سه تکنیک مهم و محبوب ریوِرب

ریوِرب(reverb) یکی از پُراستفاده‌ترین افکت‌ها در میکس، تنظیم و به‌طور کلی موسیقی است. این افکت می‌تواند برای ایجاد فضا، حجم دادن به صداها و مقاصد گوناگون دیگر مورد استفاده قرار گیرد. اما بهره‌گیری و مدیریت درست از آن کمی دشوار است و معمولاً دلیل اصلی کدر بودن آهنگ‌های تنظیم‌کنندگان تازه‌کار، استفاده نادرست از ریورب است.

از سوی دیگر، تکنیک‌های بسیاری وجود دارند که بهره‌گیری خلاقانه از این افکت را میسر می‌سازند. در این ویدئو، Alex Rome به سه تکنیک اساسی و محبوب ریورب می‌پردازد که به درک بهتر این افکت و کارکرد آن در موسیقی کمک شایانی می‌کنند و با استفاده از آنها می‌توانید به تنظیم‌های خود، طعم و رنگ جدیدی اضافه کنید. این تکنیک‌ها با استفاده‌های معمول ریوِرب متفاوت هستند، ولی در موسیقی امروز، به‌خصوص در موسیقی الکترونیک، به‌وفور به کار می‌روند.

نخستین تکنیکی که الکس رُم با شما در میان می‌گذارد، ساید چین کردن ریورب به سیگنالی است که قصد دارید ریورب را روی آن اعمال کنید. این تکنیک در سبک‌هایی چون هاوس و …، برای لیدها (مثل لید وُکال) بسیار کاربردی است. استفاده درست از آن به چفت‌تر و خشن‌تر شدن صدا کمک می‌کند، به ریورب حرکت و پویایی می‌افزاید و از رقابت وکال و ریورب بر سر فضا جلوگیری می‌نماید.

دومین تکنیک، ریورب معکوس (reverse reverb) است که وکال و لید را بسیار جذاب‌تر می‌کند.

در نهایت به تکنیک سوم می‌رسیم که استفاده از drone (دْرون) است. drone را می‌توانید تقریباً با هر چیزی بسازید و با قرار دادن آن در پس‌زمینه‌ی یک ورس یا …، به صدای نهایی خود بُعد و فضا اضافه کنید.

امیدواریم که نکات مورد اشاره در این ویدئوی آموزشی برای شما مفید باشند و شما را در ساخت قطعاتی جذاب‌تر و خوش‌صداتر یاری کنند.

منبع: کانال یوتیوب Alex Rome
ترجمه و دوبله: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *