مقایسه اجمالی گیتارهای الکتریک ۲۲ فرت و ۲۴ فرت

گیتار الکتریک فندر

برخی از نوازندگان معتقدند گیتارهای الکتریک ۲۲ فرت از نظر صوتی برتری دارند و به نظر برخی دیگر، وجود دو فرت اضافه بر روی صفحه انگشت‌گذاری (فینگربورد)، انعطاف‌پذیری ساز را افزایش می‌دهد. بیایید با هم ببینیم که وجه تمایز گیتارهای ۲۴ و ۲۲ فرت در چیست.

گیتاریست‌ها در زمینه مشخصات ساز خود بسیار مشکل‌پسند هستند و گاهی راجع به مواردی نه‌چندان مهم وسواس به خرج می‌دهند؛ اما بحث پیرامون تعداد پرده‌های موجود بر روی صفحه انگشت‌گذاری، کاملاً منطقی است. اینکه گیتار الکتریک شما ۲۱، ۲۲ یا ۲۴ فرت داشته باشد، بر سهولت نوازندگی، نحوه صدادهی ساز و آنچه می‌توانید بنوازید تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

در پایین، به نکاتی مهم در مورد گیتارهای ۲۴ و ۲۲ فرت اشاره می‌کنیم:

  • گیتارهای ۲۲ فرت، صفحه انگشت‌گذاری کوتاه‌تری نسبت به مدل‌های ۲۴ فرت دارند.
  • این یعنی پیکاپ بریج باید فاصله بیشتری نسبت به بریج داشته باشد.
  • این امر باعث صدایی حجیم‌تر و گردتر می‌شود.
  • پیکاپ نِک در گیتارهای ۲۴ فرت معمولاً صدایی متعادل‌تر ارائه می‌کند.
  • بر روی مدل‌های ۲۴ فرت، معادل ۴ اکتاو فضا برای حرکت در اختیار خواهید داشت.
  • گیتارهای ساخته‌شده از روی مدل‌های قدیمی و وینتج معمولاً ۲۱ فرت و معدودی از سازهای مدرن نیز ۲۷ فرت دارند.

گیتار الکتریک 22 فرت یا 24 فرت

آیا بهتر است گیتار ۲۲ فرت تهیه کنیم یا ۲۴ فرت؟

مهم‌ترین تفاوت بین گیتارهای ۲۲ یا ۲۴ پرده، وجود دو فرت اضافه بر روی صفحه انگشت‌گذاری است که باعث می‌شود چهار اکتاو کامل در اختیار داشته باشید. نوازندگان معمولاً از فرت‌های بیست‌وسوم و بیست‌وچهارم استفاده نمی‌کنند؛ اما دلیلی وجود ندارد که کمتر از آنها استفاده کنید. این قسمت از دسته معمولاً در سبک‌های راک و متال مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر به این سبک‌ها علاقه‌ای ندارید، احتمالاً نیاز چندانی به دو فرت اضافه نخواهید داشت؛ به‌خصوص اگر بخواهید آهنگ‌های محبوب روز را بنوازید. نوازندگان گروه‌هایی مانند Megadeth ،Avenged Sevenfold و Children of Bodom، از فرت‌های بالای دسته در تک‌نوازی‌های خود استفاده می‌کنند. نوازندگانی از جمله Wes Hauch ،Rusty Cooley و Jake Bowen، پا را از این محدوده نیز فراتر گذاشته و گیتارهای سفارشی با ۲۷ فرت می‌نوازند.

اما دلیل اصلی علاقه بسیاری از نوازندگان به مدل‌های ۲۴ فرت، وجود فضای اضافی در هنگام ساز زدن در فرت‌های نزدیک به بدنه است. وقتی صفحه انگشت‌گذاری در فرت بیست‌ودوم تمام می‌شود، ساز زدن در قسمت‌های بالای دسته دشوارتر می‌شود. بحث آشنایی با صفحه انگشت‌گذاری نیز مطرح است و وقتی به تعداد فرت‌های مشخصی عادت کرده باشید، استفاده از یک ساز متفاوت کمی دشوارتر خواهد بود.

گیتار الکتریک 22 فرت یا 24 فرت

آیا صدای گیتارهای ۲۲ فرت با گیتارهای ۲۴ فرت متفاوت است؟

بله؛ وقتی دو گیتار الکتریک کاملاً یکسان که یکی ۲۲ و دیگری ۲۴ فرت دارد را مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که پیکاپ‌ها صدای متفاوتی خواهد داشت. علت این است که صفحه انگشت‌گذاری سازهای ۲۲ فرت کوتاهتر است و می‌توان پیکاپ نِک را دورتر از بریج نصب کرد. از سوی دیگر، گیتار ۲۴ فرت، فضای کمتری برای جای دادن پیکاپ نِک دارد و در نتیجه شرکت سازنده مجبور است این پیکاپ را نزدیک‌تر به بریج نصب کند.

در اصل، گیتار الکتریک ۲۲ فرت، دو شخصیت صوتی متضادتر را در اختیار کاربر می‌گذارد: صدای ضخیم‌تر، بم‌تر و سرزنده‌تر در پیکاپ نِک و صدای تردتر و برنده‌تر در پیکاپ بریج. تفاوت بین جنس صدای پیکاپ‌های نک و بریج در سازهای ۲۴ فرت اندکی کمتر است و همین تفاوت اندک کافیست تا بسیاری از نوازندگان، صدای مدل‌های ۲۲ فرت را ترجیح دهند.

کمتر شرکتی دو گیتار کاملاً مشابه تولید می‌کند که یکی ۲۲ و دیگری ۲۴ فرت داشته باشد و مقایسه بین یک فندر Jazzmaster و یک آیبانز RG هم قیاسی مع‌الفارق است. اما یک تولیدکننده مشهور هست که گیتارهایی بسیار مشابه با تعداد پرده‌های متفاوت تولید می‌کند و آن هم شرکتی نیست جز PRS. برای درک بهتر تفاوت‌های صوتی سازهای ۲۲ و ۲۴ فرت، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهای مقایسه PRS Custom 22 و PRS Custom 24 را در یوتیوب مشاهده کنید.

گیتارهای ۲۱ فرت

اگرچه امروزه گیتارهای ۲۲ فرت به‌عنوان گزینه استاندارد به شمار می‌روند، اما هنوز هم گیتارهای بسیاری با ۲۱ فرت تولید می‌شوند. تمام گیتارهای فندر تا سال ۱۹۸۷ و عرضه سری American Standard، دارای ۲۱ فرت بودند. هر گیتاری که مشخصات مدل‌های دهه ۵۰، ۶۰ یا ۷۰ میلادی را داشته باشد (به‌غیر از مدل‌های هات‌راد)، احتمالاً ۲۱ فرت خواهد داشت؛ این امر هم درباره تلکستر صادق است و هم استرتوکستر. بسیاری از افراد حس‌و‌حال سازهای قدیمی را دوست دارند. در سری Vintera شرکت فندر، مدل‌های ۲۱ فرت متعددی را می‌بینیم که از گیتارهای طراحی‌شده در دوران طلایی این کمپانی مشهور الهام گرفته‌اند.

اما گیتار الکتریک ۲۱ فرت چه فایده‌ای دارد؟ مدل‌های دارای ۲۱ فرت، صدای بسیار محبوب سازهای قدیمی را در موقعیت پیکاپ نِک و پیکاپ وسط ارائه می‌کنند. به‌علاوه، صدای ضخیم‌تر و عمیق‌تر پیکاپ نِک در این سازها نسبت به مدل‌های ۲۲ فرت بسیار مشهود است.

منبع: Andertons
نویسنده: Cian Hodge
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *