رد کردن

۵ دلیل برای اینکه هر گیتاریستی باید یک پدال لوپر داشته باشد

پدال لوپر

پدال لوپر برخلاف پدال‌هایی از قبیل دیلی یا کورس بر صدای گیتار تأثیر نمی‌گذارد؛ اما این پدال در کنار مرسوم‌ترین استفاده خود به‌عنوان یک ابزار تمرین و بداهه‌نوازی، می‌تواند وجهه شما به‌عنوان یک موزیسین را تغییر دهد.

لوپر می‌تواند شخصیت صدای شما در اجرای زنده و ضبط را مشخص کند. بسته به نوع پدالی که می‌خرید، می‌توانید چند جمله لوپ‌شده را به یکدیگر اضافه کنید، کسر میزان را تغییر دهید، صدای استریو دریافت کنید و یا از افکت‌های دستگاه و ریتم‌های آماده آن به نفع خود استفاده کنید. خلاصه اینکه اگر لوپر ندارید، در حال از دست دادن فرصت‌هایی برای بهتر ساز زدن و حتی دست‌یابی به صدای بهتر هستید. اگر برای خرید پدال لوپر شک دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

۱. یک ابزار تمرینی باورنکردنی

پدال لوپر شاید بهترین معلم گیتاری باشد که تا به حال داشته‌اید. این پدال زمانی که نوازنده دیگری برای نواختن ریتم در کنار شما نیست، بی‌نهایت مفید واقع می‌شود. می‌توانید یک ریف ساده را لوپ کرده و دانش خود از صفحه انگشت‌گذاری را در قالب ملودی و لید بر روی آن لوپ آزمایش کنید. همچنین می‌توانید بر روی خوش‌صداتر ساز زدن تمرکز کنید و هر تکنیکی که دوست دارید را بیازمایید؛ بدون اینکه نوازنده همراه شما از تکرار مکررات خسته شود.

ضبط کردن لوپ اولیه هم در نوع خود یک تمرین است. اینکه بتوانید یک قطعه را آنقدر تمیز بنوازید که ارزش تکرار کردن پیاپی را داشته باشد، یک مهارت مهم است. این کار برای تقویت توانایی نوازندگی بسیار سودمند است و شما را تشویق می‌کند تا بی‌نقص ساز بزنید.

۲. بهبود کیفیت اجرای زنده

از یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های موسیقی پاپ یعنی اد شیران گرفته تا جیکوب کولییر با آن نبوغ موسیقایی حسادت‌برانگیزش، بسیاری از هنرمندانی که به‌صورت انفرادی کار می‌کنند، برای تکمیل صدادهی اجرای زنده خود به پدال لوپر تکیه می‌کنند. این کار درست همانطور که انتظارش را دارید انجام می‌شود؛ یعنی با اضافه شدن تدریجی جملات لوپ‌شده به قصد ایجاد صدایی شبیه به یک ارکستر واقعی.

برای رسیدن به بهترین نتیجه با لو‌پر در اجرای زنده ، شاید بد نباشد که بر روی یک لوپر پیشرفته سرمایه‌گذاری کنید. این دستگاه‌ها شبیه به یونیت‌های مولتی افکت هستند و دارای امکاناتی مضاعف مانند پدال اکسپرشن و امکان افزودن لوپ‌های بی‌انتها هستند. یک مزیت لوپرهای پیشرفته داشتن بانک‌های متعدد برای ذخیره‌سازی لوپ است که به شما اجازه می‌دهد از بخشی از آهنگ به‌طور قاعده‌مند به بخش دیگر آهنگ بروید. نتیجه کار، آهنگی با صدادهی طبیعی‌تر و متشکل از جملات لوپ‌شده است.

بهبود کیفیت اجرای زنده

۳. آهنگسازی خلاقانه

استفاده از لوپر روشی عالی برای پیدا کردن ایده‌های مؤثر در آهنگسازی است. این کار را می‌توان از چند طریق انجام داد.

اولین روش این است که بخش ریتمیک آهنگ را لوپ کرده و بر روی آن ملودی‌نوازی کنید. بدین طریق، زمان کافی برای پرداخت و کامل کردن ایده‌های خود را خواهید داشت. ضمناً در این روش همیشه در گام و تمپو درست باقی خواهید ماند.

روش دوم این است که از خاصیت پدال‌های پیچیده‌تر به منظور پخش کردن دو لوپ پشت سر هم استفاده کنید. البته این کار را می‌توانید با نرم‌افزارهای آهنگسازی هم انجام دهید؛ اما انجام آن با استفاده از پدال‌ بسیار لذت‌بخش‌تر از دردسرهای ضبط کردن، پاک کردن و ضبط مجدد با کامپیوتر است.

همچنین ممکن است هر بار که گیتار را به دست می‌گیرید، ایده‌ها و اندیشه‌های دفعه قبل را فراموش کرده باشید. ضبط کردن این ایده‌ها در بانک‌های پدال لوپر راهی ساده برای ثبت ایده‌ها است.

۴. قابلیت‌های گسترده در زمان ضبط موسیقی

شما می‌توانید در هنگام ضبط کردن، امکانات مختلف پدال لوپر خود را به کار بگیرید. درست مانند اجرای زنده، ایجاد لوپ در نرم‌افزار آهنگسازی هم همان مسیر تکمیل کردن موسیقی از ساده‌ترین ایده‌ها تا لایه‌های در هم پیچیده را طی می‌کند. اما این نوع کار کردن چندان مورد استقبال عموم قرار نمی‌گیرد؛ پس بهتر است برای آن وقت گذاشته و صداهای درست را در خلوت خود پیدا کنید. البته همیشه می‌توانید به آنچه ضبط کرده‌اید رجوع کرده و آن را ویرایش کنید.

همچنین در روند ضبط، پدال‌های دیگر شما با امکانات نهفته لوپر تعامل می‌کنند. لازم نیست برای رسیدن به یک آهنگ خوب، بی‌وقفه ساز بزنید. گاهی بهتر است اجازه دهید لوپ شما تکرار شود و تنها بر روی جنس صدای لوپ کار کنید. قرار دادن لوپر پیش از سایر افکت‌ها در زنجیره افکت به شما اجازه می‌دهد که امکانات صوتی متنوع‌تری را جستجو کنید.

قابلیت‌های گسترده در زمان ضبط کردن موسیقی

۵. لوپر به‌عنوان تنها افکت در زنجیره افکت‌ها

شاید همیشه ممکن نباشد که از لوپر به‌عنوان افکتی جامع استفاده کنیم؛ اما برخی از پدال‌های لوپر دارای افکت‌های دیگری هستند که صدای گیتار شما را زیباتر می‌کند. مثلاً برخی از پدال‌های Chase Bliss Audio، باس، MXR و TC Electronic می‌توانند سرعت، کشش (decay) و ماژولیشن لوپ‌های شما را تغییر داده یا حتی آنها را به‌صورت معکوس پخش کنند. با در اختیار داشتن چنین لوپری می‌تواند به خلق صداهای پیچیده و جالب و حتی ایجاد بنیانی برای یک أهنگ موفق کمک کند.

منبع: Andertons
نویسنده: Cian Hodge
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *