چهار راهنمایی برای ضبط صدا

ضبط صدا

ضبط صدا، حتی وقتی یک مهندس صدا سکاندار پروژه است، می‌تواند روندی طاقت‌فرسا باشد؛ اما زمانی که یک هنرمند به‌عنوان مجری، تولیدکننده و مهندس ضبط عمل می‌کند، مشکلات دو چندان می‌شوند. با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن تجهیزات ضبط استودیویی و انتظار شنوندگان امروزی برای در اختیار داشتن جریان لاینقطع آهنگ‌های جدید، هنرمندان بیش از هر زمان دیگری اقدام به ضبط پروژه‌های خود می‌کنند. ضبط پروژه‌ توسط خود هنرمند به هیچ وجه روندی ساده نیست؛ اما نکات زیر می‌توانند شما را در این مسیر یاری کنند.

پیش از شروع ضبط مطمئن شوید که همه چیز آنطور که شما انتظار دارید صدا می‌دهد

هیچ حسی بدتر از این نیست که ده برداشت پیاپی انجام دهید و سپس متوجه شوید دکمه ضبط را نزده بودید یا برداشت‌های شما به علت مشکلاتی از قبیل دیستورت شدن، قابل استفاده نیستند. پیش از آنکه کار بر روی پروژه را شروع کنید، مطمئن شوید که همه چیز به‌درستی تنظیم شده است. البته قدری آزمون‌وخطا در هنگام ضبط اجتناب‌ناپذیر است و احتمالاً مجبور می‌شوید چندین بار ساز، نرم‌افزار و … را بررسی کنید. اما بهتر است که تا حد امکان جلوی اتلاف وقت را بگیریم. زمانی که برای آماده کردن شرایط ضبط صرف می‌کنید، یک سرمایه‌گذاری در جهت پیشگیری از کلافگی‌ و سردرگمی در آینده است.

برداشت‌هایی بیش از تعداد مورد نیاز ضبط کنید

هنگامی که پروژه خود را ضبط می‌کنید، احتمالاً کسی در کنار شما نیست که به برداشت‌ها گوش کند و در مورد قابل استفاده بودن یا نبودن آنها تصمیم بگیرد. به همین دلیل، تعداد برداشت‌های ضبط‌شده باید از تعداد مورد نیاز بیشتر باشد تا از در اختیار داشتن متریال کافی برای پروژه مطمئن باشید. اگر حس می‌کنید که با چهار برداشت به صدای مورد نظر خود رسیده‌اید، احتیاطاً سه یا چهار برداشت دیگر نیز ضبط کنید. این کار همچنین باعث می‌شود که به روند ضبط قطعه مورد نظر عادت کرده و انرژی و نواختِ برداشت مورد نظر را بهبود دهید. در استودیو، مهندس ضبط یا تولیدکننده آهنگ، با راهنمایی‌ها و دیدگاه‌های خود شما را در این مسیر یاری می‌کنند؛ اما وقتی که تنها هستید، باید خودتان همه این کارها را انجام دهید.

از تنظیمات لوپ در نرم‌افزار آهنگسازی خود برای ضبط چند برداشت مختلف استفاده کنید

این نکته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نرم‌افزارهای آهنگسازی امروزی دارای امکان لوپ هستند که به شما اجازه می‌دهد تا بدون توقف، چند برداشت را ضبط کنید. اگر بعد از هر برداشت، توقف داشته باشید، روش ضبط اشتباه را انتخاب کرده‌اید و زمان و انرژی بسیاری را به هدر خواهید داد. پس از آن که تنظیمات پروژه را به حالت دلخواه رسانده و صدای مورد نظر خود را دریافت کردید، با استفاده از امکان لوپ در نرم‌افزار خود، چندین برداشت پشت سر هم را ضبط کنید تا به برداشت مد نظر خود دست پیدا کنید. این روش نیازمند استقامت بیشتری است و ممکن است چندان آسان نباشد؛ اما در بلندمدت، موجب صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود.

صبور باشید و به‌راحتی قانع نشوید

ضبط پروژه توسط هنرمند می‌تواند کاری بسیار خسته‌کننده باشد. علت آن است که در این روند، هنرمند باید چند نقش را یک‌تنه به عهده بگیرد. با توجه به سختی کار، ممکن است وسوسه شوید که به‌اصطلاح از گوشه و کنار کار بزنید، به برداشت‌های معمولی قانع شوید و یا اشتباهات فاحش اجرای خود را نادیده بگیرید. صبوری و قناعت نکردن برای انجام درست روند ضبط ضرورت دارد. عجله نکنید و زمانی که اجرای درست اتفاق نمی‌افتد، خود را مجبور نکنید تا بهترین اجرا را داشته باشید. در غیر این صورت، متریال لازم برای پروژه را به دست نخواهید آورد. باید برداشت‌هایی بیش از آنچه مورد نیاز است انجام دهید؛ پس باید زمانی بیش از آنچه تصور می‌کردید را به کار اختصاص دهید. عجله نکنید، به‌راحتی قانع نشوید و از نحوه صدادهی و حس برداشت‌های مختلف غافل نشوید. هر چند بار که نیاز دارید به خود زنگ تفریح بدهید تا نهایتاً آنچه را که مورد نیاز است را ضبط کنید.

ضبط در استودیوی شخصی می‌تواند کاری دشوار و زمان‌گیر باشد؛ اما آزادی گرانبهایی را به شما اعطا می‌کند. این کار به شما اجازه می‌دهد که بدون اتکا به سایرین، چیزی که می‌خواهید را در هر زمان و مکانی ضبط کنید. با نظم، صبر و استفاده از استراتژی‌های ساده‌ای مانند لوپ کردن، می‌توانید آهنگ‌هایی با صدادهی حرفه‌ای را در استودیوی خانگی خود اجرا، ضبط و تولید کنید. این کار نیازمند استقامت و صبر است؛ اما اگر یک موزیسین جدی باشید، حتماً سال‌ها وقت خود را صرف ایجاد همین خصایل کرده‌اید و می‌کنید.

نویسنده: Patrick McGuire
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *