سه نکته اساسی برای استفاده از هدفون در استودیو

در سال‌های اخیر کیفیت صدای هدفون‌های استودیویی پیشرفت چشمگیری کرده است. در این مطلب کوتاه به سه نکته در مورد هدفون‌ اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا از زمان ضبط بیشترین بهره را ببرید:

۱- هدفون خودتان را همراه داشته باشید

اکثر استودیوها، برای ترکینگ، هدفون‌هایی را در اختیار موزیسین‌ها می‌گذارند؛ اما از آنجا که تنوع هدفون‌ها بسیار زیاد است و هر کاربر سلیقه‌ی منحصربه‌فردی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که در چنین مواقعی هدفون خودتان را به همراه ببرید. عادت کردن به حس یک هدفون جدید روی سر و صدای ناآشنای آن می‌تواند مانعی بر سر راه سازنده بودن تجربه‌ی شما در استودیو باشد. هدفون، پیوند مستقیم شما با موسیقی و سایر موزیسین‌هایی است که با آنها می‌نوازید و تعامل دارید؛ پس همراه داشتن یک هدفون قابل‌اعتماد، بسیار مهم است.

۲- هدفونی با ایزولیشن مناسب انتخاب کنید

هنگامی که بحث میزان ایزولیشن هدفون در استودیو مطرح باشد، هر کس سلایق و نیازهای منحصربه‌فردی دارد. معمولاً درامرها به نسبت سایر نوازندگان، خواهان ایزولیشن بیشتری هستند. البته اینکه آنها به همراه نوازنده‌های دیگر در یک اتاق می‌نوازند یا در اتاقی مجزا و ایزوله به نوازندگی می‌پردازند، در انتخاب هدفون بسیار تعیین‌کننده است. برخی از هدفون‌ها مانند Vic Firth SIH1 یا Direct Sound EX-25 Plus و … ایزولیشن بسیار خوبی فراهم می‌کنند. هدفون‌هایی چون AKG K271 MKII و Shure SRH840 ایزولیشن کمتری ایجاد می‌کنند، اما صدای آنها کامل‌تر و دقیق‌تر است. من از تمام این گزینه‌ها برای ترکینگ درامز در استودیو استفاده کرده‌ام و همگی نتایج رضایت‌بخشی را به ارمغان آوردند.

۳- از ایرفون‌ها غافل نشوید

برخی از موزیسین‌ها استودیو نیز از مانیتورهای داخل گوش استفاده می‌کنند. در میان این دسته از محصولات گزینه‌های عالی بسیاری وجود دارد. برای ساخت یک مانیتور داخل گوش سفارشی (custom) باید نزد یک ادیولوژیست بروید تا قالب گوش شما را تهیه کند. بدین نحو، ایرفون فیت بی‌نقصی در گوش شما ایجاد خواهد کرد. به‌علاوه، این ایرفون‌ها می‌توانند ایزولیشن بسیار خوبی نیز فراهم کنند. گزینه‌های آماده و غیرسفارشی متعددی نیز در بازار وجود دارد که صدا و ایزولیشن بسیار خوبی دارند و به قالب‌گیری توسط ادیولوژیست نیز نیازی ندارند. از آن جمله می‌توان به شور SE425، سنهایزر IE 80 S و وستون UM Pro 30 اشاره کرد. مانیتورهای داخل گوش یک حُسن بزرگ دیگر نیز دارند؛ می‌توان از آنها در هنگام اجرای زنده نیز استفاده کرد. در نتیجه، خرید آنها یک تیر و دونشان است.

منبع: Sweetwater

نویسنده: Nick D’Virgilio

مترجم: مسعود اختصاصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *