چهار راهنمایی برای دریافت صدای بهتر از امپلیفایر گیتار

امپلیفایر گیتار

امپلیفایر خوب یکی از مهم‌ترین عوامل برای دریافت صدای خوب از گیتار است. اما تهیه کردن یک امپ خوب کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید چگونه بهترین صدای ممکن را از امپ خود دریافت کنید. بیایید چند نکته برای دریافت صدای بهتر از امپلیفایر گیتار را بررسی کنیم.

احتمالاً به فرکانس‌های میانی بیشتری نیاز دارید

با محبوب شدن سبک هوی متال، کم کردن فرکانس‌های میانی نیز به امری محبوب بدل شد. اما بسیاری از مردم متوجه نیستند که گروه‌های بزرگ متال با مهندسین زبده همکاری می‌کنند و این مهندسین می‌توانند در هر شرایطی صدای گیتار را از دل یک میکس شلوغ بیرون آورند. احتمالاً شما نعمت همکاری با چنین اشخاصی را ندارید. اگر یک نوازنده مستقل هستید و در سالن‌های کوچک اجرا می‌کنید، کاهش فرکانس‌های میانی ممکن است موجب شود شنوندگان در شرایط اجرای زنده نتوانند صدای شما را به خوبی بشنوند. البته احتمالاً افزایش فرکانس‌های میانی هم کار خوبی نیست؛ زیرا ممکن است باعث شود صدای ساز شما تودماغی به نظر برسد. در زمان تست صدا پیش از اجرا، با کمک گرفتن از گوش خود، قضاوت کنید که آیا صدای ساز شما به خوبی در قالب میکس جلوه می‌کند یا نه.

احتمالاً به گین کمتری نیاز دارید

گین یک مؤلفه مهم برای نواختن لیدهای قدرتمند و ریتم‌های حجیم است. اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند به صدا آسیب بزند و منجر به ایجاد نویز شود. این کار به تولید فیدبک بیش از حد نیز منجر می‌شود. اگر لازم است از بیشترین گین ممکن استفاده کنید، تا حدی گین را بالا ببرید که منجر به ایجاد فیدبک ناخواسته نشود. اگر این حد را به درستی پیدا کردید، شاید بد نباشد که برای خرید یک کاهنده نویز نیز هزینه کنید.

تیوب، صدا را تغییر می‌دهد

تعویض تیوب‌های تعبیه‌شده در امپلیفایر گیتار می‌تواند تغییر شگرفی در صدا ایجاد کند. اگرچه امتحان کردن لامپ‌‌های گوناگون کار سریع و آسانی نیست، اما مدل‌های تولیدشده توسط شرکت‌های مختلف، شخصیت‌های صدایی متفاوتی دارند. پاسخ هر امپلیفایر به یک لامپ بخصوص با پاسخ امپلیفایر دیگر متفاوت است. بد نیست علاوه بر مشاوره با یک تکنسین باتجربه، لامپ‌های مختلف را بر روی امپ گیتار خود امتحان کنید تا به صدایی مناسب سلیقه شخصی خود دست یابید.

کابل‌های بهتری تهیه کنید

کابلی که برای اتصال ساز به امپ از آن استفاده می‌کنید تأثیر بسزایی در صدای دریافتی دارد. کابل‌های بی‌کیفیت باعث می‌شوند که صدا پیش از رسیدن به امپلیفایر کیفیت خود را از دست بدهد. اگر این اتفاق رخ دهد، نمی‌توان انتظار داشت که بهترین صدای ممکن از امپلیفایر خارج شود. اگرچه ضرورت ندارد که برای خرید بهترین کابل موجود در بازار خود را ورشکست کنید، اما کابل‌های بسیار ارزان‌قیمت معمولاً صدای خوبی ندارند.

دستیابی به تُن گیتار بی‌نقص نیازمند توجه به مؤلفه‌های گوناگون است و امپ شما یکی از بارزترین این مؤلفه‌هاست. متأسفانه بیشتر نوازنده‌ها هرگز نمی‌توانند بهترین صدای ممکن را از امپ خود دریافت کنند. اگر به نکات یادشده توجه داشته باشید، دیگر جزء این دسته از نوازنده‌ها نخواهید بود.

منبع: Scales-chords
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *