چند آهنگ ساده برای نواختن با گیتار الکتریک

با اینکه بسیاری از مردم آموزش گیتار را با گیتار آکوستیک شروع می‌کنند، اما شروع به یادگیری با گیتار الکتریک نیز می‌تواند به همان اندازه لذت‌بخش باشد.

گیتارهای الکتریک به نسبت گیتارهای آکوستیک، سیم‌های نازک‌تری دارند که فشار کمتری به انگشتان وارد می‌کنند. همچنین نوازندگانی با دست‌های کوچکتر ممکن است دسته نازک‌تر گیتار الکتریک را ترجیح دهند؛ زیرا گرفتن آن آسان‌تر و پرده‌گیری بر روی آن برای دست‌های کوچک راحت‌تر است.

یادگیری نواختن آهنگ‌ با گیتار الکتریک، قدمی مفید و لذت‌بخش در مسیر نوازندگی است؛ اما آهنگ‌های بسیار سخت و پیچیده‌ای هم وجود دارند که آموختن آنها آسان نیست.

در این مقاله چند آهنگ ساده و زیبا برای گیتار الکتریک را به شما معرفی می‌کنیم.

Smashing Pumpkins: Cherub Rock

استعداد بیلی کورگان در تلفیق ریف‌های هارد راک با هوک‌های پاپ در ریتم‌های گیتار الکتریک، در آهنگ موفق Cherub Rock از گروه Smashing Pumpkins به‌خوبی نمایان است. این قطعه که اولین تک‌آهنگ آلبوم Siamese Dream است، تمرین بسیار مناسبی برای ریف‌های اکتاوی و مضراب‌نوازی نت‌های دولاچنگ محسوب می‌شود.

Blue Öyster Cult: (Don’t Fear) The Reaper

آموختن آهنگ موفق (Don’t Fear) The Reaper از گروه Blue Öyster Cult، تمرین مناسبی برای مضراب‌نوازی آرپژها و palm muting است. این آهنگ حال‌وهوایی دلهره‌آور دارد و در سال انتشارش (۱۹۷۶)، توسط مجله رولینگ استون به‌عنوان آهنگ سال انتخاب شد.

Willie Dixon: I Can’t Quit You Baby

با اینکه ویلی دیکسون آهنگ I Can’t Quit You Baby را نوشته است، اما اولین بار Otis Rush این آهنگ را در سال ۱۹۵۶ ضبط کرد و بسیاری دیگر از هنرمندان مانند گروه لد زپلین آن را بازخوانی کرده‌اند. این آهنگ رنگ و بوی سبک بلوز را داشته و تنها ۳ آکورد دارد: سل ماژور، دو ماژور و رِ ماژور.

Black Uhuru: Guess Who’s Coming to Dinner

با آموختن آهنگ Guess Who’s Coming to Dinner از گروه Black Uhuru، مهارت‌های ریتم‌نوازی رگه (reggae) را تمرین کنید.

Elmore James: It Hurts Me Too

المور جیمز در این آهنگ جاودانه، با ترتیب آکوردهای سنتی سبک بلوز، به رنج و غم جلوه‌ای خواستنی می‌بخشد. آموختن این آهنگ به علت در برداشتن الگوی ریتم شافل و نیاز به آموختن مضراب‌زنی رو به پایین، دروازه‌ای برای ورود به سبک بلوز است.

The Strokes: Last Nite

گروه استروکس در سال‌های اولیه هزاره سوم، با اولین تک‌آهنگ خود به نام Last Nite، سبک‌های پانک و گاراژ راک را مجدداً به فهرست برترین آهنگ‌ها بازگرداند. این آهنگ حتی توانست به جمع پنج آهنگ برتر ایالات متحده راه پیدا کند. با آموختن این قطعه محبوب از این گروه نیویورکی، مهارت پیش‌بینی آکوردها و الگوهای مضراب‌زنی دولاچنگ را آسان‌تر فرا خواهید گرفت.

Cracker: Low

برای نواختن آهنگ موفق Low اثر گروه راک کرَکِر که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد، تنها به ۴ آکورد نیاز است: رِ ماژور، دو ماژور، می ماژور و سل ماژور.

Robert Cray: Smoking Gun

آهنگ پاپ Smoking Gun از رابرت کری، استاد نواختن استرتوکستر، در جایگاه بیست و دوم فهرست ۱۰۰ آهنگ برتر بیلبورد قرار گرفت. برای نواختن این آهنگ تنها به دو آکورد می مینور و لا مینور نیاز است.

The Rolling Stones: (I Can’t Get No) Satisfaction

آهنگ جاودانه Satisfaction و ریف معروف گیتار آن که توسط کیت ریچاردز نواخته شده، مثال خوبی برای این است که چرا ریتم‌های تلفیقی سول و راک گروه رولینگ استونز باعث شده که به این گروه لقب «بهترین گروه راک اند رول جهان» داده شود.

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Mike Duffy
مترجم: کیان ایرجی


این مقاله برگرفته از وب‌سایت فندر و به‌منظور تبلیغ خودآموز این شرکت تهیه شده است. با توجه به عدم ارتباط نظام بانکی ایران و آمریکا، امکان استفاده قانونی از خودآموز فندر برای بیشتر هنرجویان ایرانی فراهم نیست؛ لذا در این مقاله صرفاً به معرفی آهنگ‌ها خواهیم پرداخت و توصیه می‌کنیم جهت آموزش نواختن هر یک از آهنگ‌های زیر، نُت یا تبلچر آهنگ مورد نظر را از درگاه‌های موجود در اینترنت دریافت کرده و به همراه آهنگ و مطابق با نت، اقدام به یادگیری آهنگ‌ها کنید. (مترجم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *