۵ نکته‌ی مهم برای خرید میدی کیبورد کنترلر

میدی کیبورد کنترلر رولند

این روزها، میدی کیبورد کنترلرها، یکی از مهمترین ابزارها برای تولید موسیقی و نواختن سازهای مجازی به شمار می‌آیند. به همین دلیل، نباید دستگاهی بی‌کیفیت‌تر از یک سینتی‌سایزر سخت‌افزاری درجه یک را به استودیوی خود راه دهید.

میدی کنترلر نباید پیچیده باشد، بی‌کیفیت باشد و احساس ساز زدن با یک اسباب‌بازی را به شما منتقل کند.

در این مقاله به نکاتی اشاره می‌کنیم که در زمان خرید میدی کیبورد باید به آنها توجه کنید.

۱. حس نوازندگی با دستگاه

در بسیاری از مواقع، افراد نسبت به حس نوازندگی با کنترلر بی‌توجهی می‌کنند. اینکه دستگاه یک کنترلر است، دلیل نمی‌شود که حس نواختن با آن شبیه به یک اسباب‌بازی باشد. یک MIDI کنترلر باید اکشن خوب و قابل اتکایی داشته باشد تا شما بتوانید بهترین استفاده را از صداها برده و از ساز زدن لذت ببرید.

راهنمایی: با مراجعه به یک فروشگاه تجهیزات موسیقی، حس نوازندگی با سینتی‌سایزرها و پیانوهای باکیفیت را تجربه کرده و با کنترلری که قصد خرید آن را دارید، مقایسه کنید. مهم این است که کنترلر حس یک ساز را داشته باشد و نه یک اسباب‌بازی.

۲. کنترل‌های متعدد

از آنجا که دستگاه شما یک کنترلر است، بهتر است طیف وسیعی از کنترل‌‌ها را در اختیار شما قرار دهد تا با استفاده از آنها، به‌راحتی نرم‌افزار آهنگسازی و سینت‌های مجازی را مدیریت کنید.

راهنمایی: زمانی که برای خرید میدی کنترلر به فروشگاه مراجعه می‌کنید، یک تصویر از نرم‌افزار آهنگسازی خود را به همراه ببرید و در هنگام انتخاب، تجسم کنید که کنترلر چگونه به نرم‌افزار فرمان خواهد داد. در این حالت متوجه خواهید شد که آیا به پیچ‌ها، اسلایدرها، پدها و کنترل ترانسپورت نیاز خواهید داشت یا خیر و اگر پاسخ مثبت است، به چند عدد از هر کدام نیاز دارید.

۳. کیفیت ساخت و دوام

چه برای ساعت‌ها نوازندگی در استودیو و چه برای کنسرت، یک کنترلر خوب باید در برابر صدمات و سختی‌ها مقاوم باشد.

۴. درایورهای باکیفیت

میدی کیبوردی که باعث هنگ کردن نرم‌افزار و تأخیر زمانی شود، بی‌شک تجربه‌ی لذت‌بخشی را به ارمغان نخواهد آورد. ممکن است یک دستگاه در ظاهر بسیار عالی باشد، اما اگر درایور آن پایین‌تر از حد استاندارد باشد، می‌تواند باعث عدم ثبات، اتصالات غیرقابل اتکا و مشکلات دیگر شود.

راهنمایی: دربار‌ه‌ی شرکت تولیدکننده‌‌ی دستگاه مورد نظر تحقیق کنید و ببینید که آیا سابقه‌ی خوبی در زمینه‌ی طراحی درایور دارد یا خیر.

۵. هماهنگی با نرم‌افزار

شما باید بتوانید کنترل مناسبی بر روی نرم‌افزار خود داشته باشید؛ خواه این نرم‌افزار یک ساز مجازی باشد و خواه نرم‌افزار آهنگسازی.

راهنمایی: کنترلری که بتوان کنترل‌های آن (پیچ‌ها، اسلایدر‌ها، پد‌ها و …) را به امکانات مختلف نرم‌افزار متصل کرد، یک گزینه‌ی ایده‌آل است. در بیشتر موارد، کنترلری که نرم‌افزار شما از پیش به آن شناسانده شده باشد، به‌طور خودکار و پویا، بخش‌های مختلف نرم‌افزار را به کنترل‌های موجود متصل خواهد کرد.

منبع: وب‌سایت Roland
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *