آشنایی با ۵ توالی آکورد بسیار پُرکاربرد

نوازندگی گیتار

برای ساخت یک اثر موسیقی عالی، نیازی به ساخت یک توالی آکورد متفاوت و جدید نخواهید داشت. در واقع، جالب است که بدانید صدها موسیقی در سبک‌هایی همچون راک و پاپ، با استفاده از تنها چند توالی آکورد (chord progression) رایج و ثابت ساخته شده‌اند.

شاید باور این نکته سخت باشد، اما استفاده از یک توالی آکورد کاملاً مشابه با یک اثر موسیقی دیگر، به هیچ وجه دزدی هنری محسوب نمی‌شود و مشکلی در بحث کپی‌رایت برای شما ایجاد نخواهد کرد. در واقع، هر موزیسین می‌تواند توالی آکورد یک اثر مشهور را به کار گیرد تا اثر خود را حول آن بسازد.

در این مقاله، قصد داریم پنج توالی آکورد مشهور را به شما معرفی کنیم که سنگ بنای آثار موسیقی مشهور بی‌شماری بوده‌اند. شما می‌توانید این پنج توالی آکورد را در تقریباً تمامی سبک‌های موسیقی به کار ببرید و چندین و چند اثر را تنها با استفاده از آنها بسازید. اعداد رومی در این مطلب، گویای درجه هر یک از آکوردهای یک توالی در یک گام هستند. برای مثال، توالی آکورد I-IV-V، آکوردهایی با نت پایه اول، چهارم و پنجم گام ماژور دارد.

۱- توالی آکورد بلوز: I-IV-V

۵ توالی آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

توالی آکورد I-IV-V بیش از هر چیز به‌عنوان پایه‌ای برای چندین و چند اثر در سبک‌های راک اند رول و بلوز شناخته می‌شود. در واقع، می‌توان این توالی آکورد را پُراستفاده ترین زنجیره آکورد در این سبک‌های موسیقی دانست.

از مشهورترین آثاری که بر پایه این توالی آکورد ساخته شده‌اند می‌توان به Sweet Home Alabama از Lynyrd Skynyrd، آهنگ Johnny B. Goode از Chuck Perry افسانه‌ای، Brown Eyed Girl از Van Morrison، اثر مشهور Free Falling از Tom Petty، آهنگ La Bamba از Ritchie Valens و I Still Haven’t Found What I’m Looking For از گروه موسیقی U2 اشاره کرد.

۲- توالی آکورد دهه پنجاه میلادی: I-VIm-IV-V

۵ زنجیره آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

۵ توالی آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

این توالی آکورد، همانگونه که از نامش پیداست، در آثاری بی‌شمار از دهه پنجاه میلادی مورد استفاده قرار گرفته است که یکی از شاخص‌ترین این آثار را می‌توان Stand By Me از Ben E King دانست.

درست است که استفاده از این زنجیره آکورد در دهه پنجاه میلادی رایج بوده است، اما این امر بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید آن را امروز در ساخت آثار خود در هر سبکی از جمله راک، پاپ یا فولک به کار ببرید. در صورتی که قصد دارید این توالی آکورد را با گیتار بنوازید، می‌توانید یک کاپو گیتار را بر روی فرت پنجم ساز خود قرار دهید تا حال‌و‌هوایی نوستالژیک‌تر به نوازندگی خود ببخشید. (برای آشنایی با کاربردهای کاپو پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی آموزشی «کاپو چیست و چه کاربردی در نوازندگی گیتار دارد؟» را تماشا کنید.)

۳- توالی آکورد پاپ- پانک: I-V-VIm-V

۵ توالی آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

این زنجیره آکورد را می‌توان یکی دیگر از مهمترین و تأثیرگذارترین زنجیره‌های آکورد در تاریخ موسیقی پاپ و راک دانست. این آکوردها در طی سالیان، توسط هنرمندان بی‌شماری از جمله Green Day، ایگی پاپ (Iggy Pop) و The Gaslight Anthem مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

۴- توالی آکورد جز: IIm-V-I

JAZZ PROGRESSION: IIM-V-I

JAZZ PROGRESSION: IIM-V-I

این زنجیره آکورد به دلیل محبوبیت خود در میان هنرمندان سبک جز، به توالی آکورد جز مشهور است؛ اما شما می‌توانید آن را در هر سبک دیگری نیز به کار بگیرید.

شکل بازگشت‌کننده این توالی آکورد، جذابیت بسیاری به آن بخشیده است؛ به‌طوری که آکورد آخر B7 آن، به‌نحوی جالب به آکورد اول آن در میزان بعدی منتهی می‌شود. یکی از شاخص‌ترین آثاری که بر پایه این توالی آکورد ساخته شده است را می‌توان Parisienne Walkways از Gary Moore دانست.

۵- توالی آکورد فواصل پنجم

۵ زنجیره آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

۵ توالی آکورد بسیار پُرکاربرد در موسیقی

نت پایه هر آکورد در این توالی آکورد، فاصله پنجم نت پایه آکورد قبلی به شمار می‌رود. شکل متداول این زنجیره آکورد، از پنج آکورد تشکیل شده است؛ اما شما می‌توانید این شکل از توالی آکورد را از آکوردهایی بیشتر نیز بسازید.

شما می‌توانید زنجیره آکورد را در موسیقی خود با آکوردهای #D# ،G و #A ادامه دهید و حتی بیشتر نیز پیش بروید. بخش کورس آهنگ Jumping Jack Flash از گروه موسیقی The Rolling Stones بر پایه این نوع از زنجیره آکورد ساخته شده است و می‌تواند این توالی آکورد را به شکلی کامل به نمایش بگذارد.

اگر یک آهنگساز هستید، معمولاً آثار خود را بر پایه چه توالی آکوردی می‌سازید؟ نام و ترتیب آن را با ما و مخاطبین گیتار ایران، در بخش نظرات همین مطلب به اشتراک بگذارید.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *