان از درستی صدای سیم‌ها، دست هنرجو کمی شل شده و از جای خود حرکت کرده است.

اما نکته اصلی این است که بررسی کردن صدای سیم‌ها به‌صورت جداگانه، بهتر می‌تواند مشکلات را برای شما نمایان کند.

منبع: Guitar Domination
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *